Osłabienie dolara przed danymi z amerykańskiego rynku pracy

Osłabienie dolara przed danymi z amerykańskiego rynku pracy
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-11-02 (10:37)

Środowa sesja na rynku krajowym przyniosła dość znaczne osłabienie rodzimej waluty. Kurs USD/PLN wzrósł do 2,5384 natomiast EUR/PLN do 3,6611. Korekta ta była spowodowana lekkim umocnieniem dolara na rynkach światowych, które obserwowaliśmy po ogłoszeniu decyzji FED.

Co prawda stopy w USA zostały obniżone o 25 punktów, jednak FED dał wyraźnie do zrozumienia, że nie należy obecnie liczyć na kolejną obniżkę. Po takiej wypowiedzi wielu inwestorów przystąpiło do realizacji zysków. Także dość dobre środowe publikacje z amerykańskiej gospodarki poprawiły chwilowo sentyment do dolara. Wspomniane jednak osłabienie złotego zatrzymało się już na pierwszych oporach i dzisiejszego poranka kursy ponownie zniżkują w kierunku ważnych wsparć na poziomie 2,50 dla pary USD/PLN oraz 3,60 dla pary EUR/PLN.

Podczas środowej sesji poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami koszt pieniądza nie został zmieniony i nadal wynosi 4,75 %. W komunikacie Rada podała, iż obecnie z dalszą analizą musi poczekać do kolejnych danych makroekonomicznych. Pierwsze istotne publikacje poznamy jednak dopiero 14 listopada. Zostanie podana wtedy wysokość inflacji CPI. Do tego czasu kurs złotego będzie więc w dużym stopniu uzależniony od sytuacji na rynku zagranicznym.

Do dzisiejszego umocnienia rodzimej waluty przyczyniła się także wypowiedź członka RPP Jana Czekaja. Powiedział on, że podwyżka stopy procentowej w listopadzie jest bardziej prawdopodobna niż utrzymanie jej na dotychczasowym poziomie. W jego opinii niewykluczone są także podwyżki w 2008, jeśli wzrost gospodarczy ukształtuje się w okolicach 5 %

Początek dzisiejszej sesji przyniósł ponowne osłabienie dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD wynosi obecnie 1,4470. Deprecjacja dolara spowodowana jest kolejnymi niepokojącymi doniesieniami z amerykańskiego sektora finansowego. Wartość akcji Citigroup, największego banku w USA, spadła na giełdzie w Nowym Jorku do najniższego poziomu od czterech lat, po tym, jak kilka domów maklerskich obniżyło dla nich rekomendacje. Ponadto pojawiły się opinie, że z powodu strat jakie bank ten ostatnio poniósł na skutek zawirowań na rynku kredytowym, będzie on zmuszony obniżyć wartość dywidendy. Doniesienia te znacznie popsuły nastroje na rynkach kapitałowych, co przełożyło się na ponad dwuprocentowe spadki na giełdach w USA oraz w Azji. Ponownie wzrosła awersja do ryzyka, przez co dokonało się znaczne umocnienie japońskiego jena.

Niepokojące informacje dochodzące z rynków finansowych martwią inwestorów, szczególnie w obliczu ostatnich wypowiedzi szefa FED Bena Bernanke. Po środowej decyzji o obniżce kosztu pieniądza w USA o 25 punktów bazowych dał on do zrozumienia, że instytucja której przewodzi w najbliższych miesiącach nie podejmie już kolejnych interwencji zmierzających do luzowania polityki pieniężnej. Co prawda padło stwierdzenie, że FED będzie reagował, gdy zajdzie taka potrzeba, jednak równocześnie zaznaczono, że obecne ryzyko wzrostu inflacji równoważy ryzyko spowolnienia wzrostu gospodarczego. Słowa te oznaczają, iż stopy procentowe w USA w najbliższych miesiącach prawdopodobnie zostaną pozostawione bez zmian.

Komentarz po decyzji o obniżce kosztu pieniądza ostudził nieco zapał inwestorów sprzedających amerykańskiego dolara. Wzrost kursu EUR/USD zatrzymał się na poziomie 1,45. Podczas czwartkowej sesji wartość euro wyrażana w amerykańskiej walucie obniżyła się do poziomu 1,4410. Obserwowany dzisiaj ponowny wzrost, świadczy o tym, że rynek mimo słów Bena Bernanke nie stracił nadziei na kolejne cięcia kosztu pieniądza w USA.

Podczas dzisiejszej sesji ze Stanów Zjednoczonych poznamy istotne dane makro. O godz. 13:30 zostanie przedstawiony raport z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorów szczególnie interesować będzie liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, ang payrolls. Prognozuje się, że w październiku osiągnęła ona poziom 80 tys., o 30 tys. niższy niż we wrześniu. Jeśli dane te okażą się niższe od oczekiwań, kurs EUR/USD ponownie znajdzie się na szczytach. Jednak przedstawione w środę szacunki firmy ADP obrazujące niemal dwukrotny wzrost liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym w październiku, dają nadzieje, że również raport przygotowywany przez amerykański Departament Pracy wypadnie pozytywnie. Wysoki poziom payrolls, w połączeniu z dobrymi danymi na temat wzrostu PKB w USA w III kw., które poznaliśmy w środę, sprawią, że dokona się silniejsza korekta kursu EUR/USD. Do czasu publikacji danych ze Stanów Zjednoczonych kurs EUR/USD powinien pozostawać w przedziale 1,4435-1,4510.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.