Plan Marshalla dla Grecji? Rynek przechodzi z paniki do euforii…

Plan Marshalla dla Grecji? Rynek przechodzi z paniki do euforii…
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-07-21 (16:41)

Emocje, emocje i jeszcze raz emocje – tak można skomentować dzisiejsze wydarzenia na rynku. Zaczęło się od małej paniki, którą zapoczątkowała nieoficjalna informacja, iż w planie Merkel-Sarkozy nie założono opcji opodatkowania banków, która w ostatnich godzinach była coraz częściej wymieniana na rynku, jako jedna z bardziej prawdopodobnych.

Było to jednocześnie jedno z bardziej łagodnych rozwiązań, gdyż pozwalałoby uniknąć sytuacji ogłoszenia „częściowej niewypłacalności” Grecji. W efekcie natychmiast zaczęto się obawiać, iż w grę wchodzi jednak wykup obligacji, a informację podgrzały nieoficjalne wypowiedzi szefa Eurogrupy (J.C.Junckera) i cytowane później przez agencje słowa holenderskiego ministra finansów, jakoby opcja częściowego bankructwa była brana pod uwagę. W efekcie notowania euro znów gwałtownie poszły w dół, osłabił nam się też złoty. Około południa napłynęła jednak nieoficjalna informacja od przedstawicieli niemieckiego rządu, których zdaniem Europejski Bank Centralny wyraził zgodę na ten „niewygodny” scenariusz. To mogłoby sugerować, że J.C.Trichet mógł dać się przekonać do tego, aby dalej wspierać Grecję. Pojawiła się szansa na to, że proces kontrolowanego bankructwa mógłby być względnie kontrolowany i ograniczyć możliwość rozlania się paniki na rynkach finansowych. Po godz. 14:00 pojawiły się pierwsze informacje z europejskiego szczytu, które natychmiast poprawiły nastroje. Podano, że EFSF (Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej) miałby dostać większe uprawnienia, okres na spłatę pożyczki dla Greków miałby zostać wydłużony do 15 lat. W końcu wezwano też do opracowania „planu Marshalla” dla Grecji, który poprzez tanie pożyczki miałby zaktywizować tamtejszą gospodarkę. Nadal nie wyjaśniona pozostała kwestia udziału sektora prywatnego, nie przedstawiono też technicznych detali odnośnie zmiany sposobu działania EFSF. Diabeł tkwi, zatem w szczegółach, które poznamy pewnie za kilka godzin. To jednak nie przeszkodziło w tym, że na rynkach zapanowała istna eksplozja…. ale tym razem optymizmu.

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę przy franku. Dzisiaj szwajcarski minister gospodarki w wywiadzie dla dziennika Blick przyznał, iż sytuacja w gospodarce zmusza to podjęcia „alarmu”, gdyż w przeciwnym wypadku możemy być świadkami wyraźnego wzrostu stopy bezrobocia. Przyznał, iż SNB powinien wykorzystać przysługujące mu uprawnienia w celu powstrzymania nadmiernej aprecjacji franka. Dodatkowo dzisiejsze dane makro też nie napawały optymizmem – nadwyżka w handlu zagranicznym zmniejszyła się w czerwcu do 1,745 mld CHF z 3,254 mld CHF, ale mocny spadek zaliczył dopiero indeks ZEW, który w lutym spadł do -58,9 pkt. z -24,3 pkt. w czerwcu. Rynek zdaje sobie jednak sprawę, że możliwości SNB w kwestii fizycznej interwencji na rynku CHF są ograniczone. Dlatego też zmiana trendu na CHF może nastąpić tylko w wyniku pojawienia się sprzyjających temu czynników fundamentalnych. Oddalenie ryzyka w kwestii Grecji, czy też ewentualne osiągnięcie porozumienia w kwestii zadłużenia USA, mogą w tym krótkoterminowo pomóc.

EUR/USD: Mimo dzisiejszej sporej zmienności, dość ciekawe wnioski płyną z układu dziennych wskaźników, które nie wykluczają możliwości dalszego rozwinięcia się fali wzrostowej. Dzisiaj potwierdzone zostało mocne wsparcie na 1,4150, chociaż rynek na krótko naruszył ten poziom. Jednak późniejsze gwałtowne wybicie ponad 1,43 daje szanse rozwinięcia się przedstawianego już tutaj scenariusza zwyżki w okolice 1,4400-1,4500, a konkretnie 1,4430, gdzie przebiega linia trendu spadkowego. Poziom ten powinien być osiągnięty jeszcze w tym tygodniu.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.