Czy rynek kupi pomysły SNB na franka?

Czy rynek kupi pomysły SNB na franka?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-08-12 (11:08)

Dzisiejszy Tages Anzeiger pisze powołując się na rozmowy z liderami 4 głównych ugrupowań politycznych w Szwajcarii, iż mogłyby one poprzeć działania Narodowego Banku Szwajcarii zmierzające do powiązania kursu franka z euro w wężu walutowym – ten temat wczoraj stał się jednym z głównych powodów, ...

... które doprowadziły do osłabienia franka względem głównych walut (na rynku pojawiły się plotki, iż nie odbyloby się to przy kursie EUR/CHF niższym od 1,15). Wydaje się jednak, iż opcja wprowadzenia węża walutowego w Szwajcarii jest tak naprawdę mało realna i w większym stopniu jest teraz wykorzystywana jako „werbalna broń” przeciwko spekulantom. Rynku długo nie da się jednak oszukiwać… Dzisiejszy „New York Times” zwraca uwagę, że taka operacja (nawet, jeżeli miałaby być czasowa) wymagałaby dokonania zmian w szwajcarskiej konstytucji (pierwszych od 1850 r.). Jednocześnie dziennikarze zwracają uwagę na kwestie związaną z mentalnością Szwajcarów, którzy przez lata byli niezależni i neutralni…. Reasumując – jeżeli SNB nie zaproponuje w najbliższym czasie innych działań, które będą bardziej realne do zastosowania, to frank znów zacznie się umacniać. Zresztą ten proces już widać, zwłaszcza, że znów powracają obawy związane ze strefą euro i kondycją amerykańskiej gospodarki. Po godz. 9:45 frank jednak znów zaczął tracić na wartości – nie ma jednak informacji o fizycznej interwencji SNB na rynku.

Opublikowane dzisiaj rano dane o PKB we Francji negatywnie zaskoczyły rynki finansowe – wstępny odczyt za II kwartał pokazał brak dynamiki w ujęciu kwartalnym, wobec oczekiwanych 0,3 proc. kw/kw. To wzbudziło obawy, czy aby nie będzie konieczna rewizja całorocznych oczekiwań. Temu stanowczo zaprzeczył francuski minister finansów, ale inwestorzy mogą słusznie obawiać się, że proponowane kolejne cięcia wydatków (poznamy je 17 sierpnia) mogą mieć ujemny wpływ na wzrost gospodarczy. W efekcie rynki zaczynają wpadać w kolejną „schizofreniczną pętlę” – brak cięć wydatków jest negatywny, bo grozi cięciem ratingów, a jak mogą być redukcje wydatków, to też jest źle, bo gospodarka może wejść w recesję, co finalnie też może grozić cięciem ratingu – i to jest bardzo niebezpieczne. Tym samym nieco ostrożnie można podchodzić do wczorajszych słów włoskiego ministra finansów, który zapowiedział przedstawienie 18 sierpnia planu zwiększenia cięć wydatków, tak, aby w ciągu 2 lat doprowadzić do zbilansowania budżetu. Pewne głosy sceptycyzmu zaczynają się też pojawiać wokół planowanego na 16 sierpnia, spotkania kanclerz Merkel z prezydentem Sarkozym – ma ono na celu wypracowanie rozwiązań zmierzających do zacieśnienia współpracy fiskalnej w Europie, a także uzgodnień w kwestii szybkiej implementacji ustaleń ws. Grecji. Tyle, że jest mało prawdopodobne, aby tandem Merkel-Sarkozy poszedł tak daleko, jak szef ECB nawołujący do powołania europejskiego ministra finansów. Po drugie ostatnio rzecznik niemieckiego rządu dał do zrozumienia, iż Niemcy nie będą się spieszyć z rozmowami ws. dokapitalizowania funduszu EFSF, który ma się stać głównym „strażakiem” w strefie euro.

Dzisiaj rano mało znana agencja ratingowa Egan Jones obniżyła rating Francji, co na powrót wywołało obawy związane z tą gospodarką (także w kontekście, o którym pisałem w poprzednim akapicie). Rynek cały czas obawia się też o kondycję trzech głównych francuskich banków. Wprawdzie Francja, Włochy, Belgia i Hiszpania zdecydowały się na wprowadzenie zakazu krótkiej sprzedaży, to jednak posunięcie to jest krytykowane ze względu na brak możliwości jego zaimplementowania na terenie całej Unii Europejskiej (kłania się brak jednego wspólnego nadzoru?).

Przed nami kluczowe dane z USA o sprzedaży detalicznej w lipcu i nastrojach konsumenckich, które mogą mieć bardzo duży wpływ na rynki (o szczegółach piszę w subiektywnym kalendarzu). Na końcu warto też zwrócić uwagę na wczorajsze wydanie Wall Street Journal – jest tam dość ciekawy artykuł z którego wynika, że Narayana Kocherlakota, który we wtorek był jednym z trzech dysydentów w FED, ma bardziej łagodne poglądy i być może będzie ponownie wspierać szefa FED w jego działaniach. Podobnie mógłby też postąpić Richard Fisher. Czy to oznacza, że ewentualny program QE3 ma jednak szanse? Wydaje się, że temat ten jeszcze wróci im bliżej będzie planowanego na 26 sierpnia dorocznego spotkania FED w Jackson Hole.

EUR/PLN: Wczorajszy spadek EUR/PLN nie doprowadził jednak do testowania kluczowych okolic 4,12, których złamanie mogłoby być sygnałem uspokojenia się nastrojów przynajmniej na kilkanaście dni. A tak duża zmienność najpewniej się utrzyma. Wczoraj przy 4,18 uaktywnił się bardziej bank BGK sprzedając walutę, czy tak będzie i dzisiaj? Niemniej rynek będzie próbował atakować okolice 4,20 i je złamać, jeżeli popołudniowe dane z USA będą rozczarowujące.

USD/PLN: Widać, że wsparciem stają się okolice 2,90, ale i też kluczowy jest cały rejon 2,92-2,93. Jeżeli dzisiaj EUR/USD będzie próbować zejść ponownie na 1,41 i złamać ten poziom, to można będzie oczekiwać ataku na 2,98-3,00. Dopiero zejście poniżej 2,88 byłoby sygnałem, że sytuacja może się uspokoić przynajmniej na kilkanaście dni.

EUR/USD: Przekładaniec trwa nadal, widać jednak rosnącą determinację do obrony strefy wsparcia 1,4100-1,4150. Nie oznacza to jednak, iż ona wytrzyma – wydaje się,że kolejna próba ataku zostanie podjęta jeszcze dzisiaj po południu (w przypadku złych danych z USA). Jeżeli 1,41 zostanie sforsowany to otworzy to drogę do szybkiego zejścia poniżej 1,40 i testu strefy 1,3850-1,3900. Od góry potencjalny opór się obniża i można go umiejscowić w strefie 1,4250-1,4300, a nie 1,44 jak wcześniej.
GBP/USD: Widać rosnące znaczenie oporu w rejonie 1,6250, co sprawia, że notowania mogą dzisiaj ponownie testować ostatnie minima na 1,6110-20 i je naruszyć. Złamanie 1,61 będzie sygnałem do szybkiego spadku w stronę 1,5950-1,6000 w przeciągu kolejnych kilkunastu godzin.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

07:51 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

07:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.