Rynki w fazie korekty

Rynki w fazie korekty
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-05-06 (12:14)

Wczorajsza sesja przyniosła dalszą wyprzedaż na rynkach surowcowych oraz przecenę na rynkach akcji. Słabe dane napływające z gospodarek światowych, w tym USA, przyniosły wzrost awersji do ryzyka, czego skutkiem było silne umocnienie waluty amerykańskiej i japońskiej.

W ostatnim czasie rynki pozostawały w silnych trendach bez większych ruchów korekcyjnych, co może być dodatkowym czynnikiem ryzyka przemawiającym za rozszerzeniem korekty na rynkach światowych.

Swym czwartkowym wystąpieniem oliwy do ognia dolał Trichet. Szef ECB nie zasygnalizował możliwości dalszego wzrostu kosztu pieniądza już w czerwcu, co przyczyniło się do realizacji na eurodolarze. Silna aprecjacja dolara nie przyczynił się jednak jak na razie do zmiany trendu wzrostowego na tej parze. Jeśli chodzi o inflację, retoryka ECB pozostała jastrzębia, co wskazuje na kontynuacji cyklu podwyżek stóp, jednak w dalszej perspektywie. Ponadto Trichet podkreślił, iż peryferyjne problemy strefy euro nie będą jednym z czynników, które mogłyby zaważyć na decyzjach dotyczących polityki monetarnej.
Podobnie jak ECB, również Bank Anglii nie zaskoczył swoja decyzją pozostawiając główną stopę procentową na niezmienionym poziomie. Symptomem do silniejszego ruchu na GBP może być publikacja notatek z posieczenia członków MPC, która nastąpi 18 maja. Czynnikiem ryzyka może być przede wszystkim wynik głosowania w sprawie poziomu stóp. Ostatnie słabe dane napływające z gospodarki brytyjskiej mogły zrewidować nieco jastrzębie nastawienie niektórych członków Rady.

Najważniejszą publikacją w dniu dzisiejszym będzie raport z amerykańskiego rynku pracy. Odczyt nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym niższy od oczekiwań rynkowych może przyczynić się do kontynuacji ruchu korekcyjnego na USD.

EURPLN

Spadek apetytu na ryzyko na rynkach światowych przyczynił się do dalszego osłabienia złotego. Para EURPLN przetestowała górne ograniczenie kanału wzrostowego i kontynuowała zwyżkę w okolice oporu na poziomie 3,97, gdzie przebiega zniesienie Fibo 61,8% całości ostanie fali spadkowej z poziomu 4,00. Wsparcie w postaci linii trendu znajduje się obecnie w rejonie 3,95. Kontynuacja korekty na globalnych rynkach będzie czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu się presji na dalszą wyprzedaż PLN.

EURUSD

Zgodnie z tym co pisaliśmy wczoraj, rynek był wyczulony na słowa szefa ECB i zareagował silną przeceną po tym, jak Trichet oddalił w czasie szansę na kolejną podwyżkę stóp procentowych. Eurodolar testuje obecnie wsparcie wynikające z linii poprowadzonej po kilku ostatnich minimach lokalnych. Ewentualna publikacja słabszych danych z USA może przyczynić się do dalszych spadków na EURUSD w rejon wsparcia na poziomie 1,4155. Niższe poziomy cenowe będę dobrą okazją do wznawiania pozycji zgodnych z trendem wyższego rzędu.

GBPUSD

W dalszym ciągu perspektywy dla GBP nie pozostają najlepsze. Brak wsparcia ze strony czynników fundamentalnych, wzrost awersji do ryzyka może sprzyjać dalszej deprecjacji waluty brytyjskiej. Obecnie kurs GBPUSD testuje dolne ograniczenie kanału spadkowego i oscyluje w rejonie 1,6350/60, poniżej którego przebiega 50% zniesienie całości ostatniej fali wzrostowej z okolic 1,5939. Zejście poniżej poziomu 1,6340 powinno przyczynić się do kontynuacji spadków w rejon 1,6250.

EURJPY

Na skutek wzrostu awersji do ryzyka i przeceny euro po wczorajszym wystąpieniu Tricheta, para EURJPY ustanowiła nowe minimum lokalne w dniu wczorajszym. Silnym oporem pozostają okolice 122,30 wynikające z połowy zniesienia ostatniej fali spadkowej. Rozszerzenie korekty na globalnych rynkach może przyczynić do testu okolic 115,80. Większej zmienności na tej parze spodziewamy się po publikacji danych z USA.

Źródło: Anna Wrzesińska , Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

2025-07-17 Komentarz walutowy MyBank.pl
Dziś, 17 lipca 2025 roku, polski złoty pozostaje pod presją, tracąc lekko wobec głównych walut. W połowie dnia kurs dolara amerykańskiego wzrósł do poziomu około 3,67 zł, notując umiarkowane umocnienie wobec złotego, co wpisuje się w szerszy trend korekcyjny na parze EUR/USD, gdzie dolar odrabia wcześniejsze straty w reakcji na ostatnie dane gospodarcze z USA oraz napięcia wokół potencjalnych zmian taryf handlowych.
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.