Narasta niepewność na rynkach

Narasta niepewność na rynkach
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2011-05-05 (09:39)

Rynki finansowe powoli ogarnia coraz większa niepewność, jak długo uda się jeszcze kontynuować obecne trendy. Wczorajsze słabe dane z amerykańskiej gospodarki (nieoczekiwany spadek indeksu ISM do 52,8 pkt.) spowodowały, że na amerykańskiej giełdzie seria spadków wydłużyła się do trzech dni, ciągnąc za sobą pozostałe światowe parkiety.

Akcjom wtórowały surowce, dodatkowo uderzone spekulacjami na temat zmniejszającego się popytu ze strony chińskiej gospodarki. Miedź potaniała wczoraj o 3 proc., ceny ropy spadły o prawie 2 proc., natomiast srebro tąpnęło o 6 proc. Przecena metali osłabiła także waluty surowcowe, takie jak dolar australijski. Reszta rynku walutowego zniosła wczorajsze pogorszenie sentymentu relatywnie spokojnie. Eurodolar wprawdzie obniżył się o 0,6 proc., jednak odbyło się to po wcześniejszym wypracowaniu nowego, 18-miesięcznego szczytu (1,4939). Widać jednak, że wyczekiwana od kilku tygodni korekta na rynkach finansowych może wreszcie się zmaterializować, choć z ostatecznym jej rozpoczęciem inwestorzy mogą się jeszcze wstrzymać do końca tygodnia, czekając na oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowany wczoraj niezależny raport firmy ADP wykazał wzrost zatrudnienia w kwietniu o 179 tys. przy prognozowanych 198 tys. i wobec 201 tys. w marcu. Jeśli piątkowy raport potwierdzi te szacunki, słabość amerykańskiej gospodarki może być wystarczającym pretekstem do realizacji zysków.

Dzisiaj najważniejszym wydarzeniem jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. W zeszłym miesiącu bank podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych, przerywając prawie dwuletni okres rekordowo niskich stóp procentowych i rozpoczynając cykl zacieśniania polityki monetarnej w odpowiedzi na rosnące zagrożenie inflacyjne. Po dzisiejszym posiedzeniu jednak nie oczekuje się kolejnej podwyżki, toteż cała uwaga skupi się na konferencji prasowej prezesa ECB. Obserwatorzy będą bacznie śledzić każde słowo Jean-Cluade’a Tricheta w poszukiwaniu wskazówek dotyczących timingu kolejnej podwyżki stóp procentowych. Fragment o „wzmożonej czujności” banku historycznie zwiastuje podwyżkę stóp procentowych na następnym posiedzeniu (taka sytuacja miała miejsce w marcu b.r.). Jeśli tak się nie stanie, bardziej prawdopodobnym terminem zaostrzania kosztu pieniądza w strefie euro będzie lipiec. Kolejna podwyżka stóp procentowych przez ECB wydaje się nieunikniona, biorąc pod uwagę przyspieszającą inflację w krajach 17-tki. W kwietniu roczne tempo wzrostu cen zwiększyło się do 2,8 proc. r/r, o 0,1 pkt. proc. więcej od prognoz, wyraźnie wykraczając poza cel inflacyjny ECB (poniżej 2 proc.). Zasygnalizowanie przez Tricheta czerwcowej podwyżki będzie przede wszystkim sygnałem dla wzrostu eurodolara z celem na 1,50.

Oprócz ECB (decyzja o 13:45, konferencja Tricheta o 14:30), dziś decyzję w sprawie stóp procentowych podejmuje Bank Anglii (13:00) oraz Narodowy Bank Czech. W obu przypadkach oczekuje się pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Z Wielkiej Brytanii poznamy też indeks PMI dla sektora usługowego (10:28), z Niemiec napłyną dane o zamówieniach przemysłowych (12:00), a o 14:30 poznamy cotygodniowy raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA.

Po wczorajszym popołudniowym pogorszeniu nastrojów na rynki finansowe powinna powrócić stabilizacja notowań. Ważnymi poziomami dla eurozłotego wciąż pozostają 3,92 i 3,95.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?