W oczekiwaniu na decyzje

W oczekiwaniu na decyzje
Raport tygodniowy FMCM
Data dodania: 2011-04-08 (16:31)

Spokojny początek: Poniedziałkowe otwarcie na rynku głównej pary walutowej przebiegało pod znakiem niewielkiej zmienności. Zabrakło bowiem impulsów, które mogłyby pobudzić rynki do większej zmienności. Tylko jeden odczyt w kalendarium makroekonomiczny oraz spokój na rykach globalnych przełożył się na zmniejszenie aktywność.

Nawet wyższa od oczekiwań inflacja PPI w Strefie Euro, która osiągnęła poziom 6,6% r/r niczego nie zmieniła. Inwestorzy bowiem bardziej skupieni byli na zbliżającej się decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Część swojej uwagi kierowali również na wystąpienie szefa FED Bena Bernanke z nadzieją, że w kontekście ostatnich danych i jastrzębich komentarzy ze strony niektórych członków FED, również i on zacznie zmieniać pogląd na temat polityki monetarnej. Jednak oczekiwania rynków znacznie przerosły rzeczywistość, gdyż szef FED oznajmił, że nadal pozostaje przy swoim dotychczasowym stanowisku. Zastrzegł jednak, że gdyby jego scenariusz się nie sprawdził, wtedy FED będzie musiał upewnić się, czy ceny w USA pozostaną stabilne. Ten jastrzębi akcent pozwolił na lekkie umocnienie się dolara, a to w połączeniu z informacją o obniżeniu ratingu Portugalii przez agencje Moody’s pogłębiło spadki i kurs EUR/USD dotarł do poziomu 1,4160. Na inwestorów dużego wpływu nie wywarły opublikowane we wtorek mieszane dane ze Strefy Euro w postaci niespodziewanego wzrostu indeks PMI do poziomu 57,2 pkt i silnego spadku dynamiki sprzedaży detalicznej do wartości 0,1% r/r. Dopiero gorsze dane z amerykańskiego sektora usługowego oraz uwidoczniony podział zdań na temat polityki monetarnej w USA w protokole z marcowego posiedzenia FOMC wspomogły wspólną walutę, która wzrosła ponad poziom 1,4220.

Im bliżej decyzji, tym wyższe poziomy

Środa na eurodolarze upłynęła pod znakiem kontynuacji trendu wzrostowego. Zbliżanie się do decyzji Europejskiego Banku Centralnego, a zwłaszcza konferencji po posiedzeniu zwiększało ładunek emocji wśród inwestorów. Dobry nastrój i zmniejszenie awersji do ryzyka widać było także na światowych giełdach. Pozytywnego sentymentu uczestników nie popsuł wynik aukcji portugalskich bonów skarbowych, z którą po obniżce ratingu część rynku wiązała sporo obaw. Jednak 6 i 12 miesięczne papiery skarbowe sprzedały się w zaplanowanej wartości i z podobny zainteresowaniem co poprzednio. Jedynym minusem okazała się znacznie wyższa rentowność, lecz i to nie zatrzymało byków, których swoją gołębią wypowiedzią wsparł  Dennis Lockhart, szef FED z Atlanty. Stwierdził on bowiem, że według jego opinii nie nadszedł jeszcze czas zmian w polityce monetarnej. To zaowocowało, że pod koniec dnia kurs EUR/USD dotarł do poziomu 1,4340. Nie pozostał on tam jednak długo. Informacja o zwróceniu się Portugalii o pomoc zepchnęła kurs z tegorocznego szczytu. Spadek jednak nie był duży, gdyż inwestorzy od dłuższego czasu spodziewali się takiego posunięcia. Więcej obaw wzbudziło natomiast to, że szacowana kwota pomocy na 80 mld euro może nie wystarczyć, a cały proces może się przeciągnąć. Kurs mimo tego utrzymał wysoki poziom w dużej mierze nadal dzięki oczekiwaniom wobec decyzji oraz kolejnej gołębiej wypowiedzi ze strony członka FED, która jeszcze bardziej uwidoczniła rozbieżności w stanowiskach członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Jednak dla inwestorów liczyła się już tylko decyzja. Byli oni przekonani o podwyżce dlatego całą swoją uwagę skupili na komentarzu w przekonaniu, że usłyszą słowa odnoszące się do rozpoczęcia przez EBC zacieśniania polityki monetarnej. Z tych dwóch przekonań w całości spełniło się tylko to o podwyżce. Stopy procentowe w Strefie Euro wzrosły o 25 punktów bazowych do poziomu 1,25%, jednak według słów J.C. Tricheta nie był to początek cyklu. Szef EBC zastrzegł jednak, że uwaga banku nadal będzie wysoka, a polityka pozostanie akomodacyjna. To ponownie dało nadzieję rynkom, lecz pozwoliło tylko nieznaczny wzrost kursu do wartości 1,4300. Większy ruch wywołała natomiast informacja z USA o braku porozumienia w sprawie budżetu. Impas między Demokratami a Republikanami w sprawie cięć wydatków i związana z tym groźba „zamknięcia” rządu osłabiła amerykańską walutę pozwalając eurodolarowi na wzrost powyżej 1,4400. Ponad tym poziomem główna para utrzymywała się także w piątek, choć jej zmienność nie była już dużą. Brakowało bowiem istotnych publikacji makroekonomicznych, a czynnikiem który wpierał wspólną walutę były obietnice EFSF szybkiego załatwienia kwestii pomocy dla Portugalii.

