Bank Japonii zdecydował się na działanie

Bank Japonii zdecydował się na działanie
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-08-04 (10:53)

Wysyłane wcześniej sygnały i ostrzeżenia zmaterializowały się. Dzień po tym jak na interwencję na franku zdecydowali się Szwajcarzy, na podobny, ale w znacznie większej skali (wydano ponad 1,2 tryliona jenów, czyli więcej niż 15 mld USD) zdecydował się Bank Japonii. W efekcie jen gwałtownie się dzisiaj osłabił, chociaż USD/JPY nie testował jeszcze bariery 80.00.

BOJ zdecydował się dodatkowo zakończyć posiedzenie już dzisiaj i zwiększyć program skupu aktywów (do 15 trylionów jenów z 10 tr JPY) i zapowiedzieć utrzymanie niskich stóp procentowych (bliskich zeru). Efektowne zakupy Japończyków stały się głównym tematem rynkowych dyskusji dzisiaj rano. Niemniej trzeba przyznać, iż poprawiły one nastroje na rynkach – zwłaszcza widać to na franku, który znów zaczął mocno tanieć – EUR/CHF wzrósł do 1,1140, a w kraju CHF/PLN potaniał w okolice 3,61-3,62. Wczoraj wspominałem, iż działanie BOJ może mieć psychologiczny wpływ na franka, gdyż pokaże, że zarabianie na aktywach safe haven nie będzie już takie łatwe

Dzisiaj inwestorzy będą czekać posunięcie Europejskiego Banku Centralnego. Na rynku spekuluje się, jakoby szef ECB miał ogłosić program dodatkowego skupu obligacji zagrożonych krajów PIIGS, aby uspokoić nastroje na tamtejszych rynkach długu. Oczywiście równe ważne będą magiczne słowa „strong vigillance”, czyli na temat „wzmożonej czujności” banku centralnego. Na rynku widać pewne obawy, iż mogą one zostać zastąpione przez mniej „jastrzębie” sformułowanie o „uważnym monitorowaniu sytuacji”, co mogłoby wprowadzić niepewność, co do możliwości podwyższenia stóp we wrześniu. Niemniej i tak wydaje się, że inwestorzy nieco zmniejszyli swoje oczekiwania względem ECB, po tym jak znów nasiliły się obawy związane z eskalacją kryzysu na rynku długu PIIGS. Tym samym interwencyjne zakupy obligacji przez ECB wsparłyby dzisiaj euro, a zwłaszcza w relacji EUR/CHF, co mogłoby doprowadzić jeszcze dzisiaj do spadku CHF/PLN poniżej 3,60.

Bierny natomiast pozostanie dzisiaj Bank Anglii, który pozostawi dotychczasowe parametry polityki pieniężnej (komunikat spodziewany jest o godz. 13:00). Z pozostałych informacji warto będzie zwrócić uwagę na zamówienia w niemieckim przemyśle o godz. 12:00 i cotygodniowe bezrobocie w USA o godz. 14:30 (o wpływie tych danych piszę w subiektywnym kalendarium). Na koniec jeszcze jeden kluczowy wątek. Od kilku dni piszę w komentarzach o możliwym powrocie spekulacji dotyczących programu QE3 w wydaniu FED. Dzisiejszy Wall Street Journal zamieszcza ciekawe spostrzeżenia byłych dyrektorów w FED - Donalda Kohna, Vincenta Reinharta i Briana Madigana. Oceniają oni ryzyko dalszego spowolnienia amerykańskiej gospodarki na 20-40 proc. Kohn i Madigan dodają, iż FED powinien rozważyć QE3, ale tylko wtedy, kiedy zminimalizuje się zagrożenie inflacją i gospodarka będzie dalej spowalniać. Ostrzegają też, iż QE3 może nie być skutecznym panaceum na problemy gospodarki. Zdaniem Kohna FED nadal ma pewne możliwości wsparcia gospodarki, ale są one „ograniczone”. Dodał, iż oczekuje, że podczas najbliższego posiedzenia, zaplanowanego na 9 sierpnia, FED będzie chciał zaczekać na kolejne dane, aby upewnić się, że gospodarka rzeczywiście traci grunt, zanim zdecyduje się podjąć działania w kierunku QE3. Innymi słowy, byli oficjele FED nieco tonują ewentualne spekulacje wokół QE3. Nie oznacza to jednak, iż tezę, jakoby w końcu sierpnia w Jackson Hole będziemy mieć „deja-vu”, czyli Ben Bernanke zasugeruje QE3, należałoby zupełnie zarzucić…

EUR/PLN: Widać, że strefa 4,03-4,04 staje się coraz wyraźniejszym oporem. Teraz kluczowe będzie złamanie wsparć 4,01-4,02, co otworzyłoby drogę do złamania rejonu 4,00. Pokonanie tej psychologicznej bariery może być jednak trudne przed jutrzejszą publikacją danych Departamentu Pracy USA, która wzbudza duże obawy wśród inwestorów. Wydaje się, że to rozstrzygnięcie może zapaść dopiero w przyszłym tygodniu.

USD/PLN: Rejon 2,84-2,86 to coraz wyraźniejszy opór. Z kolei mocne wsparcie to strefa 2,78-2,80. Dzisiaj rynek może próbować naruszyć rejon 2,80, ale na złamanie 2,78 nie ma co liczyć. Jutro dolar może nieco zyskiwać, gdyż rynek będzie obawiał się odczytu z amerykańskiego rynku pracy o godz. 14:30.

EUR/USD: Wczoraj po południu wspominałem o ważnej strefie wsparcia 1,4230-50, która nie została złamana. W efekcie w godzinach nocnych rynek wzrósł w okolice 1,4370, naruszając tym samym wcześniejszy szczyt na 1,4344. Kolejne godziny przyniosły jednak powrót do spadków. W efekcie wizja testu okolic 1,4230-50 jest dzisiaj całkiem realna, zwłaszcza przed zaplanowaną na godz. 14:30 konferencją J.C.Tricheta, która budzi wiele emocji. Do wieczora powinniśmy jednak wrócić powyżej 1,4330.

GBP/USD: Wczorajsza zwyżka funta była dość wyraźna i w godzinach nocnych notowania wróciły w okolice oporu 1,6400-1,6450. Kolejne godziny przyniosły jednak umocnienie się dolara. Nie można wykluczyć, że kolejne godziny przyniosą testowanie okolic 1,63. Na spadek do 1,6250 nie ma jednak co liczyć. Wieczorem znów może pojawić się zwyżka, która wyprowadzi notowania ponad 1,64.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

13:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.