Eurodolar wychodzi z trzęsienia obronną ręką

Eurodolar wychodzi z trzęsienia obronną ręką
Raport tygodniowy FMCM
Data dodania: 2011-03-18 (18:04)

Poniedziałek na rynku głównej pary walutowej nie zapowiadał dużej destabilizacji w dalszej części tygodnia. Całodziennemu wzrostowi nie zaszkodziły początkowe doniesienia o skutkach trzęsienia ziemi w Japonii ani dalsze zamieszki w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Mimo, że wahania kursu były znaczące, to pod koniec dnia kupującym udało się go wyciągnąć do poziomu 1,40. W znacznej mierze wsparciem dla popytu były nadal piątkowe decyzje szefów państw Strefy Euro m.in. o zwiększeniu budżetu EFSF. Kolejny dzień nie był już tak udany dla eurodolara. Nocne doniesienia o wybuchu wodoru w reaktorze atomowym elektrowni Fukushima i groźba potężnej katastrofy ekologicznej zatrzęsła rynkami. Indeks Nikkei zanotował ponad 10% spadek, a w ślad za nim podążyła reszta światowych indeksów. Również notowania na głównej parze zanurkowały z poziomu 1,40 do 1,3850. Strach wśród inwestorów i ucieczka w bardziej bezpieczne aktywa odciągnęła ich uwagę od publikowanych tego dnia danych makro. Niespodziewany spadek indeksu ZEW, czy wzrost indeksu NY Empire State o 0,8 pkt do 17,5 pkt niezbyt wpłynęły na notowania rynkowe. Więcej uwagi przykuł dopiero silny spadek wskaźnika napływu kapitałów długoterminowych do USA. Spadek o 20,5 mld USD do 51,5 mld USD osłabił amerykańską walutę, a to w połączeniu z oczekiwaniami na wieczorną decyzję FOMC pozwoliło głównej parze na powrót do poziomu 1,3950. Dalsze wzrosty zapewniła decyzja o utrzymaniu poziomu stóp procentowych, jednak obniżenie ratingu Portugalii i coraz większe problemy z reaktorem atomowym znów wprowadziły niedźwiedzie na rynek. Zgodny z odczytem poziom inflacji na poziomie 2,4% r/r przeszedł bez echa wśród grających. W dalszej części dnia wspólna waluta słabła także na skutek droższych obligacji portugalskich. Spadki chwilowo zatrzymane zostały zdecydowanie gorszymi danymi z amerykańskiego rynku nieruchomości. Spadki liczby pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów domów osłabiły amerykańską walutę. Jednak wyższy od oczekiwań odczyt poziomu inflacji PPI w USA na poziomie 5,6% r/r zwiększył oczekiwania co do podwyżki stóp przez FOMC i osłabił wspólną walutę do poziomu 1,3915.

Końcówka tygodnia dla wspólnej waluty

Po kolejnej nocy spadków na eurodolarze, tym razem do poziomu 1,3380 czwartek rozpoczął się niezwykle pomyślnie. Niestabilność rynku w połączeniu z dobrymi doniesieniami z Japonii pozwoliła na wzrost głównej parze. Także udana aukcja hiszpańskich obligacji wzmocniła wspólną walutę, której udało się przebić poziom 1,40 i dotrzeć w okolice 1,4040. Jednak dobre dane z amerykańskiej gospodarki odebrały siłę bykom. Inflacja konsumencka wzrosła do poziomu 2,1% r/r zwiększając po raz kolejny oczekiwania wobec FOMC, natomiast liczba nowych wniosków dla bezrobotnych nieco się obniżyła. Zaskoczył silny spadek dynamiki produkcji przemysłowej, jednak bardzo wysoki odczyt indeksu FED z Filadelfii, który wzrósł do 43,4 pkt szybko zatarł złe wrażenie. Mimo wszystko bykom udało się obronić i pozostać ponad poziomem 1,40. To w połączeniu z piątkowymi doniesieniami o możliwości włączenia prądu w elektrowni Fukushima i schłodzenia reaktorów, a także decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ o wyłączeniu strefy lotów nad Libią dało impuls do dalszych wzrostów. Pod koniec sesji europejskiej kurs eurodolara notował wartość 1,4030. Duży udział w piątkowym wzroście miała także decyzja Ludowego Banku Chin o podwyżce stopy rezerw obowiązkowych o 50 punktów bazowych.

Złoty zapatrzony na główną parę

Polska waluta rozpoczęła tydzień od znacznych wahań, a kursy obu par przemieszczały się w trendzie bocznym. Wzrastające niepokoje wśród inwestorów nie służyły bowiem inwestycjom w ryzykowniejsze waluty. Zauważyć to można było w następnych dniach kiedy spadki na głównej parze wywołane doniesieniami ze świata zaowocowały wzrostami par złotowych. Dodatkowo niewiele czynników wpływało na wzmocnienie rodzimej waluty. Wtorkowa wypowiedź Jerzego Hausera o możliwości kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej nie wpłynęła na rynki. Także niższy od oczekiwań odczyt inflacji konsumenckiej na poziomie 3,6% r/r przy oczekiwanych 3,9% r/r niewiele zmienił. Kurs USD/PLN dotarł do poziomu 2,93, zaś EUR/PLN ponad 4,04. W dalszych dniach nadal zachowania eurodolara oraz informacje zewnętrzne dyktowały warunki złotówce, która traciła coraz bardziej na wartości. Także doniesienia z rodzimej gospodarki okazały się deprecjonujące. Przeciętne wynagrodzenie spadło bowiem o 0,7% do poziomu 4,1%. To w połączeniu z wcześniejszym niższym odczytem inflacji CPI również zmniejszyło szanse na kwietniową podwyżkę stóp procentowych. To wszystko spowodowało, że pary złotowe wzrosły do dawno nie notowanych wartości na poziomie 2,96 za dolara i 4,12 za euro.

Końcówka tygodnia także dla złotego

Po silnym osłabieniu w pierwszej części tygodnia końcówka tygodnia dla par złotowych przebiegała znacznie lepiej. Poprawa sentymentu na głównej parze, a także jastrzębia wypowiedź Adama Glapińskiego umocniły polską walutę. Także publikacje marko z polskiej gospodarki o utrzymaniu dwucyfrowej wartości dynamiki produkcji przemysłowej oraz wyższa wartość inflacji PPI przywracająca nieco szanse na kwietniową podwyżkę stóp okazały się pomocne. Dalsze wzrosty eurodolara zmniejszały awersję do ryzykowniejszych aktywów, co ostatniego dnia tygodnia wykorzystała rodzima waluta. Kurs USD/PLN spadł do poziomu 2,87, czyli poniżej wartości z początku tygodnia. Drugiej parze taka sztuka się nie udała i na koniec sesji europejskiej dotarła ona tylko do wartości 4,0570.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

15:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?