Tydzień słabszych nastrojów i niezdecydowania

Tydzień słabszych nastrojów i niezdecydowania
Raport tygodniowy FMCM
Data dodania: 2010-12-10 (17:31)

Ratingi kredytowe w dół: Ten tydzień nie przyniósł zbyt wielu nowych danych makro ze świata. Najistotniejsze okazały się niespodziewane informacje, które dotyczyły ratingów kredytowych. Najpierw agencja Moody’s obniżyła ratingu Węgier o dwa stopnie za jednym razem.

Wprowadziło to sporo niepokoju na rynek, przez co słabły ryzykowne waluty. Drugim wydarzeniem o podobnym znaczeniu było obniżenie ratingu Irlandii przez agencję Fitch. W tym przypadku inwestorzy również zareagowali wyprzedażą euro, ale już nie w tak znacznym stopniu.

Garść publikacji raczej na plus

Poza tymi informacjami poznaliśmy też kilka publikacji makro, jednak nie miały one większego wpływu na nastroje rynkowe. Dynamika zamówień przemysłowych z Niemiec rozczarowała, ale za to odczyt dynamiki produkcji przemysłowej z tego kraju okazał się wyraźnie lepszy od prognoz. Pozytywne niespodzianki pojawiły się również w przypadku danych o zasiłkach dla bezrobotnych, a także bilansu handlowego w USA (deficyt spadł do poziomu 38,71 mld USD).

Spore wahania, ale bez konkretów

Ostatnie dni przyniosły dosyć sporą zmienność głównej pary, ale praktycznie brak zdecydowania w decyzjach inwestorów. Kurs EUR/USD odbił od okolic 1,34 i próbował kilkukrotnie przebić się przez 1,32. W pewnym momencie wyglądało na to, że w końcu to się uda, ale i w tej sytuacji udało się bykom obronić. Ostatecznie końcówka ostatniej sesji to kolejne zbliżenie do niższych poziomów, dlatego strona popytowa nadal jest zagrożona.

Bez danych z polskiej gospodarki

Z Polski nie napłynęły ostatnio żadne istotne dane makro, ale pojawiło się kilka wypowiedzi. Najpierw Kaźmierczak z RPP stwierdził, że w obecnych warunkach ewentualna podwyżka stóp nie pomogłaby ograniczyć inflacji CPI, ale mogłaby negatywnie wpłynąć na dynamikę wzrostu PKB. Można zatem sądzić, że będzie on głosował na najbliższym posiedzeniu przeciwko podwyżkom. Z kolei zdaniem Bratkowskiego podwyżka powinna mieć miejsce w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Ponadto wypowiedział się również wiceminister finansów, którego zdaniem dynamika PKB za cały 2010 rok wyniesie ok. 3,8%. Jednak największy wpływ na sentyment do naszej waluty miała informacja o obniżeniu ratingu Węgier, przez co złoty tracił na wartości.

Złoty tracił przez sentyment do ryzyka

Przez praktycznie cały tydzień polska waluta ulegała stopniowej deprecjacji. W trakcie niektórych sesji osłabienie było silniejsze, a w trakcie niektórych złoty próbował się bronić. Niestety niezdecydowanie inwestorów zagranicznych negatywnie odbijało się na sentymencie do ryzyka, przez co pary złotowe przesuwały się w górę. Nie pomagały również informacje o obniżanych ratingach. Ostatecznie pod koniec tygodnia para EUR/PLN znajdowała się w okolicach 4,0350, a para USD/PLN 3,0540.

Źródło: Dariusz Pilich, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?