Problemy w Wielkiej Brytanii, problemy w strefie euro

Problemy w Wielkiej Brytanii, problemy w strefie euro
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-03-11 (12:05)

Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii postanowił w dniu wczorajszym, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskich poziomach przynajmniej do następnego posiedzenia. Program skupu długoterminowych aktywów również nie został zmieniony. Najważniejszym wydarzeniem dla głównej pary walutowej było obniżenie ratingu Hiszpanii.

Inwestorzy w obawie właśnie o Hiszpanię i pozostałe kraje peryferyjne sprzedawali wczoraj wspólną europejską walutę. Dane ze Stanów Zjednoczonych także nie nastroiły optymistycznie.

Wczorajsza decyzja brytyjskich władz monetarnych nie zaskoczyła inwestorów ani analityków. Główna stopa procentowa wciąż pozostaje na poziomie 0.5%, a program skupu aktywów będzie wynosił w sumie 200 mld GBP. Inwestorzy spodziewali się jednak, że szef Banku Anglii Mervyn King, w obliczu narastającej presji inflacyjnej, będzie miał spory problem z uzasadnieniem utrzymywania wyjątkowo luźnej polityki monetarnej. King oraz pozostali członkowie MPC odmówili jednak komentarza i postanowili, że oficjalnie w tej kwestii wypowiedzą się dopiero przy okazji publikacji notatek z posiedzenia. Inwestorzy poczekają więc do 23 marca. Wtedy też , oprócz uzasadnienia decyzji, poznają rozkład głosów wśród dziewięciu członków Komitetu. Ostatnim razem za podwyżkami głosowało trzech, za utrzymaniem stóp bez zmian natomiast, sześciu.

Inwestorzy są z pewnością mocno zaniepokojeni sytuacją w Wielkiej Brytanii. Brak uzasadnienia po posiedzeniu jest niejako odzwierciedleniem trudnej sytuacji w jakiej znalazł się ten kraj. Z jednej strony inflacja przekracza już dwukrotnie cel inflacyjny, z drugiej strony z kolei, gospodarka rozwija się w wolnym tempie (w IV kwartale 2010 tempo wzrostu było wręcz ujemne), a wdrożone w ostatnim czasie cięcia budżetowe nie spowodują zapewne zmian na lepsze w drugiej połowie tego roku. Silny spadek wartości funta, który obserwowalismy w dniu wczorajszym nie może więc dziwić.

Zaskoczeniem nie był także południowy kierunek głównej pary walutowej w dniu wczorajszym. Przez większą część dnia inwestorzy pozostawali pod wpływem porannego cięcia ratingu Hiszpanii przez Moody's. Agencja ta uzasadniła swoją decyzję wysokimi kosztami stabilizacji sektora bankowego w tym kraju. Biorąc pod uwagę ten krok, jak i wcześniejszą obniżkę ratingu Portugalii, podwójnego znaczenia nabiera szczyt przywódców strefy euro, który odbędzie się w dniu dzisiejszym.

EURUSD

Z technicznego punktu widzenia, główna para walutowa znajduje się na kluczowym poziomie. Spadki dotarły bowiem do linii trendu wzrostowego trwającego od początku tego roku. Silne wsparcie na tym poziomie zostało obronione wczoraj późnym wieczorem, jednak dzisiaj najprawdopodobniej będzie jeszcze przetestowane. Czynnikiem fundamentalnym, który inwestorzy wezmą pod uwagę w pierwszej kolejności, będą ustalenia na szczycie państw strefy euro. Kluczowa w tym kontekście będzie odpowiedź na pytanie, czy uda się uczynić bardziej efektywnym fundusz EFSF, z którego środki są przeznaczane na pomoc krajom najbardziej zagrożonym. Jeśli chodzi o publikacje makroekonomiczne natomiast, najważniejszymi będą wyniki sprzedaży detalicznej w USA oraz indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan.

EURPLN

Rosną niepokoje o sytuację hiszpańskich banków, Portugalia balansuje na skraju niewypłacalności, w USA w poprzednim tygodniu złożono 20 tys. wniosków o zasiłek więcej niż się spodziewano. Do tego dochodzi dzisiejsza informacja o trzęsieniu ziemi w Japonii. Awersja do ryzyka jest więc coraz większa i przekłada się to na osłabienie złotego. Wczoraj pokonana została granica 4.00 i z technicznego punktu widzenia droga w kierunku 4.0450 jest otwarta. W kraju ponownie na pierwszym planie jest debata na temat OFE. Dzisiaj odbędą się na ten temat rozmowy w kancelarii prezydenta, za tydzień debata pomiędzy Rostowski a Balcerowiczem.

GBPUSD

Kurs GBPUSD pokonał silnym ruchem linię trendu wzrostowego i spadł w pobliże poziomu 1.60. Strefa wsparcia jest usytuowana między 1.5962 a 1.6008. Jeśli zostanie pokonana, kurs może spaść nawet w okolice 1.58. Wczoraj po posiedzeniu członkowie MPC się nie wypowiedzieli, dzisiejsze przemówienie Mervyna Kinga również nie powinno wnieść nic nowego. Fundamenty są dla funta niekorzystne. Aprecjacja funta, która trwała przez cały styczeń i luty, nie była korzystna dla brytyjskiej gospodarki, dlatego możemy się spodziewać, że władze monetarne są zadowolone z jego obecnego osłabienia i będą się wstrzymywać od "jastrzębich" wypowiedzi.

USDJPY

Trzęsienie ziemi w Japonii zdominowało dzisiejsze wydarzenia na świecie. Jego siła (najwyższa od 40 lat w tym kraju) i obawy przed ponownymi wstrząsami, zwiększają strach wśród inwestorów. Większy strach to ucieczka do bezpiecznych walut. I tutaj paradoks. Inwestorzy kupują jena, na skutek czego przez ostatnie dwie godziny umocnił się on w stosunku do dolara o ponad figurę. Dzisiejszy zakres zmian na parze USDJPY jest już większy niż był przez cały tydzień. Wsparciem jest poziom 82.00, jeśli zostanie pokonane kurs ma szansę spaść nawet w okolice 80.92.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

15:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?