Euro rośnie mimo niekorzystnych danych

Euro rośnie mimo niekorzystnych danych
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-04-07 (11:53)

Fatalne wyniki aukcji portugalskiego długu, zmusiły ten kraj do przygotowania wniosku o pomoc finansową do Unii Europejskiej. Nie przeszkodziło to jednak wspólnej europejskiej walucie do kolejnego umocnienia się w stosunku do amerykańskiego dolara. W nocy odbyło się posiedzenie Banku Japonii. Nie zmienił on wysokości stóp procentowych.

Główna para walutowa ustanowiła w dniu wczorajszym nowe 15-miesięczne maksimum na poziomie 1.4349, wzrastając tym samym powyżej silnych oporów technicznych usytuowanych w okolicach 1.4280 - 1.4300. Aprecjacja euro nastąpiła mimo bardzo słabych wyników aukcji portugalskiego długu. Średnia rentowność sprzedanych bonów skarbowych ukształtowała się na poziomie 5.11% czyli ponad 200 punktów bazowych wyżej niż na poprzedniej aukcji. Niewiele lepiej było w przypadku jednorocznych obligacji, których oprocentowanie wzrosło 4.33% do 5.90%. Tak nieudana aukcja przeważa szalę i zmusza rząd portugalski do zwrócenia się o pomoc finansową do Unii Europejskiej. O ile w długim terminie nie poprawia to sytuacji Portugalii, w wręcz powoduje, że kraj ten będzie zobowiązany mocno ograniczyć wydatki i tym samym niejako stłumić wzrost gospodarczy, o tyle w krótkim terminie decyzja ta powinna dać pewien oddech przez obniżenie kosztów finansowania długu. Tak przynajmniej interpretują sytuację inwestorzy, którzy na tę wieść kupowali wczoraj euro.

Niemniej jednak, wygląda to na doszukiwanie się pozytywów w negatywnych z długoterminowego punktu widzenia informacjach. Kres aprecjacji euro z pewnością jest już bardzo blisko, tym bardziej, że złe wieści z Portugalii nie są jedynymi negatywnymi informacjami ze strefy euro. Wczoraj hiszpańskie ministerstwo gospodarki podniosło swoje prognozy dotyczące tegorocznej stopy bezrobocia z 19.3% do 19.8%. Zrewidowane zostały też prognozy wzrostu gospodarczego. O ile w tym roku, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami PKB Hiszpanii ma się zwiększyć o 1.3%, o tyle prognoza na następny rok spadła z 2.5% do 2.3%.

EURUSD

Kurs głównej pary walutowej wzrósł wczoraj powyżej strefy oporów, jednak dzisiaj nad ranem szybko do niej powrócił. Oznacza to, że z technicznego punktu widzenia w dalszym ciągu będzie ona silnym hamulcem dla ewentualnych wzrostów.

W dniu dzisiejszym decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Europejski Bank Centralny. Rynek oczekuje podwyżki o 25 punktów bazowych i taki ruch nie powinien już powodować umocnienia euro. Istotniejszy dla inwestorów będzie komunikat po posiedzeniu (o 14:30), z którego dowiemy się być może jaką skalę zacieśnienia Bank przewiduje do końca tego roku. W cenach zdyskontowane są już 3-4 podwyżki.

EURPLN

Kurs EURPLN nieoczekiwanie łatwo pokonał wczoraj wsparcia w strefie 3.9830 - 3.9870 i spadł aż w okolice 3.9700. Z pomocą złotemu przyszedł Narodowy Bank Polski, który w ramach operacji dostrajającej sprzedał 2-dniowe bony pieniężne o wartości 25 mld zł. Ponadto NBP poinformował, że przekaże do budżetu 95% swojego zysku za 2010 rok wynoszącego 6.5 mld zł. Korzystne okazały się również dane fundamentalne. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu do 13.1% z 13.2%.

Komunikat po posiedzeniu EBC będzie istotny również dla złotego. Jeśli prognozy co do przyszłych podwyżek w strefie euro wzrosną, wzrosną one również w stosunku do stóp w Polsce.

USDJPY

Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp procentowych na posiedzeniu, które odbyło się dzisiaj w nocy. Główna stopa wciąż znajduje się w przedziale 0-0.1%. Zgodnie z tym, czego się spodziewano, BoJ ustanowił specjalny fundusz pożyczkowy dla instytucji finansowych dotkniętych ostatnią katastrofą. Fundusz ten jest warty 1 bilion jenów, a instytucje mogą zaciągać z niego pożyczki jednoroczne po stopie 0.1%.

Sytuacja techniczna na parze USDJPY przemawia za wzrostami. Po przebiciu 200-dniowej średniej kroczącej i pokonaniu oporu 84.53 celem jest teraz poziom 86.00.

AUDUSD

Kurs AUDUSD silnym ruchem na północ wyłamał się dzisiaj w nocy z 5 miesięcznego kanału cenowego. Z punktu widzenia analizy technicznej wygenerowany więc został sygnał kupna. Ruch miał miejsce tuż po publikacji danych z australijskiego rynku pracy. Były one bowiem zdecydowanie lepsze od oczekiwań. W marcu przybyło 37.8 tys. miejsc pracy netto wobec spodziewanych 24 tys. Spadła również stopa bezrobocia, do 4.9%. Oczekiwano, że utrzyma się ona na poziomie sprzed miesiąca wynoszącym 5.0%.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?