Optymistyczny wydźwięk protokołu FOMC

Optymistyczny wydźwięk protokołu FOMC
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-02-17 (11:54)

Wczorajsze dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych były mieszane dla dolara. Jego notowania wsparł wyższy od oczekiwań odczyt indeksu cenowego produkcji sprzedanej (PPI), na niekorzyść zadziałały natomiast wyniki produkcji przemysłowej.

Niższe od oczekiwań było również wykorzystanie mocy produkcyjnych. Nieznacznie lepsze niż sie spodziewano były dane z rynku nieruchomości. Opublikowany późnym wieczorem protokół z posiedzenia FOMC wskazał, że członkowie Komitetu są coraz większymi optymistami jeśli chodzi o sytuację gospodarczą w USA.

Indeks PPI w USA wzrósł w styczniu o 0.8% w stosunku do grudnia. To dokładnie tyle ile oczekiwali analitycy. Jednak po wyłączeniu z koszyka badanych produktów żywności oraz energii, wzrost wyniósł aż 0.5% w stosunku do spodziewanego wzrostu na poziomie 0.2%. Odczyt ten byłby zapewne silnym bodźcem dla dolara, gdyby nie opublikowane chwilę później wyniki produkcji przemysłowej. W styczniu niespodziewanie spadła ona o 0.1% w stosunku do grudnia, podczas gdy oczekiwano wzrostu w okolicach 0.5%. Wzrost cen nie wynika więc najwidoczniej z trwałej poprawy po stronie popytu. Słaby odczyt dla produkcji można co prawda częściowo interpretować jako skutek wysokiej bazy (w grudniu ze względu na wyjątkowo niskie temperatury, zwiększoną produkcją energii wykazywały się zakłady uzyteczności publicznej; w styczniu, gdy zima nie była już tak ostra, ich produkcja była znacznie niższa) jednak całości negatywnego odczytu to nie tłumaczy. Wzrost produkcji po wyeliminowaniu tego efektu oszacowano bowiem na 0.3%.

W dłuższej perspektywie najistotniejszy dla rynku walutowego z wczoraj podanych informacji, powinien być protokół z posiedzenia FOMC. Członkowie Komitetu wydają się być coraz większymi optymistami. Twierdzą oni, że gospodarka amerykańska będzie się stale odradzać, a tempo tego odrodzenia powinno być coraz wyższe w kolejnych kwartałach. Wskazali oni konkretnie, że w ostatnim czasie widać zdecydowaną poprawę jeśli chodzi o wydatki gospodarstw domowych, a także zaufanie w biznesie. Postawili również tezę, iż niepokojący wzrost cen energii oraz innych surowców nie powinien wpłynąć istotnie na wzrost szerokiego indeksu CPI. W efekcie znalazło się również kilku "śmiałków", którzy uważają, iż należy zastanowić się nad zmniejszeniem ilościowego programu łagodzenia polityki monetarnej (QE2).

EURUSD

Sytuacja techniczna w średnim terminie (w perspektywie dwóch miesięcy) wskazuje na większe prawdopodobieństwo kontynuacji trendu wzrostowego. Potwierdzeniem tego byłoby odbicie od linii trendu poprowadzonej po dołkach z 9 stycznia oraz z tego tygodnia. Zagrożenie dla takiego scenariusza tkwi z kolei w czynnikach fundamentalnych, a mianowicie wczorajszym pozytywnym dla dolara komunikacie FOMC.

W krótkim terminie ewentualne wzrosty będą hamowane również przez linię trwającego od początku lutego trendu spadkowego. Najważniejszą publikacją w dniu dzisiejszym będzie odczyt inflacji CPI za styczeń w USA.

EURPLN

Po spadkach wywołanych wysokim odczytem inflacji CPI w Polsce we wtorek, wczoraj ruch ten był kontynuowany i para EURPLN zatrzymała się dopiero w okolicach 3.8940. Pierwotnie wydawało się, że złoty może się osłabić, ze względu na wyolbrzymienie danych o inflacji, jednak inwestorzy są jednak cały czas zdania, że podwyżka stóp procentowych nastąpi już w marcu. Rada Polityki Pieniężnej jest w tej kwestii podzielona. Kolejne wypowiedzi jej członków będą mieć w takiej sytuacji coraz większe znaczenie.

Agencja Moody's skomentowała wczoraj proponowane przez polski rząd zmiany w systemie emerytalnym. Stwierdziła, że nie powinny mieć one wpływu na rating naszego kraju, w przeciwieństwie do podobnej sytuacji na Węgrzech.

GBPUSD

Wczorajszy raport Banku Anglii na temat inflacji nie był tak "jastrzębi" jak oczekiwano. Doprowadziło to do silnej wyprzedaży funta. Para GBPUSD znalazła się nawet przez chwilę poniżej linii trendu wzrostowego trwającego od początku roku. Technika jednak wzięła górę, ponieważ popołudnie przyniosło odbicie i obecnie kurs znajduje się w okolicach poziomów sprzed publikacji raportu. Przy takim rozwoju sytuacji celem pozostaje poziom 1.63.

Dzisiaj w Wielkiej Brytanii opublikowany zostanie indeks CBI dotyczący oczekiwanych zamówień w przemyśle. Ta figura nie powinna jednak odegrać znaczącej roli dla notowań. Dużo istotniejsze będą jutrzejsze dane o styczniowej sprzedaży detalicznej.

USDCAD

Kurs USDCAD od sześciu miesięcy znajduje się w trendzie spadkowym. W ostatnim czasie kilkakrotnie odbił się od wsparcia na poziomie 0.9835. De facto poziom ten został dwukrotnie pokonany, jednak przełamanie było nieznaczne i w efekcie nieznaczące. Zakres wahań jest z tygodnia na tydzień coraz niższy, co zwiastuje możliwość silnego wybicia w jedną ze stron.

Wczoraj opublikowano dane dla indeksu wskaźników wyprzedzających w Kanadzie. Był on o 0.1 punktu procentowego niższy od oczekiwań, jednak osłabienie CAD było tylko chwilowe. Kluczowe dla notowań w najbliższych dniach będą dane o inflacji, dzisiaj publikowane w USA a jutro w Kanadzie.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

15:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

11:08 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?