W oczekiwaniu na raport BoE nt. inflacji

W oczekiwaniu na raport BoE nt. inflacji
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-05-11 (11:18)

Brak ważniejszych publikacji makroekonomicznych w dniu wczorajszym sprzyjał odreagowaniu ostatnich spadków na rynkach akcji i surowców. Na głównych parach walutowych rynek pozostawał w węższych zakresach wahań. Temat Grecji w dalszym ciągu pozostaje na tapecie, jednak jak na razie konkretów w sprawie pomocy dla tego kraju brakuje.

Opublikowane dziś w nocy dane z Chin na temat inflacji wskazują na to, iż Bank Chin będzie najprawdopodobniej dalej zacieśniał politykę monetarną. Inflacja CPI ukształtowała się w kwietniu na poziomie 5,3% w skali roku, co było odczytem powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 5,2%. Nieco niższy był odczyt inflacji PPI, która spadła w kwietniu do poziomu 6,8% w skali roku. Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa były nieco niższe od oczekiwań.

Dzisiaj poznamy decyzje RPP w sprawie stóp procentowych. Najprawdopodobniej Rada nie zdecyduje się na zacieśnienie kosztu pieniądza w maju, jako że w kwietniowym komunikacie RPP poinformowała, że podwyższona wartość wskaźnika inflacji wynika głównie ze wzrostu cen surowców i ropy naftowej na rynkach światowych. Najistotniejszy będzie zatem wydźwięk komunikatu i oczekiwania na kolejne decyzje związane z polityką monetarną. Póki co, sentyment do złotego pozostaje dobry. Nieco lepsze nastroje na rynkach (surowce odrabiają straty, indeksy zwyżkują) oraz działania BGK na rynku powinny sprzyjać PLN.

Ważną publikacją w dniu dzisiejszym będzie kwartalny raport Banku Anglii nt. inflacji. W ciągu trzech ostatnich miesięcy napływały kiepskie dane z brytyjskiej gospodarki, co może się przyczynić do rewizji w dół prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego. Średnioterminowe projekcje dotyczące inflacji najprawdopodobniej ujawnią, że wskaźnik ten powróci do poziomu 2,0%. Inflacja cen konsumentów nieco wyhamowała, co powinno uspokoić nieco najbardziej jastrzębich członków MPC. Jeśli chodzi o politykę monetarną, to Bank Anglii ma jak na razie związane ręce i szanse na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku są marne. Oczekujemy, że raport może stać się symptomem do silniejszego ruchu na GBPUSD.

Ponadto oczy inwestorów mogą być zwrócone w stronę danych o bilansie handlowym z USA i wystąpień członków Fed.

EURPLN

Notowania eurozłotego utrzymują się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie wyznacza istotny opór w rejonie 3,9165, pokrywający się obecnie ze 100-okresową średnia na wykresie dziennym. W oczekiwaniu na decyzje RPP, złoty pozostaje mocny. Dziś rano testowany był ponownie poziom 3,92, co otworzyło drogę do dalszych spadków w okolice 3,8975. Gdzie mamy wsparcie wynikające ze zniesienia 76,4% całości fali wzrostowej kształtującej się od początku stycznia tego roku.

EURUSD

Na wykresie eurodolara w dalszym ciągu nie widzimy większych zmian. Kurs wspina się mozolnie na coraz wyższe poziomy cenowe. Notowania utrzymują się poniżej najbliższego oporu na poziomie 1,4440, jednak dopiero przełamanie okolic 1,4515 byłoby czynnikiem sprzyjającym powrotowi EURUSD do trendu wzrostowego. Wsparcie w postaci ostatnich minimów lokalnych znajduje się w rejonie 1,4250-1,4270.

GBPUSD

GBPUSD wyhamował spadki. Na wykresie dziennym w okolicy wsparcia w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości ostatniej fali wzrostowej ukształtowała się formacja młota, która może przynieść niewielkie odreagowanie. Z technicznego punktu widzenia, dopóki pozostajemy poniżej poziomu 1,6500 możliwy jest ponowny test okolic 1,6270. Kluczowy dla dalszego rozwoju sytuacji na parze GBPUSD powinien być dzisiejszy raport BoE dotyczący inflacji.

USDJPY

Poprawa nastroju na rynkach światowych sprzyja kontynuacji wzrostów na USDJPY. Para w dniu wczorajszym powróciła na chwilę powyżej poziomu 81 jenów za dolara. Obecnie na wykresie godzinowym widzimy coraz to wyższe dołki. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 80,40. Opór w postaci połowy zniesienia ostatniej fali spadkowej z poziomu 82,825 znajduje się na poziomie 81,18.

Źródło: Anna Wrzesińska , Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.