Tydzień pod znakiem ucieczki kapitału do bezpiecznych aktywów

Tydzień pod znakiem ucieczki kapitału do bezpiecznych aktywów
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-07-15 (22:17)

Miniony tydzień rozpoczął się od niespodziewanego wzrostu obaw o los włoskiego zadłużenia. Choć kraj ten należy do niechlubnej grupy PIIGS to do tej pory większe niepokoje budził los Hiszpanii, Portugalii i przede wszystkim Grecji.

Ani weekendowe spotkanie unijnych przedstawicieli, z Trichet, Barosso i Juncker na czele, ani dwudniowe posiedzenie europejskich ministrów finansów nie przyniosło spodziewanych efektów. Rozmawiali oni o kolejnym programie pomocowym dla Grecji oraz o przeciwdziałaniu rozprzestrzeniającemu się kryzysowi fiskalnemu, ale bez spodziewanych skutków. Początkowo planowano zorganizowanie nadzwyczajnego szczytu unijnych przywódców w piątek 15.07, ale stanowczo sprzeciwiły się temu Niemcy, które obawiały się, że kolejne dni obrad, które nie przyniosą żadnych ustaleń wprowadzą tylko większy zamęt na rynku i dadzą sygnał słabości władz unijnych. W efekcie rentowność włoskiego długu z 5,3 proc. skoczyła we wtorek w okolice 6 proc., co doprowadziło do znacznej deprecjacji kursu EUR/USD oraz dojścia franka szwajcarskiego do historycznych poziomów.
We wtorek przed południem EUR/USD dotarł do najniższego poziomu od połowy marca, wynoszącego 1,3840. Nerwową sytuację podsyciły słowa Christine Lagarde, która powiedziała,
że Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie jest jeszcze gotowy do rozmów w sprawie kolejnego programu pomocowego dla Greków i nic nie jest jeszcze pewne w tej sprawie.

Wzrost awersji do ryzyka wpłynął znacząco na umocnienie złota, które osiągnęło historycznie najwyższą cenę. Ten drogocenny kruszec pokonał szczyt odnotowany 2 maja i dotarł
w czwartek 14.07 do ceny 1593,95 dolarów za uncję trojańską. Złoto rosło nieprzerwanie 9 dni sesyjnych, zyskując od początku lipca już 7,80 proc. Ostatni raz taka seria wzrostów miała miejsce w połowie października 2006 roku.

Nastroje na rynkach poprawił szef Fedu, Ben Bernanke. Po jego środowym
przemówieniu przed amerykańskim Kongresem powróciły spekulacje na temat wprowadzenia QE3. Inwestorzy uwierzyli w dalsze poluźnianie polityki pieniężnej oraz możliwość dodruku pieniędzy, co przejawiło się w zielonym zamknięciu indeksów w USA tego dnia. Natomiast w czwartek Bernanke rozwiał te nadzieje podkreślając, że program stymulujący amerykańską gospodarkę jest w planach, ale nie jest jeszcze gotowy. Jedną z najważniejszych przyczyn, która powstrzymuje Fed od natychmiastowego uruchomienia trzeciej rundy programu skupu obligacji jest tegoroczny wzrost inflacji. Ze słów Bernanke wynika, że QE3 nie pojawi się prędko jeśli sytuacja gospodarcza USA nie ulegnie dalszemu pogorszeniu. Ta nieoczekiwana zmiana zdania ciążyła w czwartek wzrostom na amerykańskiej giełdzie, które zostały zapoczątkowane po dobrych odczytach produkcji przemysłowej i polepszeniu sytuacji na rynku pracy.

Do ponownego wzrostu niepokojów przyczyniły się agencje S&P oraz Moody’s, które ogłosiły, że poddadzą rewizji rating USA. Ma on zostać obniżony z poziomu AAA do AA jeśli kongresmenom nie uda się podnieść limitu zadłużenia ani wprowadzić reform redukujących deficyt. Obawy o obniżenie ratingu przez kolejną agencję sprawiły, że dolar dotarł na rekordowy poziom względem franka szwajcarskiego (0,8090) i nadal utrzymuje się w tych rejonach. W piątek cena złota po blisko dwutygodniowych wzrostach zaczęła spadać, co wywołane było realizacją zysków oraz oddalaniem się
perspektywy łagodzenia polityki pieniężnej USA. Tracić zaczął także frank szwajcarski, który obok złota jest uznawany za bezpieczną przystań dla aktywów.

W nadchodzącym tygodniu kluczowe będą dalsze kroki unijnych przywódców w sprawie kryzysu fiskalnego strefy euro. Po obniżeniu przez agencję Fitch długoterminowego ratingu Grecji o 4 poziomy z „B plus” do „CCC” kraj ten dołączył do Portugalii i Hiszpanii, jako grupy europejskich państw ze „śmieciowym” ratingiem. Co gorsza Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że grecka gospodarka może skurczyć się jeszcze bardziej niż przewidywano, a zadłużenie silnie wzrośnie mimo ambitnych planów ograniczenia deficytu i śmiałych cięć budżetowych.

Najbliższe decyzje spodziewane są w poniedziałek, na kiedy to nieoficjalnie przeniesiono spotkanie europejskich przywódców w sprawie Grecji.

Trwająca od końca ubiegłego tygodnia przecena złotego osiągnęła we wtorek przed południem apogeum, wywołane gwałtownym pogorszeniem się nastrojów w związku z obawami o włoskie zadłużenie. Frank względem polskiej waluty znalazł się wtedy na rekordowym poziomie 3,5115, a złoty tracił także w stosunku do euro oraz dolara. W środę nadeszły zaskakująco dobre dane dotyczące czerwcowej inflacji. Wyniosła ona 4,2 proc. r/r wobec oczekiwanego 4,8 proc. i poprzedniego odczytu 5% w maju. Po podaniu tej informacji przez GUS złoty lekko osłabił się w stosunku do euro i dolara, a ceny obligacji o krótkim terminie zapadalności wzrosły.

Było to wywołane rozbieżnością w rynkowych przewidywaniach, a faktycznym odczytem oraz zmniejszeniem szans na dalsze podwyżki stóp procentowych. Z uwagi na fakt, że sierpniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej będzie niedecyzyjne to najbliższa podwyżka stóp mogłaby nastąpić dopiero we wrześniu. Zależeć to będzie w znacznej mierze od dalszego kształtowania się odczytów inflacyjnych. RPP podniosła je już w tym roku o 100 punktów bazowych, ostatni raz w czerwcu. Elżbieta Chojna-Duch z RPP powiedziała w komentarzu po publikacji, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej mogłoby doprowadzić do wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego, biorąc pod uwagę planowane zacieśnienie polityki fiskalnej.

Kurs CHF/PLN nadal utrzymuje się w okolicach wtorkowego rekordu, co wzbudza obawy o dalszą aprecjację franka szwajcarskiego. Scenariusz ten jest bardzo prawdopodobny w wypadku odraczania rozwiązania problemu greckiego zadłużenia.  Spodziewane jest dalsze utrzymanie się kursu EUR/PLN w przedziale 4,0 - 4,05. Natomiast cena dolara prawdopodobnie będzie wzrastać do rejonu 3,90. Najważniejszymi informacjami, jakie nadejdą z krajowego rynku w przyszłym tygodniu, będzie zmiana zatrudnienia i średnie wynagrodzenie (poniedziałek), produkcja przemysłowa (wtorek) i wskaźnik inflacji bazowej (środa).

Źródło: Przemysław Gerschmann, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

09:37 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

07:51 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

07:05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.