Czy poznamy jakieś konkrety we wrześniu?

Czy poznamy jakieś konkrety we wrześniu?
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-08-29 (11:19)

Cześć inwestorów wiązała duże nadzieje z doroczną konferencją szefa Fed w Jackson Hole. Pomimo, iż nie padły żadne konkrety z ust Bernanke, to samo wystąpienie wpłynęło na zdecydowaną poprawę nastrojów na amerykańskich rynkach akcji.

Bernanke nie zapowiedział nowego programu skupu papierów dłużnych z rynku, ale też nie wykluczył gotowości użycia dostępnych narzędzi, w przypadku gdyby dane płynące z gospodarki okazały się gorsze od oczekiwań. Tak więc najbliższe dni będą upływały pod znakiem bacznej analizy napływających publikacji z amerykańskiej gospodarki, gdyż od tego zależne będą dalsze poczynania Fedu. Pogłębiona dyskusja nt. kondycji gospodarki USA jest planowana na wrześniowym posiedzeniu FOMC, które zostało wydłużone o jeden dzień. Kolejne trzy tygodnie mogą upływać pod znakiem lekkiego uspokojenia nastrojów, gdyż rynki będą liczyły na ewentualną pomocną dłoń Fed w przypadku pogłębienia się obaw o recesję.

W zupełnie innym tonie niż Bernanke swoje przemówienie Christine Lagarde z MFW, która ostrzegła, że sytuacja gospodarcza na świecie jest poważna i istnieje ryzyko, że kruchy proces ożywienia zostanie przerwany. Jej zdaniem europejskie banki powinny wzmocnić swoja kondycję, co będzie kluczową kwestią w niedopuszczeniu rozszerzenia się kryzysu po Europie. Wystąpienie szefowej MFW kontrastowało z dość optymistyczną przemową Tricheta.

Ten tydzień będzie upływał w oczekiwaniu na nowe dane makroekonomiczne z USA. Przede wszystkim uwaga będzie skupiała się na indeksie aktywności dla amerykańskiego sektora produkcyjnego oraz w raporcie z rynku pracy. Analitycy oczekują spadku indeksu ISM w lipcu do poziomu 48,5pkt, czyli istotnego pogorszenia sytuacji. W sektorze prywatnym prognozowany jest wzrost zatrudnienia o 105tys, z kolei w sektorze pozarolniczym USA konsensus rynkowy zakłada powstanie 90tys. nowych miejsc pracy. W miedzy czasie poznamy również notatki z sierpniowego posiedzenia FOMC, które mogą ujawnić informacje odnośnie dalszych planów Fedu w kwestii polityki monetarnej.

EURPLN

Eurozłoty w dalszym ciągu utrzymuje się w węższym zakresie wahań. W dniu dzisiejszym notowania wspierają się na dolnym ograniczeniu formacji trójkąta w rejonie 4,1500. Złoty pozostaje nieco mocniejszy, a dopiero przełamanie wsparcia na poziomie 4,1400 otworzy drogę do spadków na EURPLN. Najbliższym oporem pozostają okolice 4,1800.

EURUSD

Eurodolar wyłamał się górą z zakresu konsolidacji lipiec-sierpień, co z technicznego punktu widzenia otworzyło drogę do dalszych wzrostów w rejon lipcowego maksimum lokalnego na poziomie 1,4577. Projekcja 127,2% fali korekcyjnej z poziomu 1,4521 wyznacza opór rejonie 1,4593. Zejście w okolice wsparcia na poziomie 1,4480 może być dobrą okazją do wznawiania długich pozycji w EURUSD.

GBPUSD

Notowania GBPUSD ponownie powróciły w okolice 1,6400. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym hamuje jak na razie drogę do dalszych wzrostów, ale przy słabszym sentymencie utrzymującym się do waluty amerykańskiej możliwe jest testowanie tych okolic. Wsparcie w postaci 50% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od połowy lipca znajduje się na poziomie 1,6197.

CHFPLN

Lekka poprawa nastrojów na rynkach akcji, a także spadek niepewności przyczynił się do dalszej deprecjacji franka. Para CHFPLN handlowana jest w rejonie 3,52, a z technicznego punktu widzenia w przypadku utrzymania się nieco lepszych nastrojów jest szansa na powrót w rejon wsparcia na poziomie 3,34. Najbliższym porem pozostają okolice 3,60.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

13:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.