Czy rynek kupi pomysły SNB na franka?

Czy rynek kupi pomysły SNB na franka?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-08-12 (11:08)

Dzisiejszy Tages Anzeiger pisze powołując się na rozmowy z liderami 4 głównych ugrupowań politycznych w Szwajcarii, iż mogłyby one poprzeć działania Narodowego Banku Szwajcarii zmierzające do powiązania kursu franka z euro w wężu walutowym – ten temat wczoraj stał się jednym z głównych powodów, ...

... które doprowadziły do osłabienia franka względem głównych walut (na rynku pojawiły się plotki, iż nie odbyloby się to przy kursie EUR/CHF niższym od 1,15). Wydaje się jednak, iż opcja wprowadzenia węża walutowego w Szwajcarii jest tak naprawdę mało realna i w większym stopniu jest teraz wykorzystywana jako „werbalna broń” przeciwko spekulantom. Rynku długo nie da się jednak oszukiwać… Dzisiejszy „New York Times” zwraca uwagę, że taka operacja (nawet, jeżeli miałaby być czasowa) wymagałaby dokonania zmian w szwajcarskiej konstytucji (pierwszych od 1850 r.). Jednocześnie dziennikarze zwracają uwagę na kwestie związaną z mentalnością Szwajcarów, którzy przez lata byli niezależni i neutralni…. Reasumując – jeżeli SNB nie zaproponuje w najbliższym czasie innych działań, które będą bardziej realne do zastosowania, to frank znów zacznie się umacniać. Zresztą ten proces już widać, zwłaszcza, że znów powracają obawy związane ze strefą euro i kondycją amerykańskiej gospodarki. Po godz. 9:45 frank jednak znów zaczął tracić na wartości – nie ma jednak informacji o fizycznej interwencji SNB na rynku.

Opublikowane dzisiaj rano dane o PKB we Francji negatywnie zaskoczyły rynki finansowe – wstępny odczyt za II kwartał pokazał brak dynamiki w ujęciu kwartalnym, wobec oczekiwanych 0,3 proc. kw/kw. To wzbudziło obawy, czy aby nie będzie konieczna rewizja całorocznych oczekiwań. Temu stanowczo zaprzeczył francuski minister finansów, ale inwestorzy mogą słusznie obawiać się, że proponowane kolejne cięcia wydatków (poznamy je 17 sierpnia) mogą mieć ujemny wpływ na wzrost gospodarczy. W efekcie rynki zaczynają wpadać w kolejną „schizofreniczną pętlę” – brak cięć wydatków jest negatywny, bo grozi cięciem ratingów, a jak mogą być redukcje wydatków, to też jest źle, bo gospodarka może wejść w recesję, co finalnie też może grozić cięciem ratingu – i to jest bardzo niebezpieczne. Tym samym nieco ostrożnie można podchodzić do wczorajszych słów włoskiego ministra finansów, który zapowiedział przedstawienie 18 sierpnia planu zwiększenia cięć wydatków, tak, aby w ciągu 2 lat doprowadzić do zbilansowania budżetu. Pewne głosy sceptycyzmu zaczynają się też pojawiać wokół planowanego na 16 sierpnia, spotkania kanclerz Merkel z prezydentem Sarkozym – ma ono na celu wypracowanie rozwiązań zmierzających do zacieśnienia współpracy fiskalnej w Europie, a także uzgodnień w kwestii szybkiej implementacji ustaleń ws. Grecji. Tyle, że jest mało prawdopodobne, aby tandem Merkel-Sarkozy poszedł tak daleko, jak szef ECB nawołujący do powołania europejskiego ministra finansów. Po drugie ostatnio rzecznik niemieckiego rządu dał do zrozumienia, iż Niemcy nie będą się spieszyć z rozmowami ws. dokapitalizowania funduszu EFSF, który ma się stać głównym „strażakiem” w strefie euro.

Dzisiaj rano mało znana agencja ratingowa Egan Jones obniżyła rating Francji, co na powrót wywołało obawy związane z tą gospodarką (także w kontekście, o którym pisałem w poprzednim akapicie). Rynek cały czas obawia się też o kondycję trzech głównych francuskich banków. Wprawdzie Francja, Włochy, Belgia i Hiszpania zdecydowały się na wprowadzenie zakazu krótkiej sprzedaży, to jednak posunięcie to jest krytykowane ze względu na brak możliwości jego zaimplementowania na terenie całej Unii Europejskiej (kłania się brak jednego wspólnego nadzoru?).

Przed nami kluczowe dane z USA o sprzedaży detalicznej w lipcu i nastrojach konsumenckich, które mogą mieć bardzo duży wpływ na rynki (o szczegółach piszę w subiektywnym kalendarzu). Na końcu warto też zwrócić uwagę na wczorajsze wydanie Wall Street Journal – jest tam dość ciekawy artykuł z którego wynika, że Narayana Kocherlakota, który we wtorek był jednym z trzech dysydentów w FED, ma bardziej łagodne poglądy i być może będzie ponownie wspierać szefa FED w jego działaniach. Podobnie mógłby też postąpić Richard Fisher. Czy to oznacza, że ewentualny program QE3 ma jednak szanse? Wydaje się, że temat ten jeszcze wróci im bliżej będzie planowanego na 26 sierpnia dorocznego spotkania FED w Jackson Hole.

EUR/PLN: Wczorajszy spadek EUR/PLN nie doprowadził jednak do testowania kluczowych okolic 4,12, których złamanie mogłoby być sygnałem uspokojenia się nastrojów przynajmniej na kilkanaście dni. A tak duża zmienność najpewniej się utrzyma. Wczoraj przy 4,18 uaktywnił się bardziej bank BGK sprzedając walutę, czy tak będzie i dzisiaj? Niemniej rynek będzie próbował atakować okolice 4,20 i je złamać, jeżeli popołudniowe dane z USA będą rozczarowujące.

USD/PLN: Widać, że wsparciem stają się okolice 2,90, ale i też kluczowy jest cały rejon 2,92-2,93. Jeżeli dzisiaj EUR/USD będzie próbować zejść ponownie na 1,41 i złamać ten poziom, to można będzie oczekiwać ataku na 2,98-3,00. Dopiero zejście poniżej 2,88 byłoby sygnałem, że sytuacja może się uspokoić przynajmniej na kilkanaście dni.

EUR/USD: Przekładaniec trwa nadal, widać jednak rosnącą determinację do obrony strefy wsparcia 1,4100-1,4150. Nie oznacza to jednak, iż ona wytrzyma – wydaje się,że kolejna próba ataku zostanie podjęta jeszcze dzisiaj po południu (w przypadku złych danych z USA). Jeżeli 1,41 zostanie sforsowany to otworzy to drogę do szybkiego zejścia poniżej 1,40 i testu strefy 1,3850-1,3900. Od góry potencjalny opór się obniża i można go umiejscowić w strefie 1,4250-1,4300, a nie 1,44 jak wcześniej.
GBP/USD: Widać rosnące znaczenie oporu w rejonie 1,6250, co sprawia, że notowania mogą dzisiaj ponownie testować ostatnie minima na 1,6110-20 i je naruszyć. Złamanie 1,61 będzie sygnałem do szybkiego spadku w stronę 1,5950-1,6000 w przeciągu kolejnych kilkunastu godzin.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

13:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.