Dobry początek tygodnia

Dobry początek tygodnia
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-08-30 (10:47)

Widać wyraźną poprawę nastrojów wśród inwestorów. Przede wszystkim ma to swoje przełożenie na giełdy, gdzie zagraniczne indeksy akcji zwyżkują. Nastroje wsparła informacja o fuzji dwóch greckich banków- Alpha i EFG Eurbank.

Jeśli zostanie utrzymany trend związany z nieco lepszymi danymi makroekonomicznymi napływającymi z amerykańskiej gospodarki, to rynki zaczną nabierać przekonania, że Stany Zjednoczone unikną recesji. Wczorajsze dane o dochodach i wydatkach Amerykanów w lipcu były lepsze niż zakładał konsensus rynkowy. Nieoczekiwanie wydatki konsumentów wzrosły o 0,8% w ujęciu miesięcznym wobec spadku w poprzednim miesiącu.

Lepsze nastroje miały swoje przełożenie na kurs złotego, który w dniu wczorajszym zyskiwał na wartości. Para CHFPLN ku radości kredytobiorców w CHF po raz pierwszy od prawie miesiąca była handlowana poniżej poziomu 3,50. Kurs franka był już bardzo przewartościowany. Deprecjacja szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie była dynamiczna i obecnie impet powinien nieco wyhamować. PLN pozostaje dzisiaj mocniejszy w stosunku do innych walut. Ponadto naszą krajową walutę powinny wspierać opublikowane lepsze niż oczekiwano dane na temat wzrostu gospodarczego Polski w II kwartale 2011r.

Osłabienie waluty amerykańskiej z kolei ma dość ograniczony charakter, co może być spowodowane nieco lepszymi danymi, jakie zostały opublikowane w dniu wczorajszym. Indeks dolarowy wybronił wsparcie w rejonie 73,50pkt. Dzisiaj jednak czynnikiem ryzyka pozostaje indeks zaufania amerykańskich konsumentów, gdzie spodziewamy jest spadek w sierpniu do poziomu 52,2pkt. z 59pkt. Ponadto wieczorem poznamy również notatki z sierpniowego posiedzenia FOMC, gdzie aż 3 członków FOMC głosowało przeciwko przewodniczącemu. Około dwóch godzin przed publikacją tzw. Minutes będzie przemawiał jeden z nich- Kocherlakota na temat pespektyw gospodarczych.

EURPLN

Wyłamanie dołem z formacji trójkąta nie przyczyniło się do przyśpieszenia ruchu spadkowego na euro złotym. Nastroje na rynkach globalnych pozostają nieco lepsze, co powinno wesprzeć złotego. Ponowny test okolic 4,14 powinien doprowadzić do jego przełamania i ruchu w rejon 4,12. Najbliższy opór wyznacza poziom 4,1560, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.

EURUSD

Pomimo wybicia góra z zakresu wahań wzrosty na eurodolarze mają ograniczony charakter. To może mieć związek z wczorajszym wystąpieniem Tricheta, który zasugerował, że inflacja nie stanowi już zagrożenia. Ponadto lepsze dane z USA spowodowały powrót notowań EURUSD w okolice wsparcia na poziomie 1,4480. Dzisiaj euro pozostaje i raczej szanse na powrót w okolice 1,4560 są niewielkie. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość dalszych spadków w okolice 1,4400.

GBPUSD

Powrót powyżej poziomu 1,6400 nie był trwały i już dzisiaj para GBPUSD zmierza na południe. Silny oporem pozostaje strefa 1,6460-1,64880, natomiast najbliższe wsparcie w postaci linii przebiegającej po sierpniowych minimach lokalnych z 2011r. znajduje się obecnie w rejonie 1,6220. Dzisiejsze spadki prawie w całości zniwelowały już wczorajszy ruch wzrostowy.

NZDUSD

Po wybiciu się górą z szerszego zakresu wahań para NZDUSD kontynuuje wzrosty, czemu sprzyja uspokojenie sytuacji na rynkach akcji. Przełamanie oporu w postaci zniesienia Fibo 61,8% całości fali spadkowej z okolic 0,8839 otworzyło drogę w okolice 0,8654, gdzie znajduje się kolejny geometryczny opór. Wsparcie wyznacza poziom 0,8400.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

10:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

10:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

10:25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Kurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Trump planuje stan wyjątkowy?

Trump planuje stan wyjątkowy?

2025-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?
Dolar dominuje na rynku

Dolar dominuje na rynku

2025-01-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara. Dodatkowo Rezerwa Federalna wciąż prezenutje dosyć jastrzębi pogląd na przyszłość, wskazując na spore ryzyka inflacyjne. Czy w takim wypadku dolar ma jakiegokolwiek konkurenta? Przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni?
Dolar nie odpuszcza

Dolar nie odpuszcza

2025-01-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze lepsze dane z USA (ISM dla usług, zwłaszcza subindeks cen płaconych, ale i też dane z rynku pracy JOLTS) rysują wciąż niezły obraz amerykańskiej gospodarki, a kolejne kontrowersyjne komentarze Donalda Trumpa (wygląda na to, że nie zamierza on rezygnować z globalnej wojny celnej), sprawiły, że rynek skrócił oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED w tym roku, choć niewiele (do -38 punktów baz.). To pokazuje, że w temacie FED nie ma już przestrzeni i raczej jest mało realne, aby rynki zaczęły wyceniać tylko jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. w USA w tym roku.
Spółki technologiczne pod presją

Spółki technologiczne pod presją

2025-01-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie dane ekonomiczne z USA, w tym wskaźniki aktywności w sektorze usług oraz raport JOLTS dotyczący liczby ofert pracy, wywołały zaniepokojenie na Wall Street. Rosnąca rentowność obligacji oraz obawy o trwałą inflację skłoniły inwestorów do wyprzedaży akcji, co szczególnie dotknęło spółki technologiczne. Głównym źródłem niepewności pozostaje perspektywa utrzymania wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na dłużej, niż wcześniej zakładano.