Nowy szczyt eurodolara

Ten tydzień główna para walutowa może zaliczyć do udanych. Niesiona silnymi oczekiwaniami na decyzję EBC ws. stóp pokonała wszystkie trudności i pod koniec tygodnia dotarła do poziomu 1,4430, który jest najwyższym szczytem w tym roku.

Złoty czekał na Radę

Piątkowe umocnienie się złotego względem głównych walut pozwoliło, aby poniedziałkowe notowania rozpoczęły się od niższych poziomów. Jednak obecności w okolicach tych wartości nie trwała długo i kurs obu par zaczął rosnąć. Takie zachowanie w znacznej części było pochodną zachowania się głównej pary. Przez pierwszą połowę dnia kurs USD/PLN wzrósł do wartości 2,84, a EUR/PLN do 4,0350. Jednak odwrócenie sytuacji na eurodolarze poprawiło także nastawienie do polskiej waluty, która znów poczęła się umacniać. Dodatkowo zmniejszały się wahania wartości, co było spowodowane zbliżaniem się do momentu decyzji Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp. Mimo wysokich oczekiwań na podwyżkę wywołanych wcześniejszymi jastrzębimi komentarzami na rynku nadal pozostawał spora dawka niepewności. Sama decyzja o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 4% nie wywołała dużych zmian. Dopiero uzasadnienie o jastrzębim tonie wspomogło polską walutę. Podkreślono w nim bowiem, że wyższy poziom inflacji może utrwalić się i wpłynąć na zwiększenie się presji płacowej. Zaznaczono również, że dalsze zacieśnianie polityki monetarnej nie jest wykluczone. To wszystko zaowocowało, że pod koniec wtorkowych notowań wartość złotego dotarła poniżej poziomu 2,81 za dolara i 4,00 za euro.

Lepszy sentyment do ryzykowniejszych aktywów

Podobnie jak na eurodolarze i światowych giełdach dobre nastroje rynkowe od początku środowych notowań wspierały złotego. Spadek awersji do ryzykowniejszych aktywów pozwolił rodzimej walucie na stopniowe schodzenie na coraz niższe poziomy. Notowaniom nie zaszkodził wyniki aukcji z Portugalii i kurs pary USD/PLN dotarł do poziomu 2,87, zaś EUR/PLN do 3,97. Więcej szkód złotemu wyrządziło natomiast zwrócenie się zdymisjonowanego rządu Jose Socratesa o pomoc finansową do Unii Europejskiej. Jednak chwilowe wzrosty nie trwały zbyt długo i kurs USD/PLN zatrzymał się na poziomie 2,79, a EUR/PLN na 3,9850. Po tej niewielkiej korekcie złoty do końca tygodnia zyskiwał już na wartości, szczególnie w stosunku do amerykańskiej waluty. Pomagały mu w tym doniesienia o kłopotach budżetowych za oceanem jak i wzrosty na eurodolarze. Również wypowiedzi członków RPP Andrzeja Kaźmierczaka i Elżbiety Chojnej-Duch dały powód do kontynuacji umocnienia rodzimej waluty. Stwierdzili oni bowiem, że wzrost inflacji do poziomu 4% będzie niepokojącym sygnałem, a przekroczenie tego poziomu spowoduje nieuniknioną podwyżkę stóp.

Tydzień dla złotego

Mijający tydzień dla polskiej waluty upłynął pod znakiem aprecjacji. Podwyżka stóp procentowych przez RPP, a także poprawa ogólnoświatowego sentymentu sprzyjały inwestorom kupującym złotego. To wszystko pozwoliło, żeby pod koniec piątkowych notowań kurs USD/PLN znajdował się na poziomie 2,7455, czyli prawie 8 groszy niżej niż na otwarciu sesji w poniedziałek. Druga para również zanotował znaczny spadek o 5 groszy kończąc tydzień poziomem 3,9585.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?