Dyskusja nad nowym pakietem pomocy dla Grecji

Dyskusja nad nowym pakietem pomocy dla Grecji
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2011-05-17 (20:05)

Miękka restrukturyzacja, twarde lądowanie: Dzisiejsze posiedzenie ECOFINu, czyli spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej mimo, że nie przyniosło istotnych ustaleń było dziś w centrum zainteresowania inwestorów, ze względu na stwierdzenia jakie padały z ust oficjeli.

Najważniejszym tematem, który wzbudzał najwięcej emocji i przekładał się na rynkowe nastroje było zadłużenie Grecji i sposoby jego zmniejszenia. Główny pomysł na rozwikłanie tej kwestii padł ze strony szefa Eurogrupy Jean-Claude Junckera. Stwierdził on bowiem, że jeśli będzie taka potrzeba to możliwa będzie miękka restrukturyzacja greckiego długu. Tej propozycji nie wyklucza także Komisja Europejska, choć sprzeciwia się jakiejkolwiek restrukturyzacji. Brzmi to paradoksalnie, lecz wynika to z tego, że przez pojęcie miękkiej restrukturyzacji należy rozumieć wydłużenie okresu spłaty udzielonej pożyczki z jednoczesnym obniżeniem oprocentowania. Tego rozwiązania w razie zaistnienia takie potrzeby nie wykluczyli też sami Grecy, choć zastrzegli że takie rozmowy nie są obecnie prowadzone. To wszystko wprowadziło sporo zamieszania na rynek głównej pary. Po udanych aukcjach bonów skarbowych zarówno hiszpańskich jak i greckich kurs eurodolara dotarł ponad poziom 1,42. Jednak pojawienie się sugestii ewentualnej miękkiej restrukturyzacji wprowadziło na rynek niepokój i kurs dynamicznie się obniżył. Jednak byki nadal pozostawały w dobrym nastroju podejmując kolejna próbę powrotu ponad 1,42. Wtedy ze ścieżki wzrostu zbił ich grecki minister spraw zagranicznych, który stwierdził, ze w razie potrzeby Grecy są otwarci na propozycję szefa Eurogrupy. Zwiększyło to dezorientację wśród uczestników rynku, którzy z jednej strony są zapewniani, że Grecja poradzi sobie z zadłużeniem sama poprzez reformy i konsolidację finansów, z drugiej zaś sugeruje się możliwość zmiany warunków udzielonej pożyczki. To wszystko odbiło się na awersji do ryzyka i notowaniach eurodolara, który zbliżył się do wartości 1,4155. Niższe poziomu główna para zanotowała po gorszych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie liczba pozwoleń na budowę wyniosła 551 tys. zamiast oczekiwanych 585 tys., zaś rozpoczętych budów było 523 tys., czyli o 45 tys. mniej. Spadki mogłyby być większe po publikacji kiepskiej dynamiki produkcji przemysłowej w USA, która wyniosła 0% m/m, czyli słabiej o 0,8% w porównaniu do poprzedniego okresu, jednak stronę popytową wsparł niemiecki wiceminister finansów, który powiedział, że członkowie Eurogrupy dyskutują nad nowym pakietem pomocowym dla Grecji, choć zaznaczył, że żadnej decyzji w tej sprawie nie ma. Po tej informacji kurs eurodolara powrócił pod poziom1,42.

Złoty nadal pod wpływem światowych nastrojów

Dzisiejsze notowania pokazały, że rodzima waluta nadal w znacznym stopniu jest uzależniona od globalnych nastrojów i sytuacji na głównej parze walutowej. Umocnienie euro po publikacji wyników udanych aukcji hiszpańskich i greckich bonów skarbowych pozwoliło rodzimej walucie na aprecjację. Kurs USD/PLN przetestował poziom 2,76, druga para zaś znów próbowała sforsować opór na 3,9250. To się jednak nie udało, a w miarę pogarszania się sentymentu i zwiększania zmienności na rynku głównej pary również na rodzimym rynku odnotowano osłabienie złotego. Niekorzystnie wpłynęły na niego także publikacje zza oceanu, w szczególność słabe dane o dynamice produkcji przemysłowej w USA. Istotny wpływ na taki wynik miało marcowe trzęsienie ziemi w Japonii, którego skutki dla gospodarki zza oceanu są odczuwalne dopiero dziś. Jednak pod koniec sesji europejskiej wraz z poprawą sytuacji na eurodolarze złoty odzyskał część strat i inwestorzy za dolara płacili 2,7725, a za euro 3,9250.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.