W którą stronę spojrzy rynek

W którą stronę spojrzy rynek
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2011-07-22 (09:53)

Problemy Grecji odłożone w czasie: Wczorajsze nadzwyczajne spotkanie przywódców krajów Strefy Euro zakończyło się porozumieniem. Nowa pomoc przyznana Grecja ma w sumie wynieść około 160 mld euro. Na tą kwotę składać się będzie 109 mld euro pomocy publicznej i około 50 mld euro od sektora prywatnego.

Drugi program pomocowy, który potrwa 3 lata kojąco wpłynął na rynki, które od dłuższego czasu były dręczone niebezpieczeństwem bankructwa Grecji i następstwami jakie mogłoby to wywołać. To pozwoliło wczoraj głównej parze dotrzeć do poziomu 1,4440. Dziś o poranku wartość jednego euro jest nieco niższa i wynosi 1,4410 dolara. Jednak mimo, że powodów do zadowolenia jest sporo, gdyż zabiegi obniżenia oprocentowania dla Grecji, wydłużenie okres zapadalności pożyczek, czy umożliwienie interwencji EFSF na wtórnym rynku długu (za zgodą EBC) pozwalają pozytywnie patrzeć w przyszłość, to nie dają one stuprocentowej gwarancji, że Grecja poradzi sobie z obecną sytuacją. Oprócz bowiem kolejnych gwarancji i pożyczek kraj ten musi ostro zabrać się do pracy, by wyciągnąć własną gospodarkę z dołka i podnieść jej konkurencyjność. Ma w tym pomóc tzw. europejski „plan Marshalla”, którego założeniem jest ułatwienie i przyśpieszenie dostępu do funduszy strukturalnych i środków Europejskiej Banku Inwestycyjnego. Teraz piłka jest po stronie Grecji, która ugrała sobie nieco czasu, a rynek może rozejrzeć się, czy gdzieś w pobliżu nie czai się inne zagrożenie, a potencjalnych jest całkiem sporo. Wczorajsze gorsze odczyty dla indeksów PMI w Strefie Euro są niepokojącym sygnałem, że gospodarka w tym rejonie może niedługo popaść w spowolnienie. Innym zagrożeniem jest brak porozumienia ws. limitu zadłużenia USA. Brak uzgodnień może doprowadzi do obniżki ratingu USA, co będzie miało poważne konsekwencje dla światowej gospodarki. Podobnie mogą oddziaływać kłopoty Chin, których ogromne zadłużenie staje się coraz poważniejszym problemem, zresztą jak wymykająca się spod kontroli inflacja. Jednak w najbliższym czasie uwaga rynku zapewne skupi się na reakcji agencji ratingowych, na wczorajsze uzgodnienia. Istnieje bowiem ryzyko, że czwartkowy wynik szczytu i dzisiejsze ogłoszenie jego szczegółów może poskutkować obniżeniem oceny kredytowej Grecji i nie tylko.

Złoty korzysta z wyników szczytu

Wczorajsze uzgodnienia ws. nowej pomocy dla Grecji okazały się także bardzo pomocne dla polskiej waluty. Złoty zyskiwał wczoraj na wartości i dziś rano za jednego amerykańskiego dolara trzeba zapłacić 2,7550 zł, zaś za wspólną walutę 3,9740 zł. Takie zachowanie jest efektem spadku awersji do ryzykowniejszych inwestycji. Na odłożeniu w czasie problemów Grecji skorzystały rynki akcji, surowce i mniej bezpieczne waluty. Inwestorzy, których oczekiwania były dość mocno wygórowane docenili wczorajsze starania europejskich oficjeli. Optymizm jak na razie ich nie opuszcza, co daje szanse rodzimej walucie na utrzymanie się w tendencji aprecjacyjnej. Nie można jednak zapomnieć, że na rynku jest jeszcze mnóstwo źródeł niepewności i ryzyka.

Niewiele danych na koniec

Ostatni dzień tygodnia przyniesie nam dwie istotne publikacje makroekonomiczne. Pierwsza o godzinie 10:00 będzie dotyczyć indeksu instytutu IFO z Niemiec. Analitycy szacują, że wyniesie on 113,8 pkt, czyli niżej o 0,7 pkt niż w poprzednim okresie. Następnie o godzinie 11:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej, która ma się zwiększyć do poziomu 9,9% r/r, czyli o 1,3% więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.