Dolar zyskał na wzroście awersji do ryzyka

Dolar zyskał na wzroście awersji do ryzyka
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-09-09 (17:34)

Początek minionego tygodnia na globalnych rynkach zdominowany został wzrostem awersji do ryzyka. Wpływ na to miały słabe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz zawieszenie prac misji MFW, EBC i Komisji Europejskiej w Grecji. Ryzyko zwiększały również obawy o dalsze losy pakietu oszczędnościowego we Włoszech.

W efekcie w poniedziałek i we wtorek widzieliśmy osłabienie euro do dolara. Kurs EUR/USD z poziomu 1,4170 obniżył się chwilowo nawet poniżej 1,4000. Wspólnej walucie nie sprzyjały też słabe dla partii rządzącej wyniki wyborów regionalnych w Niemczech. We wtorek europejska waluta otrzymała silne wsparcie w wyniku niespodziewanej decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB), który poinformował o ustanowieniu minimalnego kursu EUR/CHF na poziomie 1,20. Równocześnie SNB zapowiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba będzie skupował waluty obce „w nieograniczonej ilości”. W reakcji na tę decyzję kurs EUR/CHF wzrósł z 1,1270 do 1,2160, a EUR/USD z 1,41 do 1,4270. Jednak w następnych godzinach EUR/USD powrócił do tendencji spadkowej. Gorsze od prognoz dane dotyczące zamówień przemysłowych w Niemczech nie miały widocznego wpływu na rynek. Środowa decyzja niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, uznająca za zgodną z konstytucją pomoc dla Grecji, Irlandii i Portugalii pozwoliła na odbicie kursu EUR/USD. Poprawie nastrojów sprzyjały również zaskakująco dobre dane na temat wzrostu produkcji przemysłowej w Niemczech, wraz z wcześniejszymi lepszymi od prognoz odczytami indeksu ISM w amerykańskim sektorze usług. Pojawiły się też lepsze wiadomości w związku z europejskim kryzysem zadłużeniowym. We Włoszech rząd wprowadził poprawki do pakietu oszczędności budżetowych, zwiększając skalę fiskalnego dostosowania. W Hiszpanii Senat zatwierdził reformę konstytucyjną wprowadzającą regułę, która gwarantuje stabilność budżetu, a we Francji parlament zaakceptował program pomocy finansowej dla Grecji. Publikacja Beżowej Księgi Fed, w której oceniono, że aktywność gospodarcza w USA rosła w ostatnich tygodniach w powolnym tempie nie odwróciła pozytywnych tendencji. Kurs EUR/USD wahał się w przedziale 1,4020-1,4060. Jednak obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego w strefie euro w br. i przyszłym roku zepchnęło kurs w okolice 1,3940. W minionym tygodniu odbyły się posiedzenia EBC, BoE oraz BoJ. Stopy procentowe pozostały bez zmian, co pozostało bez wpływu na rynki walutowe. Koniec tygodnia przyniósł wyraźne umocnienie dolara do euro. Kurs EUR/USD obniżył się do poziomu 1,3720.

Osłabienie złotego przy braku istotnych danych na rynku krajowym

Ubiegły tydzień nie przyniósł żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych, a na krajowym rynku walutowym rozpoczął się niekorzystnie dla złotego. Zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN poruszał się w trendzie wzrostowym. Negatywnie na złotego wpływała utrzymująca się wysoka awersja do ryzyka. We wtorek kurs EUR/PLN znalazł się blisko ważnej strefy oporu usytuowanej na poziomie 4,25. W następnych godzinach w reakcji na decyzję SNB kurs EUR/PLN spadł poniżej poziomu 4,20. Jeszcze większą reakcje widzieliśmy na notowaniach USD/PLN, gdzie nastąpił spadek z 2,99 do 2,95 i CHF/PLN (spadek z 3,75 do 3,45). Powrót kursu EUR/USD do trendu spadkowego przyczynił się do korekty umocnienia złotego do euro i dolara. W stosunku do franka złoty utrzymał zyski. W środę Rada Polityki pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (stopa referencyjna – 4,50 procent). Komunikat po posiedzeniu Rady nie wniósł nic nowego. W tej sytuacji rynek walutowy nie zareagował na decyzje Rady. Zdecydowanie większy wpływ miała poprawa nastrojów na rynkach globalnych. Dzięki lepszemu sentymentowi złoty umocnił się do poziomu 4,21 za euro. Poprawa sentymentu widoczna w czwartek na rynkach globalnych nie przełożyła się na większą reakcję złotego. Natomiast w piątek byliśmy świadkami gwałtownej przeceny złotego. Kurs EUR/PLN w trakcie sesji przebił nawet poziom 4,33. Dopiero sprzedaż dolarów bezpośrednio na rynku przez BGK nieco uspokoiła sytuacje i pozwoliła na stabilizacje kursu w okolicach 4,28. Złoty tracił w wyniku wzrostu awersji do ryzyka na rynkach światowych i odwrotu inwestorów od bardziej ryzykownych aktywów. Najbliższy tydzień przyniesie sporo istotnych publikacji makroekonomicznych a polskiej gospodarki co pozwoli lepiej ocenić długoterminowe perspektywy dla polskiej waluty.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

10:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

10:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

10:25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Kurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Trump planuje stan wyjątkowy?

Trump planuje stan wyjątkowy?

2025-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?
Dolar dominuje na rynku

Dolar dominuje na rynku

2025-01-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara. Dodatkowo Rezerwa Federalna wciąż prezenutje dosyć jastrzębi pogląd na przyszłość, wskazując na spore ryzyka inflacyjne. Czy w takim wypadku dolar ma jakiegokolwiek konkurenta? Przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni?
Dolar nie odpuszcza

Dolar nie odpuszcza

2025-01-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze lepsze dane z USA (ISM dla usług, zwłaszcza subindeks cen płaconych, ale i też dane z rynku pracy JOLTS) rysują wciąż niezły obraz amerykańskiej gospodarki, a kolejne kontrowersyjne komentarze Donalda Trumpa (wygląda na to, że nie zamierza on rezygnować z globalnej wojny celnej), sprawiły, że rynek skrócił oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED w tym roku, choć niewiele (do -38 punktów baz.). To pokazuje, że w temacie FED nie ma już przestrzeni i raczej jest mało realne, aby rynki zaczęły wyceniać tylko jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. w USA w tym roku.
Spółki technologiczne pod presją

Spółki technologiczne pod presją

2025-01-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie dane ekonomiczne z USA, w tym wskaźniki aktywności w sektorze usług oraz raport JOLTS dotyczący liczby ofert pracy, wywołały zaniepokojenie na Wall Street. Rosnąca rentowność obligacji oraz obawy o trwałą inflację skłoniły inwestorów do wyprzedaży akcji, co szczególnie dotknęło spółki technologiczne. Głównym źródłem niepewności pozostaje perspektywa utrzymania wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na dłużej, niż wcześniej zakładano.