Jak długo potrwa odreagowanie?

Jak długo potrwa odreagowanie?
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-04-19 (19:28)

Dzisiaj lider fińskich socjaldemokratów skrytykował obecną formułę unijnej pomocy dla Portugalii, stwierdzając, iż powinna ona w większym stopniu uwzględniać udział prywatnych inwestorów. Ta wypowiedź Jutta Urpilainen’a może sugerować, że nie tylko Prawdziwi Finowie będą opowiadać się przeciwko „bailoutowi” dla Portugalii.

Zresztą akurat ten „manewr polityczny” w obliczu dość dużego prawdopodobieństwa restrukturyzacji greckiego długu w perspektywie najbliższych tygodni jest dość celny. Bo pytania, dlaczego mamy ratować bankrutów tylko za publiczne pieniądze (i to jeszcze się za bardzo nie udaje), będą teraz padać coraz częściej. A ewentualne veto ze strony Finlandii może nieco opóźnić procedurę przekazania środków Portugalczykom (unijny komisarz Olli Rehn sugerował do tej pory, że będzie to połowa maja). Na szczęście „pomocowych” negocjacji z KE i MFW najprawdopodobniej nie zablokuje sama Lizbona. Dzisiaj lider opozycyjnej PSD (przez tą partię upadł rząd premiera Jose Socratesa) przyznał, że jego kraj desperacko potrzebuje pomocy i jego ugrupowanie nie będzie się sprzeciwiać ustaleniom przyjętym w negocjacjach, czyli jeszcze głębszym cięciom budżetowym. To bardzo ważna informacja, która w natłoku innych rzeczy mogła nieco umknąć inwestorom. Nie wydaje się jednak, aby mogła ona podtrzymać obserwowane dzisiaj odreagowanie po wczorajszym silnym ruchu. Bo warto tutaj przytoczyć drugą bardzo ważną depeszę dzisiejszego dnia. Zdaniem typowanego na nowego szefa Europejskiego Banku Centralnego, a obecnie członka tej instytucji, Lorenzo Bini-Smaghi wczorajsze ostrzeżenie agencji S&P ws. ratingu USA, powinno być też sygnałem do szybkiego zakończenia dotychczasowej ultra liberalnej polityki prowadzonej przez FED. Takie postawienie sprawy powoduje, że zaplanowane na 27 kwietnia posiedzenie FED zaczyna mieć jeszcze większe znaczenie – być może takie same, jak pamiętne wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole z 27 sierpnia ub.r. – wtedy szef FED zasugerował program QE2, a teraz być może rynki doszukają się sygnałów zakończenia QE2 w czerwcu b.r. Zwłaszcza, że presja na FED może być duża – dzisiaj sekretarz skarbu USA zapowiedział, że USA zrobią wszystko, aby utrzymać obecny, wysoki rating. W takiej sytuacji rynki mogą dostać dość wyraźny sygnał do umocnienia dolara, ale i też korekty na giełdach i surowcach, oraz walutach emerging markets. I to niezależnie od tego, że ewentualne mocniejsze zaciśnienie fiskalne w USA najpewniej nie będzie skłaniać FED do szybkiego podnoszenia stóp procentowych (FED poprzestanie na razie na odejściu od działań na rynku długu). Tyle, że nad rynkami wisieć będzie też temat Grecji z jej potencjalną restrukturyzacją długu w czerwcu. Dlatego też odpowiedź na pytanie, jak długo potrwa dzisiejsze odreagowanie na rynkach, wydaje się nie być zbyt trudna….

Na końcu trochę statystyki: W Eurolandzie indeks PMI dla przemysłu wzrósł w kwietniu bardziej, niż oczekiwano (do 57,7 pkt.), a dla usług był zgodny z szacunkami (56,9 pkt.). Inflacja w Kanadzie nieoczekiwanie wyraźnie przyspieszyła w marcu (do 3,3 proc. r/r i 1,7 proc. r/r – odczyt bazowy), co wyraźnie umocniło dzisiaj notowania kanadyjskiego dolara. Z kolei liczba rozpoczętych budów w USA wzrosła w marcu o 7,2 proc. m/m, a wydanych pozwoleń o 11,2 proc. m/m w obu przypadkach wyraźnie przewyższając rynkowe prognozy. Dla inwestorów ważniejsze mogą być jednak jutrzejsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

EUR/USD: Rynek zdołał powrócić powyżej 1,4250-80, udało się też wyjsć ponad poziom 1,43. Kluczowy opór to teraz 1,4350 i jego naruszenie jest mało prawdopodobne. Można się spodziewać, że dzisiaj wieczorem zejdziemy poniżej kluczowych 1,4280, co potwierdzi średnioterminowe wskazania spadkowe, jakie pojawiły się wczoraj.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?