Dane z USA wskażą kierunek notowaniom

Dane z USA wskażą kierunek notowaniom
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2011-09-15 (10:30)

Kraje Eurolandu nareszcie pokazały determinację i zdecydowanie w walce z kryzysem zadłużeniowym, dzięki czemu obawy o stabilność strefy euro łagodnieją. Najpierw przewodniczący Jose Manuel Barroso zapowiedział, że Komisja Europejska przedstawi wkrótce dostępne rozwiązania dotyczące wprowadzenia euroobligacji.

Później, po telekonferencji z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wydali wspólne oświadczenie, w którym wyrazili przekonanie, że Grecja pozostanie w strefie euro. Poinformowali również o zdeterminowaniu greckiego rządu do realizacji reform w celu uzyskania kolejnej transzy pakietu ratunkowego. Dobre wieści napłynęły też z Włoch, gdzie Izba Deputowanych udzieliła rządowi wotum zaufania w sprawie pakietu oszczędnościowego o łącznej wartości 54 mld euro. Wszystko to ma kluczowe znacznie w obliczu dzisiejszej aukcji obligacji hiszpańskich. Hiszpania chce pozyskać z rynku około 4 miliardów euro, przy czym jej szacowane potrzeby zadłużeniowe na wrzesień wynoszą 10 miliardów euro, z czego 7,5 miliarda to zapadalność długu. Na eurodolarze od początku tygodnia obserwujemy korektę, po silnych zeszłotygodniowych spadkach. Kurs EUR/USD porusza się obecnie w krótkoterminowym kanale wzrostowym, osiągając coraz wyższe maksima (wczorajsze na poziomie 1,3780), jednak nadal obowiązuje scenariusz spadkowy, w którym kurs może testować poziomy 1,3500, a w dłuższej perspektywie 1,3200. Kierunek dzisiejszym notowaniom mogą wyznaczyć ważne odczyty makroekonomiczne z USA. Dzisiaj poznamy poziom inflacji CPI za sierpień, liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz poziom produkcji przemysłowej za sierpień. Rynek spodziewa się, że poziom produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych wyniesie 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym, a nasza prognoza wynosi -0,3 proc. Czynniki przemawiające za spadkiem produkcji to drastyczna zniżka subindeksu produkcji w sierpniowym indeksie ISM (z 52,3 w lipcu do 48,6 w sierpniu) oraz obniżenie się wykorzystania mocy produkcyjnych w sierpniu (po znaczącym wzroście w lipcu). W przypadku potwierdzenia naszej prognozy doszłoby do pogorszenia sentymentu inwestycyjnego na rynku.

Lepsze nastroje na otwarciu

Powrót optymizmu na rynki globalne będący wynikiem wczorajszej deklaracji przywódców Niemiec i Francji o tym, że Grecja powinna pozostać w strefie euro, powinien w dniu dzisiejszym wspierać złotego. Na otwarciu dzisiejszej sesji kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 4,3918, a USD/PLN 3,1988. Widać więc, iż złoty jest o krok od pokonania istotnych psychologicznie poziomów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że złoty w trakcie ostatniego tygodnia stracił najmocniej z pośród walut regionu w relacji do euro (2,8 procent), wobec 2,7 procent przez HUF i 0,1 procent przez CZK, można oczekiwać krótkoterminowej korekty na kanwie poprawy nastrojów. Tymczasem 3-miesięczna implikowana zmienności wzrosła wczoraj do blisko 14 proc., podczas gdy jeszcze na początku miesiąca znajdowała się w pobliżu 12 proc. Ryzykiem dla takiego scenariusza mogą być negatywne informacje napływające ze strefy euro lub słabsze dane makroekonomiczne publikowane w USA podczas drugiej części krajowej sesji. Inwestorzy szczególnie bacznie będą się przyglądać danym dotyczącym produkcji przemysłowej w USA. Ponieważ spodziewamy się spadku produkcji o 0,3 procent – tym samym zakładamy pogorszenie sentymentu w drugiej części krajowej sesji i osłabienie złotego. Tym bardziej, iż na krajowym rynku w dniu dzisiejszym brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych. Technicznie przebicie poziomu 4,40 na EUR/PLN skutkować może ruchem w kierunku kolejnego poziomu oporu na 4,45.

Źródło: Krzysztof Wołowicz, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

10:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

10:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

10:25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Kurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Trump planuje stan wyjątkowy?

Trump planuje stan wyjątkowy?

2025-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?
Dolar dominuje na rynku

Dolar dominuje na rynku

2025-01-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara. Dodatkowo Rezerwa Federalna wciąż prezenutje dosyć jastrzębi pogląd na przyszłość, wskazując na spore ryzyka inflacyjne. Czy w takim wypadku dolar ma jakiegokolwiek konkurenta? Przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni?
Dolar nie odpuszcza

Dolar nie odpuszcza

2025-01-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze lepsze dane z USA (ISM dla usług, zwłaszcza subindeks cen płaconych, ale i też dane z rynku pracy JOLTS) rysują wciąż niezły obraz amerykańskiej gospodarki, a kolejne kontrowersyjne komentarze Donalda Trumpa (wygląda na to, że nie zamierza on rezygnować z globalnej wojny celnej), sprawiły, że rynek skrócił oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED w tym roku, choć niewiele (do -38 punktów baz.). To pokazuje, że w temacie FED nie ma już przestrzeni i raczej jest mało realne, aby rynki zaczęły wyceniać tylko jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. w USA w tym roku.
Spółki technologiczne pod presją

Spółki technologiczne pod presją

2025-01-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie dane ekonomiczne z USA, w tym wskaźniki aktywności w sektorze usług oraz raport JOLTS dotyczący liczby ofert pracy, wywołały zaniepokojenie na Wall Street. Rosnąca rentowność obligacji oraz obawy o trwałą inflację skłoniły inwestorów do wyprzedaży akcji, co szczególnie dotknęło spółki technologiczne. Głównym źródłem niepewności pozostaje perspektywa utrzymania wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na dłużej, niż wcześniej zakładano.