Agencje ratingowe będą w ogniu krytyki?

Agencje ratingowe będą w ogniu krytyki?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-07-06 (11:04)

Wczoraj niemiecka kanclerz Angela Merkel odniosła się do poniedziałkowych komentarzy agencji ratingowej S&P, które de facto przekreślają pomysł Francji i Niemiec, aby niektóre tamtejsze banki zgodziły się na zrolowanie części greckiego zadłużenia (przypomnę, że zdaniem analityków S&P będzie to oznaczać ogłoszenie „selektywnego bankructwa”).

Zdaniem Frau Angeli „Trójka”, czyli UE,MFW i ECB nie powinny polegać wyłącznie (!) na ocenach, jakie wydają agencje ratingowe. Dodała, iż Trójka ma prawo i zdolność do osądów, a ona ma do nich zaufanie. To dość mocne słowa, które pokazują, że sytuacja robi się coraz bardziej ciekawa. We wczorajszym komentarzu popołudniowym pisałem, że rośnie presja na Europejski Bank Centralny, aby ten dalej akceptował greckie obligacje jako zastaw pod pożyczki udzielane greckim bankom, nawet w sytuacji, kiedy Grecja otrzymałaby oceny „selektywnego bankructwa”. Oficjalna linia ECB jest na razie wciąż dość konserwatywna.

Kilka godzin po słowach Angeli Merkel analitycy agencji Moody’s dokonali dość mocnej rewizji swojej oceny ratingu Portugalii, który został obniżony aż o 4 stopnie do poziomu „Ba2”, czyli „śmieciowego”. Moody’s ocenia, że działania podejmowane przez Lizbonę są niewystarczająca, a Portugalia będzie musiała otrzymać drugą pomoc finansową, gdyż nie będzie w stanie powrócić na rynki finansowe w drugiej połowie 2013 r. Uruchamia się nam, zatem drugi wątek, którego wielu się obawiało - przedłużająca się agonia Grecji zaczyna ciągnąć za sobą pozostałe PIIGS-y. Nie zdziwiłbym się, gdyby w ciągu kolejnych tygodni podobne informacje pojawiły się w przypadku Irlandii. Strefie euro rośnie ogon, który z czasem będzie coraz bardziej kosztowny. Najgorsze jest to, że kończą się sposoby możliwości zmiany tej sytuacji…

Portugalia nie była w cenach, stąd też reakcja rynków finansowych jest adekwatna. Wyraźnie potaniało euro, wzrosła globalna awersja do ryzyka, w wyniku czego osłabły waluty rynków wschodzących i zyskał dolar. Znów najbardziej w górę idzie szwajcarski frank, jako „najlepsza” ostatnio bezpieczna waluta. To przekłada się na sytuację w kraju, gdzie kurs CHF/PLN wynosi już 3,26 zł. Dzisiaj w kraju mamy decyzję RPP ws. stóp procentowych, ale jej wpływ na notowania złotego będzie minimalny. Istotne wydarzenia to odczyt z Niemiec o godz. 12:00 i indeks ISM dla usług w USA o godz. 16:00. O ich wpływie piszę szerzej w subiektywnym kalendarzu makroekonomicznym.

EUR/PLN: Test wskazywanych wcześniej okolic 3,9550 miał miejsce już wczoraj po południu, a dzisiaj rano powróciliśmy w te okolice. Rośnie niepewność wokół kwestii zadłużenia w strefie euro, a złoty nie dostanie też za bardzo wsparcia ze strony RPP. Dodatkowo ewentualna podwyżka stóp procentowych przez ECB jutro (jeżeli nastąpi) może nieco szkodzić złotemu. Reasumując, analiza techniczna nie wyklucza dzisiaj przełamania strefy oporu 3,9550-3,96, co mogłoby sugerować cel na 3,97 w dniu jutrzejszym. Wsparcie to okolice 3,9350-3,94 i powrót w ten przedział będzie oznaczać, że scenariusz wzrostów jest zanegowany.

USD/PLN: Dolar szybko wzrósł we wskazywane wczoraj rano okolice 2,75 na ten tydzień. Wydaje się, że można podnieść cele w górę, gdyż EUR/USD będzie pod większą presją spadkową. Naruszenie 2,75 będzie oznaczać, że jeszcze dzisiaj dojdziemy w okolice 2,77, a do końca tygodnia możliwy staje się test strefy 2,78-2,80.

EUR/USD: Zejście poniżej 1,4440 i przełamanie 1,44 to sygnały słabości rynku, które mogą go zaprowadzić w okolice 1,4320 jeszcze dzisiaj po południu. Niewątpliwie kwestia portugalska była sporym zaskoczeniem. W perspektywie do końca tygodnia możliwe staje się złamanie poziomu 1,42, jeżeli jutro ECB rozczaruje inwestorów, a piątkowe dane z USA będą słabe. Mocny opór to teraz rejon 1,4400-1,4440.

GBP/USD: Wzrost awersji do ryzyka zaszkodził funtowi, który wrócił w rejon 1,60. Lepsze dane z rynku nieruchomości (indeks Halifax) o godz. 9:00 nie wsparły notowań. To może sugerować zejście na nowe lokalne minimum i test okolic 1,5950. Odreagowanie możliwe będzie dopiero jutro, jeżeli dane o produkcji przemysłowej na Wyspach okażą się lepsze.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.