Bernanke kontratakuje

Bernanke kontratakuje
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-04-05 (12:53)

Wczorajsze wystąpienia publiczne członków FOMC nie wzbudziły już tylu emocji na rynku co zeszłotygodniowe. Mimo tego, że jednym z tych, którzy wygłosili przemówienie był sam Bernanke. Większej zmienności nie wywołała również dzisiejsza poranna decyzja agencji Moody's o kolejnej obniżce ratingu Portugalii.

Bernanke na wczorajszej konferencji odniósł się do wypowiedzi członków Fed, które ujrzały światło dzienne w poprzednim tygodniu. Przypomnijmy, że większość z tych wypowiedzi wskazywała, że w obliczu rosnącej inflacji, wkrótce (z końcem czerwca) może nastąpić wycofanie się Rezerwy Federalnej z programu skupowania obligacji, a część sugerowała możliwość podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Bernanke stwierdził, że Fed rzeczywiście może niebawem zacząć normalizować swoją politykę monetarną, jednak tylko pod warunkiem utrzymania się wysokiej presji inflacyjnej. Dodał jednak, że w tym momencie nie widzi takiego zagrożenia. Wysoka aktualna inflacja jest spowodowana przede wszystkim rosnącymi cenami surowców i żywności, co z kolei jest sytuacją przejściową i wkrótce ulegnie stabilizacji. Szef Fed wskazał też na fakt, iż cały czas w słabej kondycji pozostaje rynek nieruchomości i mocno hamuje to wzrost gospodarczy. Ogólny wydźwięk wypowiedzi Bernanke był więc jak zwykle gołębi. Argument, który przedstawili wcześniej inni członkowi Fed (inflacja), przestał być argumentem. Inwestorzy przyzwyczaili się już jednak do tego, że szef Fed rozwiewa jastrzębie nastroje i nie sprzedawali dolara po jego wypowiedzi.

Do wyprzedaży euro nie przyczyniła się z kolei informacja o obniżce ratingu Portugalii, która dotarła na rynek dzisiaj z samego rana. Wobec tego, że agencja Moody's nie tak dawno (16 marca) obniżyła już rating Portugalii, dzisiejsza decyzja była nieco zaskakująca. Mimo wszystko jednak, obniżka do poziomu Baa1 nie spowodowała zejścia poniżej ocen innych agencji i w związku z tym nie przestraszyła inwestorów.

EURUSD

Niechęci do euro nie wywołały również na razie opublikowane wczoraj dane fundamentalne. A nie były one korzystne dla wspólnej waluty. W lutym ceny producentów w strefie euro wzrosły co prawda tak jak oczekiwano o 0.8% m/m, jednak dane za styczeń zostały skorygowane w dół z 1.5% do 1.3% m/m. Coraz gorzej wygląda również sytuacja na rynku pracy w Hiszpanii. W marcu liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wzrosła o kolejne 34.4 tys.

Sytuacja techniczna na parze EURUSD pozostaje niezmieniona - kurs zbliża się do punktu, w którym linia trendu wzrostowego przecina się z linią poziomą 1.4282. Jest to bardzo prawdopodobny punkt zwrotny.

EURPLN

Aż 23 z 29 analityków ankietowanych przez agencję Reutera oczekuje, że tym razem Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych. Skala zacieśnienia wyniesie 25 punktów bazowych. Chociaż odczyt inflacji za luty był niższy od oczekiwań (3.6% wobec prognozy 3.9%) to już oczekiwania konsumentów na cały rok 2011 silnie wzrosły ( z 3.2% do 4.6%). Presję na RPP stawia też duże prawdopodobieństwo podwyżki stóp w strefie euro w czwartek. Członkowie Rady sugerowali wcześniej, że polityka EBC będzie miała duży wpływ na politykę NBP.

Decyzja o podwyżce, chociaż już w dużej mierze zdyskontowana w cenach, powinna przyczynić się do lekkiego umocnienia złotego. Wsparciem dla EURPLN będzie strefa 4.0060 -4.0150. Jeśli została by pokonana, kurs powinien zatrzymać się nie niżej niż na poziomie 3.9850.

GBPUSD

Kolejne dobre dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii i kolejny wzrost notowań funta. Po wczorajszym lepszym od oczekiwań odczycie indeksu PMI dla sektora budowlanego, dzisiaj jeszcze lepiej wypadł indeks PMI dla usług. Wobec prognozy na poziomie 52.6, wynik 57.1 mozna uznać za rewelacyjny.

Kurs GBPUSD zareagował silnym wzrostem na dzisiejszą publikację. Po przetestowaniu wsparcia na poziomie 1.6100 o godzinie 9:00, obecnie znajduje się na wysokości 1.6240. Dalsze wzrosty w kierunku górnego ograniczenia dwumiesięcznych wahań ( 1.6360) są wysoce prawdopodobne.

AUDUSD

Wczorajsza decyzja Banku Australii dotycząca stóp procentowych nie zaskoczyła inwestorów. Główna stopa procentowa w Australii wynosi cały czas 4.75%. Kurs pary AUDUSD praktycznie nie zmienił się po podaniu tej informacji. Niewielki ruch zaobserwowaliśmy za to po publikacji danych o bilansie handlowym Australii. Po raz pierwszy od maja 2010 roku odnotowano bowiem deficyt (-0.21 mld AUD). Prognoza wskazywała na dodatnie saldo na poziomie 1.15 mld AUD. Kurs spadł po tej publikacji o 30 pipsów i w obliczu wcześniejszego odbicia od silnego oporu na poziomie 1.04 dalsze spadki są bardziej prawdopodobne od wzrostów.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?