Raport ADP zbliżony do oczekiwań

Raport ADP zbliżony do oczekiwań
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-03-31 (12:01)

Kluczowa figura dnia wczorajszego, raport agencji ADP z amerykańskiego rynku pracy, okazała się zbliżona do oczekiwań i nie zmieniła sytuacji na rynku walutowym. Zaskoczeniem dla inwestorów były natomiast opublikowane dzisiaj rano dane z Wielkiej Brytanii.

Ropa, o której mówiło się ostatnio trochę mniej na skutek uspokojenia sytuacji w krajach arabskich, wróciła na chwilę na pierwszy plan przy okazji publikacji danych o zapasach tego surowca.

W marcu w sektorze prywatnym w USA przybyło 201 tys. miejsc pracy. Wynik ten był nieznacznie gorszy od oczekiwań, które oscylowały w okolicach 205 tys. W dół skorygowano również dane za poprzedni miesiąc. Ostatecznie, w lutym prywatne przedsiębiorstwa stworzyły 208 tys., a nie jak pierwotnie podano 217 tys. nowych miejsc pracy netto. Mimo wyniku gorszego od prognoz, inwestorzy początkowo odebrali go jako pozytywny dla amerykańskiej gospodarki i w konsekwencji dla dolara. De facto marzec to już czwarty miesiąc z rzędu, w którym zatrudnienie rosło w zadowalającym tempie. W takim, które w ciągu kolejnych trzech lat pozwoliłoby na odbudowanie rynku pracy do sytuacji sprzed upadku Lehmann Brothers (jeszcze do niedawna niektórzy ekonomiści wieszczyli, że może to zająć nawet dziesięć lat). W ciągu dwóch godzin po publikacji raportu ADP dolar umocnił się w stosunku do euro o 40 pipsów. Tam jednak, w okolicach poziomu 1.4050, znalazł silne wsparcie techniczne (więcej w opisie poniżej).

Wkrótce po danych z rynku pracy, inwestorzy poznali dane o zmianie zapasów paliw w poprzednim tygodniu. Te, które budziły oczywiście największe zainteresowanie, dotyczące ropy, okazały się znacząco wyższe od oczekiwań. Prognozowano, że wzrost wyniesie 1.6 mln baryłek, odczyt wskazał natomiast na wzrost o 2.9 mln baryłek w porównaniu do tygodnia poprzedzającego pomiar. O ile przeważnie wzrost zapasów prowadzi do oczekiwań zwiększonej podaży i w konsekwencji spadku cen, o tyle tym razem inwestorzy zinterpretowali ten fakt jako wzrost obaw o sytuację w krajach arabskich i przyszłe wydobycie ropy, co przyczyniło się do istotnego wzrostu jej cen po odczycie.

EURUSD

Po spadkach głównej pary walutowej, sprowokowanych raportem ADP, wsparcie wynikające z linii trendu wzrostowego zostało ostatecznie wybronione. Tak jak opisywaliśmy wyżej, odczyt można uznać za dobry. Jednak nie na tyle dobry, aby zmienić oblicze rynku. Na zwrot będziemy musieli poczekać przynajmniej do jutrzejszej publikacji payrolli. Mógłby on jednak nastąpić tylko pod warunkiem odczytu znacznie przewyższającego prognozy. Do tego czasu spodziewamy się kontynuacji trendu wzrostowego z celem na poziomie 1.4282.

EURPLN

Na pierwszym planie w oczach inwestorów na rynku złotego znajduje się w ostatnim czasie niepozorna pozycja Rachunku obrotów bieżących o nazwie "Saldo błędów i opuszczeń". Jej ewentualna korekta może bowiem doprowadzić do przekroczenia konstytucyjnego progu 55% jeśli chodzi o relację długu publicznego w stosunku do PKB. Spekulacje na ten temat doprowadziły do osłabienia złotego w dniu wczorajszym i mogą mieć negatywny wpływ na kurs również dziś. Szczególnie jeśli złowieszcze prognozy się potwierdzą. Dane dotyczące Salda błędów i opuszczeń, jak również pozostałych pozycji zaliczanych do Rachunku obrotów bieżących, poznamy dzisiaj o godzinie 14.

