Rynki coraz bardziej nerwowe

Rynki coraz bardziej nerwowe
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-07-28 (13:59)

Środowa sesja przyniosła dalsze pogorszenie nastrojów na rynkach akcji. Europejskie indeksy akcji spadały o 1,1-1,4%, natomiast amerykańskie indeksy akcji zanotowały spadki rzędu 1,6-2,7%. Inwestorom oprócz zmartwienia z limitem zadłużenia USA oraz rozczarowującymi wynikami firm doszedł problem związanym z gorszymi danymi na temat zamówień na dobra trwałego użytku w USA.

To wszystko sprawiło, że na rynkach dominowały negatywne nastroje. Negatywne konsekwencje klina politycznego mogą nie skończyć się tylko na utracie wizerunku przez USA, ale także na obcięciu prestiżowego ratingu AAA. Co więcej, raport dotyczący kondycji amerykańskiej gospodarki potwierdził, że sytuacja nie jest kolorowa. Według Bezowej Księgi Fed dynamika wzrostu w ośmiu regionach USA w czerwcu i na początku lipca wyhamowała. To z kolei stawia pod znakiem zapytania aktywność gospodarki w drugiej połowie roku. Niepokojący jest również niski poziom planowanych inwestycji przez firmy.

Na rynku walutowym w dalszym ciągu zainteresowaniem cieszyły się bezpieczne aktywna. Jeśli chodzi o waluty, to na wartości zyskiwał JPY, CHF oraz USD, który jest w dalszym jest postrzegany przez niektórych inwestorów jako bezpieczna przystań. W sytuacji wzrostu niepokoju na rykach nasza krajowa waluta osłabiała się. Eurozłoty przełamał krótkoterminową linię trendu spadkowego, CHFPLN ponownie znalazł się w dniu dzisiejszym powyżej poziomu 3,50, natomiast USDPLN handlowany jest ponownie powyżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym.

Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Nowej Zelandii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 2,5%. Komunikat był dość jastrzębi, co przyczyniło się do dalszej aprecjacji NZD. Prezes RBNZ powiedział, iż gospodarka rozwija się w szybszym tempie niż tego oczekiwano. Ponadto wskaźnik inflacji CPI w ujęciu rocznym znajduję się powyżej celu. Rynek oczekuje, iż stopy procentowe w Nowej Zelandii zostaną podniesione w przeciągu najbliższych miesięcy, choć Alan Bollard przyznał, iż silna waluta zmniejsza potrzebę zacieśniania polityki monetarnej. NZDUSD ponownie powrócił w okolice historycznego maksimum.

EURPLN

Utrzymująca się nerwowość na rynkach akcji zaważyła na notowaniach złotego w dniu wczorajszym. Para EURPLN przetestowała krótkoterminowa linią trendu spadkowego i kontynuowała wzrosty w okolice geometrycznego oporu na poziomie 4,0250, gdzie znajduje się zniesienie 61,8% całości ostatnich spadków z okolic 4,06. Dzisiaj jednak złoty sukcesywnie odrabia straty. Obecnie euro złoty znajduje się niedaleko 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, która wyznacza najbliższe wsparcie w okolicy 4,00. Naruszenie tego poziomu może oznaczać powrót w rejon 3,98.

EURUSD

Eurodolar pozostaje w zakresie wyznaczonym przez górne i dolne ograniczenie klina zwyżkującego. Brak siły na utrzymanie się powyżej poziomu 1,45, przyczynił się do powrotu notowań EURUSD w okolice 1,4550. Wczorajsza spadkowa świeca dzienna swoim korpusem w całości objęła wzrostową święcę dzienną, co stawia pod znakiem zapytania dalsze wzrosty na tej parze. EURUSD odbił się od 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, a najbliższe godziny mogą przynieść próbę odreagowania.

GBPUSD

Wzrost awersji do ryzyka przyczynił się również do spadku notowań GBPUSD. Para handlowana jest w dalszym ciągu poniżej czerwcowych maksimów lokalnych, jednak wczorajsze spadki nie naruszyły krótkoterminowej linii trendu wzrostowego. Niepokoić mogłoby dopiero ponowne zejście poniżej poziomu 1,6200.

NZDUSD

Stopy w Nowej Zelandii pozostały bez zmian, jednak dość jastrzębi komunikat przyczynił się do wzrostu wartości dolara nowo zelandzkiego. Para NZDUSD powróciła w okolice historycznego maksimum. Aktualnym wsparciem pozostaje dolne ograniczenie kanału wzrostowego, które zbiega się ze 100-okresową średnią na wykresie godzinowym na poziomie 0,8680. Silnym oporem pozostaje rejon 0,8800-0,8820.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.