Między istotnymi poziomami

Między istotnymi poziomami
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2011-04-14 (09:38)

Byki nadal nie odpuszczają: Ochota byków z rynku głównej pary walutowej do kontynuowania wzrostów nadal nie słabnie i dziś rano kurs eurodolara znów powrócił w okolice poziomu 1,45. Wczorajsza realizacja zysków pod koniec sesji europejskiej była kontynuowana podczas notowań w Stanach Zjednoczonych.

Na umocnienie amerykańskiej waluty w pewnej części wpłynęło wystąpienie prezydenta Baracka Obamy traktujące o redukcji deficytu budżetowego. Wystąpienie to można było odebrać także jako odpowiedź na zalecenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który zwrócił się do Stanów Zjednoczonych z uwagą o zmniejszenie luki w budżecie. Kroki jakie zamierza podjąć w tej sprawie przywódca USA będą dotyczyć m.in. rewizji budżetu Pentagonu oraz nie przywracania ulg podatkowych dla zamożnych obywateli. Reszta działań ma zostać dopracowania do końca czerwca, a luka zmniejszona na koniec dekady do poziomu 2%. Ta zapowiedź pozwoliła na umocnienie amerykańskiej waluty, która sprowadziła kurs eurodolara do poziomu 1,4400. Jednak to silne wsparcie wytrzymało testowanie i kurs znów zaczął wracać docierając dziś rano w okolice oporu na 1,4520. Między tymi poziomami główna para walutowa pozostaje od końcówki zeszłego tygodnia, a przebicie któregoś z nich może zaowocować silniejszą reakcją.

Powrót w okolice wsparcia

Po wczorajszym zaskakującym odczycie poziomu inflacji za marzec złoty zyskał chwilowo na wartości, by później w ślad za spadkami na głównej parze znów stracić. Przyczyny wczorajszych spadków można się także dopatrywać w rozbieżnych stanowiskach członków Rady Polityki Pieniężnej, którzy komentowali wczorajsze dane GUSu na temat wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Za stanowczym działaniem banku centralnego opowiedziała się Anna Zielińska Głębocka i Andrzej Bratkowski. Bardziej wyważeni w swoich wypowiedziach okazali się Jan Winnicki i Andrzej Kaźmierczak, którzy nie przesądzali o możliwości podniesienia stóp już w maju. W gołębim tonie wypowiedziała się za to Elżbieta Chojna-Duch, która wskazał na utrzymanie wysokiej czujności. To wszystko wpłynęło na brak silnej reakcji rynku na wczorajsze dane w postaci gwałtownego umocnienia złotego. Warto również podkreślić, że Rada w swoich decyzjach uwzględnia sygnały płynące z Europejskiego Banku Centralnego. A z wczorajszych wypowiedzi członków Rady Prezesów Lorenzo Bini-Smaghi i Luca Coene wywnioskować można, że czas łagodnej polityki monetarnej w Strefie Euro powoli dobiega końca. Dlatego też chęć rodzimego organu monetarnego do zachowania dysparytetu stóp procentowych oraz obowiązku walki z inflacją znacznie przekraczającą górne odchylenie od celu może w najbliższym czasie skłonić Radę do podwyżek stóp procentowych i umocnić tym samym polską walutę, która dziś rano również za sprawą wzrostów na eurodolarze zyskuje na wartości i testuje istotne poziomy wsparcia na 2,72 dla pary USD/PLN i 3,95 dla pary EUR/PLN.

Dziś dane ze Stanów

W czwartek zostaną opublikowane tylko dwa istotne odczyty makroekonomiczne. Obydwa będą dotyczyć gospodarki Stanów Zjednoczonych i poznamy je o godzinie 14:30. Pierwszy będzie dotyczył liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 380 tys., czyli o 2 tys. mniej niż w poprzednim okresie. Druga publikacja będzie traktować o inflacji PPI, której poziom według rynkowych szacunków ma wzrosnąć z poziomu 5,6% r/r do 6,2% r/r.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?