Chiny wspierają kolejny kraj z Europy

Chiny wspierają kolejny kraj z Europy
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2011-09-13 (10:03)

Wczoraj inwestorzy w Europie, mocno rozczarowani wynikami szczytu G7, przystąpili do dyskontowania potencjalnego wpływu bankructwa Grecji na europejski sektor bankowy. Pogłoski, iż agencja ratingowa Moody’s może w tym tygodniu obciąć ratingi trzem największym francuskim bankom z powodu ich zaangażowania w greckie obligacje, ...

... przyniosły ponad 10-procenstowe spadki cen akcji BNP Paribas i Societe Generale oraz prawie 9-proc. przecenę walorów Credit Agricole. Indeks francuskich blue chipów został przeceniony o 4,03 proc. i mocniej w poniedziałek spadała tylko giełda w Atenach. Po 10 proc. traciły też akcje niemieckiego Commerzbanku i włoskiego Unicredit. I gdy wydawało się, że złe nastroje pełną siłą uderzą też w giełdę amerykańską, Wall Street nie poddała się pesymizmowi z drugiej strony Atlantyku i ostatecznie zakończyła dzień na wzrostach o 0,6-1,1 proc. Na koniec dnia sytuację na rynkach poprawiały doniesienia Financial Times, według którego Włochy zwróciły się z prośbą do Chin o „znaczący” wkład w zakup włoskiego długu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni delegaci z włoskiego rządu spotkali się z przedstawicielami Chin, wśród których znajdował się Lou Jiwei, przewodniczący China Investment Corp, funduszu zarządzającego 300 mld dolarów. Nie podano dokładnie kwoty, jaka ma być przeznaczona na zakup włoskich obligacji, jednakże sam fakt pojawienia się dodatkowego wsparcia na rynku długu osłabia obawy o rychłe zmierzanie Włoch w kierunku problemów z niewypłacalnością. To nie pierwszy raz, kiedy Chiny przychodzą z finansowym wsparciem dla państw europejskich - wcześniej z Państwem Środka porozumiały się Grecja, Portugalia i Hiszpania. Władze w Pekinie wyraziły gotowość do współpracy z innymi dla poprawy zaufania na rynkach, jednocześnie uznając panikę inwestorów za niepotrzebną. Dbanie Chin o opanowanie kryzysu zadłużenia w Europie nie powinno dziwić – w końcu około jedna czwarta rezerw walutowych kraju jest utrzymywana w aktywach wyrażonych w euro.

Rynki giełdowe znów próbują odbijać, pytanie tylko na jak długo starczy im sił. Wątpliwości i strach mogą powrócić po jednej, dwóch sesjach, jeśli inwestorzy nie zostaną nakarmieni nowymi, pozytywnymi informacjami. Poniedziałek pokazał, że unijni liderzy starają się wesprzeć zaufanie. Grecja ma środki na realizację zobowiązań do października (wiceminister finansów Grecji), francuskie banki nie mają problemów z płynnością (prezes banku centralnego Francji), a Komisja Europejska nie pracuje nad scenariuszem bankructwa Grecji (rzecznik KE). Kolejnym znakiem, że europejscy przywódcy przystąpili do działań jest zaproszenie na piątkowy szczyt ministrów finansów Eurolandu sekretarza skarbu USA Tima Geithnera, pokazując tym samym współpracę na polu uspokojenia sytuacji na rynkach finansowych. Jeśli jednak politycy nie przejdą prędko od słów do czynów, cierpliwość inwestorów znowu zostanie wystawiona na ciężką próbę z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Wtorkowy kalendarz publikacji makroekonomicznych pozostaje jeszcze przygrywką do tego, co czeka nas w kolejnych dniach. O 10:30 poznamy dane o sierpniowej inflacji konsumenckiej z Wielkiej Brytanii prog. 4,5 proc. r/r), który może być istotny dla rynku funta. O 14:00 podobny raport dla Polski poda GUS (4,2 proc. r/r), jednak wpływ danych krajowych na złotego pozostaje mocno ograniczony. O 14:30 z USA napłyną mało istotne dane o dynamice cen eksportu i importu (odpowiednio 0,1 proc. m/m i -0,7 proc. m/m).

Polska waluta skazana jest na wpływ nastrojów zewnętrznych. Utrzymanie odreagowania wczorajszych spadków na rynku akcji pozwoli na zejście na parze EUR/PLN poniżej 4,30.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.