Rynek w zawieszeniu – czekamy na nowe impulsy

Rynek w zawieszeniu – czekamy na nowe impulsy
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-09-08 (10:28)

Dzisiejszy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych nie będzie ubogi. Uwagę inwestorów zwrócą posiedzenia banków centralnych (BOE i ECB), wieczorne wystąpienie Bena Bernanke w Minnesocie, a także zaplanowane na noc z czwartku na piątek wystąpienie prezydenta Baracka Obamy (spekuluje się, iż zapowie on wart 200-300 mld USD plan działań zmierzających do poprawy sytuacji na rynku pracy).

Szczegółowo o tych czynnikach piszę w subiektywnym kalendarzu makro.

Wczoraj wieczorem włoski Senat zaaprobował wart 54 mld EUR pakiet oszczędnościowy i udzielił wotum zaufania rządowi Silvio Berlusconiego. Niespodzianki nie było, ale tak jak zwracałem na to uwagę wczoraj, to wcale nie oznacza, że ryzyko obniżki ratingu dla Włoch się oddaliło – warto nadal uważnie obserwować sytuację społeczno-polityczną w tym kraju.

W nocy napłynęły rozczarowujące dane nt. bezrobocia w Australii, które wygasiły wcześniejszy optymizm po publikacji lepszych danych o wzroście PKB w II kwartale. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,3 proc., co na powrót ożywiło spekulacje odnośnie możliwego poluzowania polityki pieniężnej przez RBA w najbliższych miesiącach. To w oczywisty sposób musiało wpłynąć na notowania AUD.

Subiektywny kalendarz wydarzeń dnia:

UK - (13.00) Decyzja ws. stóp procentowych (Oczek. 0.5% Poprz. 0.5%) za wrzesień

Wpływ na rynek: Duży. Oczekuje się, że BoE utrzyma dotychczasowe parametry polityki pieniężnej, ale na rynku coraz częściej spekuluje się o możliwości zwiększenia skali programu skupu aktywów (QE). Agencja Dow Jones podaje, iż przedstawiciele brytyjskiego biznesu coraz bardziej obawiają się spowolnienia gospodarczego i żądają od banku centralnego podjęcia stosownych działań. Być może BoE poczyni taki krok w najbliższych miesiącach

EUROLAND - (13.45) Decyzja ECB ws. stóp procentowych (Oczek. 1.5% Poprz. 1.5%) za wrzesień i konferencja prasowa szefa ECB (godz. 14:30)

Wpływ na rynek: Kluczowy. Oczywiście uwaga skupi się na wystąpieniu J.C.Tricheta o godz. 14:30. Rynek od jakiegoś czasu wycenia, że ECB nie podniesie w najbliższych miesiącach stóp, a nawet zaczyna grać na ich obniżkę. Wątpliwe jest jednak, że J.C.Trichet będzie aż tak gołębi. Kluczowe mogą, zatem okazać się słowa poświęcone dalszym interwencyjnym zakupom na rynku europejskiego długu – wiadomo, że co do tego nie ma zgodności w samym ECB. Gdyby szef ECB dał do zrozumienia, iż proces ten będzie wygaszany, tak aby operacje te przejął EFSF (który na razie jest zbyt słaby, aby to robić), to euro może na tym stracić. Wątpliwe jest jednak, aby przy obecnej sytuacji rynkowej, szef ECB grał w otwarte karty

USA - (14.30) Bilans handlu zagranicznego (Oczek. -50.8 mld USD Poprz. -53.07 mld USD) za lipiec

Wpływ na rynek: Ograniczony, nawet, jeżeli dane nie potwierdzą przewidywań rynku (spadek deficytu)

USA - (14.30) Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (Oczek. 410 tys. Poprz. 409 tys.)

Wpływ na rynek: Ograniczony, gdyż ostatnio dane o cotygodniowym bezrobociu są w zasadzie do siebie zbliżone – nie są pozytywne, ale inwestorzy o tym wiedzą

USA - (19.30) Wystąpienie publiczne szefa Fed

Wpływ na rynek: Kluczowy. Inwestorzy oczekują, że szef FED powie coś więcej o możliwych decyzjach, jakie zostaną podjęte 20-21 września. Mogą się jednak przeliczyć. Niemniej warto dodać, iż rynek coraz bardziej oczekuje tzw. Operation Twist (oryginalne tłumaczenie), która miałaby polegać na wydłużeniu zapadalności portfela FED. Szanse na QE3 maleją.

Analiza walut:

EUR/PLN: Wczoraj po południu rynek forsował barierę 4,20, której jednak nie udało się złamać. W krótkim okresie czekają nas wahania 4,20-4,2270. Im dłużej rynek będzie w tym paśmie pozostawał, tym większe będzie prawdopodobieństwo spadku do 4,16-4,18. Na razie pozostaje zaczekać na „wypadkową” wydarzeń z rynków zagranicznych.

USD/PLN: Zwyżka EUR/USD musiała wczoraj wpłynąć na spadek poniżej bariery 3,00. Mocne wsparcie to jednak rejon 2,98. Jeżeli EUR/USD zbliży się dzisiaj do 1,4150, to możemy zobaczyć próbę jego sforsowania. Niemniej i tutaj rynek pozostanie na chwilę w „zawieszeniu”.

EUR/USD: Wczorajsza biała dzienna świeca (o północy notowania były po 1,4078) może stanowić pewien optymistyczny sygnał, ale jak pisałem wczoraj po południu: mocne wsparcia to teraz 1,3970-1,4000, a opór to okolice 1,4150. Wydaje się, że dzisiaj nie opuścimy tej konsolidacji.

GBP/USD: Funt jest słaby, bo inwestorzy obawiają się dzisiejszego komunikatu BoE. Może zadziałać jednak zasada wcześniejszego dyskontowania i po komunikacie BoE, rynek wróci się ponad poziom 1,60. Mocne wsparcie na dzisiaj to okolice 1,5900-1,5920.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

13:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.