GBPUSD

Ryzyko przełamania strefy wsparcia na GBPUSD zostało na razie oddalone. Funtowi pomogły opublikowane w ostatnim czasie dane fundamentalne. Wczoraj znacznie wyższy od oczekiwań okazał się indeks zrealizowanej w marcu sprzedaży hurtowników i detalistów. Spodziewano się "recesji" w tym obszarze i spadku z 6 punktów w lutym do -1, odczyt wskazał jednak na wzrost do 15 punktów. Jeszcze więcej optymizmu dodały dzisiejsze dane z rynku nieruchomości. Według stowarzyszenia Nationwide, ceny domów wzrosły w marcu o 0.5% w stosunku do lutego. Oczekiwano, że ceny w tym okresie się nie zmieniły.

USDJPY

Impuls wzrostowy na parze USDJPY stracił wczoraj na dynamice, zatrzymując się na pierwszym z oporów na wysokości 82.20. Wciąż jednak presja na osłabienie jena jest silna i oczekujemy, że opór ten może zostać wkrótce pokonany. Pierwszym poważnym testem dla notowań tej pary walutowej będzie przebiegająca 20-30 pipsów wyżej 200-dniowa średnia krocząca. Jej przebicie byłoby silnym sygnałem do wzrostów z celem nawet w okolicach 86.00.

Najbliższej nocy poznamy indeks Tankan, mierzący koniunkturę w japońskim przemyśle. Jego odczyt może mieć również znaczenie dla notowań jena.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Kurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Trump planuje stan wyjątkowy?

Trump planuje stan wyjątkowy?

2025-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?
Dolar dominuje na rynku

Dolar dominuje na rynku

2025-01-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara. Dodatkowo Rezerwa Federalna wciąż prezenutje dosyć jastrzębi pogląd na przyszłość, wskazując na spore ryzyka inflacyjne. Czy w takim wypadku dolar ma jakiegokolwiek konkurenta? Przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni?
Dolar nie odpuszcza

Dolar nie odpuszcza

2025-01-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze lepsze dane z USA (ISM dla usług, zwłaszcza subindeks cen płaconych, ale i też dane z rynku pracy JOLTS) rysują wciąż niezły obraz amerykańskiej gospodarki, a kolejne kontrowersyjne komentarze Donalda Trumpa (wygląda na to, że nie zamierza on rezygnować z globalnej wojny celnej), sprawiły, że rynek skrócił oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED w tym roku, choć niewiele (do -38 punktów baz.). To pokazuje, że w temacie FED nie ma już przestrzeni i raczej jest mało realne, aby rynki zaczęły wyceniać tylko jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. w USA w tym roku.
Spółki technologiczne pod presją

Spółki technologiczne pod presją

2025-01-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie dane ekonomiczne z USA, w tym wskaźniki aktywności w sektorze usług oraz raport JOLTS dotyczący liczby ofert pracy, wywołały zaniepokojenie na Wall Street. Rosnąca rentowność obligacji oraz obawy o trwałą inflację skłoniły inwestorów do wyprzedaży akcji, co szczególnie dotknęło spółki technologiczne. Głównym źródłem niepewności pozostaje perspektywa utrzymania wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na dłużej, niż wcześniej zakładano.
Rynki w cieniu rosnących rentowności

Rynki w cieniu rosnących rentowności

2025-01-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie rosną, zbliżając się powoli do psychologicznej bariery 5% dla 10-letnich papierów - poziomu niewidzianego od października 2023 roku. W ciągu ostatniego miesiąca rentowności wzrosły o około 50 punktów bazowych do 4,7%, co świadczy o znaczącym pogorszeniu nastrojów na rynku długu.
Dolar na noworocznej fali

Dolar na noworocznej fali

2025-01-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj doszło do podbicia dolara na szerokim rynku, co doprowadziło do złamania ważnych poziomów na niektórych majors (EURUSD, GBPUSD). Dolar został wsparty przez lepsze od oczekiwań dane o cotygodniowym bezrobociu i PMI dla przemysłu, ale i też rynkowe emocje związane ze zbliżającym się przejęciem władzy przez Donalda Trumpa (zaprzysiężenie 20 stycznia).
Dolar rozpoczął rok od pokazania swojej dominacji

Dolar rozpoczął rok od pokazania swojej dominacji

2025-01-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rok rozpoczął się od znacznej aprecjacji dolara amerykańskiego choć rynek nie otrzymał jakiś kluczowych danych, które mogłyby wpłynąć na znaczącą zmianę postrzegania kształtu przyszłej polityki monetarnej Fed-u. Amerykańskie indeksy próbowały odrobić straty poniesione pod koniec roku ale ostatecznie zakończyły dzień pod kreską oddalając się od historycznych rekordów. Dobra passa trwa w notowaniach ropy naftowej, która już czwarty dzień z rzędu drożała.