Tydzień dla wspólnej waluty

Tydzień dla wspólnej waluty
Raport tygodniowy FMCM
Data dodania: 2011-02-18 (16:55)

Eurodolar nadal w kanale spadkowym: Już drugi tydzień z rzędu wspólnej walucie udaje się odrobić trochę strat jakie poniosła wobec dolara od początku lutego. Jednak rozpoczęcie tego tygodnia nie było zbyt pomyślne, kiedy kurs spadł do wartości 1,3430.

Wtedy to właśnie inwestorzy racjonalnie spojrzeli na piątkową dymisję Hosniego Mubaraka. Kiedy emocje trochę opadły światu ukazał się obraz kraju bez prezydenta z silnie nadszarpniętą gospodarką. Również lekko gorsze dane o produkcji przemysłowej ze Strefy Euro, która spadła o 0,1% do poziomu 8% r/r wspierały amerykańskiego dolara. Na powrót do wzrostów wspólnej walucie pomógł spadek poziomu inflacji CPI w Chinach. Inwestorzy zmniejszyli swoje obawy co do przegrzania gospodarki Kraju Środka i znów na rynku głównej pary zagościły byki, które mozolnie ciągnęły kurs ku górze. Pierwszą przeszkodą w ich marszu były wtorkowe gorsze wstępne odczyty dynamiki PKB dla Francji i Niemiec, które rzutowały na późniejszy lekko gorszy odczyt dynamiki dla całej Strefy Euro, która w ostateczności wyniosła 2% r/r. Obojętnie natomiast rynki przeszły obok spadku wartości indeksu ZEW z prognozowanych 20 pkt do 15,7 punktu. Popytowi sprzyjało za to podniesienie przez Bank Japonii ocen ekonomicznych kraju Kwitnącej Wiśni.

Dużo danych z USA

Na wtorkowe notowania nie wpłynęły także mieszane dane z amerykańskiej gospodarki, których ilość przeważała w tym tygodniu. Negatywny wydźwięk spadku sprzedaży detalicznej z 0,5% m/m do poziomu 0,3% m/m oraz zmniejszenie napływów kapitałów długoterminowych z szacowanych 90 mld do 65,9 mld dolarów zmniejszył nieco lepszy wynik indeksu NY Empire State, który wzrósł do 15,43 pkt. Większy wpływ na umocnienie amerykańskiej waluty miały środowe dane z rynku nieruchomości w USA. Wzrost pozwoleń na budowę domów o 2 tys. oraz liczby rozpoczętych budów o 56 tys. pogłębiły spadki na parze EUR/USD, które zapoczątkowane zostały wzrostem obaw o aukcje portugalskich obligacji. Aprecjacji dolara bardzo nie zaszkodził spadek produkcji przemysłowej z prognozowanych 0,5% m/m do -0,1% m/m, jednak gołębia wypowiedź szefa FED Bena Bernanke pozwoliła euro powrócić do trendu wzrostowego i pierwszego w tym tygodniu testu poziomu 1,36. Pierwsze przebicie tego istotnego poziomu oporu nastąpiło w czwartek po południu. Przyczynił się do tego odczyt poziomu inflacji CPI w Stanach, który pozostał na planowanym poziomie 1,6% r/r, nie dając nadziei na ograniczenie luźnej polityki monetarnej FED, a także wzrost liczby nowych zasiłków dla bezrobotnych. W pewnym stopniu hamulcem wzrostu okazał się wysoki odczyt indeksu FED z Filadelfii, który osiągnął poziom 35,9 pkt. Odebrało to części inwestorów chęć do kupowania euro, a piątkowa informacja o podniesieniu przez Ludowy Bank Chin stopy rezerw obowiązkowych zepchnęła kurs do poziomu 1,3545. Jednak osłabienie eurodolara nie trwało długo, a jego kurs wzrósł do poziomu 1,3620 po pojawieniu się spekulacji o możliwości podniesienia stóp przez EBC.

Wąskie wahania EUR/USD

Wahania kursu głównej pary walutowej przebiegały w tym tygodniu w wąskim kanale pomiędzy 1,3460 a 13620. Pod koniec tygodnia kurs zbliżył się do górnego ograniczenia kanału spadkowego utworzonego na początku lutego. Jego przebicie może skutkować próbą dojścia do 1,3750 i powrotu do trendu wzrostowego.


Złoty wzmocniony odczytem inflacji

Mijający tydzień dla par złotowych upłynął pod znakiem umocnienia. Poniedziałkowy poranek na skutek obaw związanych z sytuacją w Egipcie odznaczył się deprecjacją złotego. Jednak w drugiej części dnia inwestorzy bardziej pozycjonowali swoje pozycję w stosunku do istotnej publikacji dotyczącej poziomu inflacji CPI w Polsce, mając w pamięci piątkową wypowiedź członka RPP Jana Winieckiego o możliwości przyjęcia przez Radę kierunku wzrostu stóp. Wtorkowy odczyt inflacji na poziomi 3,8% r/r, który był wyższy o 0,4% od zakładanej wartości ukształtował późniejsze zachowanie rodzimej waluty. Po publikacji złoty umocnił się wobec obydwu głównych walut. Kurs USD/PLN spadł do poziomu 2,8940, a EUR/PLN do 3,9180. Kontynuację aprecjacji w kolejnych dniach wspomagały także dane o przeciętnym wynagrodzeniu, które osiągnęło wartość 5% r/r. Mimo niższej wartość niż oczekiwano zwiększyło się prawdopodobieństwo pojawienia się na horyzoncie efektu drugiej rundy. Bardzo istotne w tym kontekście były także wypowiedzi członków RPP. Pierwszy pogląd wyraziła Anna Zielińska-Głębocka, która stwierdziła, że podwyżka powinna nastąpić w marcu, bądź na początku II kwartału. Druga wypowiedź należała do Jana Winieckiego, który złożył deklarację, że będzie głosował za, jeśli na posiedzeniu Rady pojawi się wniosek o podwyżkę stóp. Po koniec tygodnia złoty stracił część siły aprecjacyjnej, głównie z powodu spadków na eurodolarze. Jednak spekulacje o możliwości podwyżki stóp przez EBC pozwoliły na wyhamowanie deprecjacji, a w przypadku pary USD/PLN na powrót do poziomu z piątkowego otwarcia. Na zachowanie par złotowych nie miał wpływu zgodny z prognozami odczyt produkcji przemysłowej i lekko niższa inflacja PPI. Wyniosły one odpowiednio wyniosły 10,3% r/r i 6,2% r/r.

Złoty rósł w siłę

Kurs USD/PLN po porannym poniedziałkowym wzroście pod koniec tygodnia kształtował się na niższym poziomie w okolicy 2,8750. Po drodze testował on także istotne wsparcie w okolicy 2,86, które nie udało mu się przebić. Druga para złotowa na zamknięciu piątkowej sesji kształtowała się powyżej poniedziałkowego otwarcia. Po wcześniejszym przetestowaniu poziomu 3,90 odbiła się do wartości 3,9150.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.