Po serii spadków EURUSD zwyżkuje

Po serii spadków EURUSD zwyżkuje
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2011-09-07 (10:19)

Podczas sesji azjatyckiej poprawiły się nieco nastroje inwestorów, co widoczne było w notowaniach głównych indeksów rynku kapitałowego (wzrosty na wszystkich największych indeksach w Azji) oraz w notowaniach EUR/USD. Euro osłabiło się wczoraj względem dolara amerykańskiego, a spadek notowań głównej pary walutowej sięgnął poziomu 1,3970 – poziom ten nie został pokonany...

... i nadal wyznacza silne wsparcie dla tej pary walutowej, gdyż – oprócz wczorajszego ruchu spadkowego – wartość ta wynika z notowań eurodolara w pierwszej połowie lipca. Jednak w czasie sesji w Azji kurs EUR/USD zwyżkuje do 1,4080, kończąc tym samym serię sześciu spadkowych sesji.

Podczas sesji azjatyckiej bank centralny Japonii (BoJ) pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (zakres 0-0,1 proc.), co oczywiście było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. W czasie wczorajszej sesji, po usztywnieniu kursu EUR/CHF, jen, który również zaliczany jest do grupy instrumentów określanych mianem safe haven, stracił na wartości. Kurs USD/JPY zwyżkował do 77,70 – dzienną stopę zwrotu wynoszącą nieznacznie powyżej 1 proc. traderzy ocenili jako niezbyt wysoką, szczególnie, że wczorajsza logarytmiczna stopa zwrotu. na EUR/CHF wyniosła powyżej 9 proc. Natomiast w czasie sesji w Azji jen umocnił się względem dolara, a kurs USD/JPY kształtuje się w okolicy 77,20. Reakcja ta spowodowana była powstrzymaniem się BoJ od dalszej stymulacji – program wykupu aktywów wynosi nadal 50 bln JPY. Z powodu usztywnienia kursu EUR/CHF inwestorzy prawdopodobnie będą poszukiwać nowych „bezpiecznych przystani”, więc jen może się umacniać. Jednak pamiętać należy, iż BoJ również może interweniować na rynku tak, aby nie dopuścić do znaczącego umocnienia jena, co niekorzystne jest rzecz jasna dla gospodarki japońskiej opartej w dużej mierze na eksporcie.

Sesja na Dalekim Wschodzie przyniosła dość dynamiczne umocnienie dolara australijskiego. Kurs AUD/USD pokonał poziom 1,0600. Aprecjacja „Aussie” wynika z lepszych danych makroekonomicznych z gospodarki australijskiej. Okazało się, że wzrost gospodarczy tej gospodarki za drugi kwartał osiągnął w ujęciu kwartalnym i rocznym odpowiednio: 1,2 proc. oraz 1,4 proc. podczas, gdy rynek oczekiwał odczytu na poziomie 0,9 proc. i 0,5 proc. Lepsze dane doprowadziły do dość silnego umocnienia dolara australijskiego, co poniekąd wynikać może równie dobrze z lepszych danych, jak i relatywnie mniejszej od popularniejszych par płynności rynkowej.

Dzisiaj inwestorzy poznają dane makroekonomiczne dotyczące sektora przemysłowego w Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. W pierwszym przypadku oczekuje się, że produkcja przemysłowa wzrosła o 0,1 proc. m/m. Natomiast produkcja przemysłowa w Niemczech prawdopodobnie wzrosła w ujęciu miesięcznym 0,5 proc. Oprócz tego inwestorzy zapoznają się o godz. 20.00 z odczytem Beżowej Księgi dotyczącej amerykańskiej gospodarki. Istotnym wydarzeniem w czasie dzisiejszej sesji może być wyrok Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech w sprawie legalności pomocy udzielonej krajom peryferyjnym strefy euro.

Z rana złoty zyskuje na wartości względem euro, dolara i funta. Kurs EUR/PLN zniżkuje z wczorajszych poziomów powyżej 4,2400 do ok. 4,2050. Zniżkuje również kurs USD/PLN – kurs ten spadł poniżej 3,0000. Wartość kursu CHF/PLN nie zmienia się oczywiście znacząco po usztywnieniu kursu EUR/CHF, i kształtuje się ciągle w okolicy 3,5000. Na dzisiejsze notowania złotego wpływ mieć będą dane z gospodarki największego partnera handlowego Polski, czyli Niemiec (wspomniany sektor przemysłowy). Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzję o stopie procentowej. RPP najprawdopodobniej nie zmieni kosztu pieniądza, jednak istotniejszy będzie komunikat z posiedzenia zaprezentowany o godz. 16.00. Wydźwięk tego komunikatu może wpłynąć na notowania złotego.

Źródło: Adam Mizera, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.