EUR/USD może dzisiaj testować szczyt z początku miesiąca

EUR/USD może dzisiaj testować szczyt z początku miesiąca
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-02-25 (09:39)

Oczekiwania na bardziej „jastrzębi” komunikat Europejskiego Banku Centralnego po posiedzeniu planowanym na 3 marca, oraz obawy, że gwałtownie drożejąca ropa podkopie wzrost gospodarczy w USA (przez pogorszenie się nastrojów wśród konsumentów), są w ostatnich dniach głównym motorem przemawiającym za wzrostem notowań EUR/USD.

Oczywiście bardziej wnikliwy analityk od razu zada pytanie, czy zwyżki cen ropy, nie przełożą się na wzrost presji inflacyjnej w USA. To mogłoby jeszcze bardziej utrudnić pracę Benowi Bernanke, który za kilka miesięcy będzie miał trudne zadanie – albo dalej wspierać wzrost gospodarczy (jeżeli nastroje konsumenckie rzeczywiście się pogorszą, a firmy w obawie przed rosnącymi kosztami nie będą chętnie tworzyć nowych miejsc pracy), czy też zacząć walczyć z inflacją, która jak wiadomo jest „rakiem” każdej gospodarki. W krótkim okresie inwestorzy nie zadają jednak aż tak wielu pytań – z reguły liczy się to, co będzie za kilka dni. A tutaj poza wspomnianym posiedzeniem ECB mamy cały czas temat „arabskiej rewolty”. Wczoraj wydawało się, że dni Kadafiego mogą być policzone, ale ostatnie informacje o próbie odbicia utraconych miast na wschodzie kraju, sugerują, że walki mogą się przedłużyć i być może dopiero jakaś międzynarodowa interwencja będzie mogła je przerwać. Co ciekawe inwestorzy nie reagują już tak gwałtownie na kolejne informacje z Libii – być może ryzyko z tym związane jest już w cenach. Ceny ropy drgnęły dzisiaj nieznaczne w górę, frank pozostał stabilny, a złoty próbuje dalej odrabiać straty. Nieznaczna poprawa nastrojów jest także na giełdach. Jeżeli uda się ten stan utrzymać do poniedziałku, to później złoty może być wspierany przez oczekiwania związane z posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Wprawdzie większość spodziewa się późniejszego terminu podwyżki stóp procentowych, ale nie można przecież wykluczyć w tym temacie niespodzianki.

Dzisiaj kluczowe będą publikacje danych z USA (godz. 14:30 i 15:55), wcześniej poznamy też informacje z Wielkiej Brytanii (godz. 10:30) i Szwajcarii (godz. 11:30). Więcej o ich wpływie na notowania piszę w subiektywnym kalendarzu.

EUR/PLN: Zejście poniżej 3,98 to sygnał, że oddalamy się od strefy oporu 3,99-4,00 i naruszenie poziomu 4,00 w perspektywie najbliższych godzin wydaje się być mało prawdopodobne. W krótkim okresie ważne będzie złamanie 3,97, co otworzyłoby droge do testowania istotnego wsparcia na 3,96. Jego naruszenie może być sygnałem, że w kolejnych dniach rynek będzie wracał w okolice 3,92.
USD/PLN: Oddala się perspektywa naruszenia oporu na 2,92-2,93, a zejście poniżej 2,90 wydaje się być trwałe. Obecne naruszenie wsparcia na 2,88 sprawia, że możemy kierować się w stronę 2,86. To czy zejdziemy poniżej będzie już zależeć od zachowania się EUR/USD.

EUR/USD: Wsparciem są teraz okolice 1,3790, a ważny opór to strefa 1,3825-60. Pierwsza próba ataku została już podjęta (maksimum wypadło na 1,3837) i nie można wykluczyć kolejnej. Zwłaszcza, że dzienne wskaźniki wspierają koncepcję zwyżek. Test poziomu 1,3860 jeszcze dzisiaj, wydaje się być całkiem realny. Trudno jednak określić, czy dzisiaj dojdzie do naruszenia tego istotnego oporu. Zwłaszcza, że na silnym wsparciu jest koszykowy indeks BOSSA USD.

GBP/USD: Wczoraj wieczorem doszło do naruszenia wsparcia na 1,6130. Wprawdzie później notowania powróciły ponad ten poziom, ale jest to już kolejny w ostatnich dniach sygnał słabości rynku funta. Nie można, zatem wykluczyć, że w kolejnych dniach rynek będzie kierować się w stronę 1,5950-1,6000. Zanegowaniem tej koncepcji byłby szybki powrót ponad 1,6185-1,6200, co sugerowałoby, że zostanie podjęta kolejna próba złamania strefy 1,6260-1,6300.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

15:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?