Kontynuacja trendu wzrostowego na EURUSD

Kontynuacja trendu wzrostowego na EURUSD
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-10-06 (11:57)

Główna para walutowa przebiła wczoraj maksimum z 17 marca tego roku i w tej chwili znajduje się już najwyżej od 4 lutego. Do tegorocznych maksimum jeszcze sporo brakuje, jednak przy tak zdecydowanym trendzie wszystko jest możliwe.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak osiągnięcie poziomu 1.4040 i przynajmniej kilka figur korekty. Tak wskazuje analiza techniczna i taki też wniosek można wysnuć z przesłanek fundamentalnych. Większość danych makro, które w ostatnim czasie wspierały wspólną europejską walutę, została już bowiem zdyskontowana w kursie EURUSD. Mało tego, reakcja na te dane, wydaje się być trochę przesadzona. Fakt, że figury dla strefy euro były w ciągu ostatnich 4 miesięcy lepsze niż figury dla Stanów Zjednoczonych, jednak czy aż o tyle lepsze? Pytanie retoryczne. Historia zresztą uczy, że rynek w takich sytuacjach przeważnie reaguje przesadnie.
Wracając do bardziej bieżących wydarzeń, wczorajszy wzrost, skutkujący przebiciem oporów, był wspomagany przez lepsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI w sektorze usługowym dla strefy euro, dla największej gospodarki tej strefy - Niemiec, jak również dla Wielkiej Brytanii. Te dane poznaliśmy z samego rana. Po południu natomiast korzystny dla wzrostu EURUSD okazał się lepszy od prognoz indeks ISM dla usług w USA.

Dzisiaj najważniejszą publikacją będzie bez wątpienia raport ADP, który często okazuje się dobrym estymatorem dla następującego zawsze dwa dni później raportu piątkowego raportu o zmianie zatrudnienia, publikowanego przez amerykański urząd statystyczny (Bureau of Labor Statistics).

EURPLN

W dniu wczorajszym polska waluta silnie się umocniła. Wzrost nie wynikał jednak z żadnych dobrych danych fundamentalnych z naszego kraju, lecz ze wzrostu na parze EURUSD. Dzisiaj rano przez chwilę wydawało się, że jest szansa na trwałe pokonanie wsparcia 3.9350, wybicie było jednak bardzo krótkotrwałe. W perspektywie miesiąca bardzo prawdopodobne jest utrzymanie zakresu 3.90 - 4.00. W krótkim terminie możliwe jest odbicie w górę od 3.9350. Dzisiaj najważniejszym wydarzeniem w Polsce będzie aukcja obligacji zapadających w styczniu 2013 roku. Zdecydowanie większą rolę niż dla rynku walutowym, odegra ona na rynku długu.

EURUSD

Po pokonaniu oporu na wysokości 1.3810, najbliższym celem dla głównej pary walutowej są okolice 1.4040. Tam też znajduje się opór wynikający ze zrównania zakresu ostatniego impulsu wzrostowego z zakresem tego obserwowanego w czerwcu i lipcu. Poruszanie się kursu zgodnie przesłankami technicznymi jest często obserwowane w przypadku gdy rynek na coś oczekuje. A w chwili obecnej ma na co oczekiwać. Chodzi oczywiście o piątkowe dane z rynku pracy za wrzesień. Powinny one dać odpowiedź na pytanie czy FED rzeczywiście zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki monetarnej w najbliższym czasie.

GBPUSD

Para GBPUSD zachowuje się bardzo podobnie do głównej pary walutowej. Podobnie również jak dla strefy euro lepiej niż przewidywano wypadł wczoraj wskaźnik PMI dla usług. Wspomógł on notowania funta. W dzisiejszym kalendarium brak jest publikacji z Wielkiej Brytanii, w związku z czym kluczowy będzie, tak jak w przypadku EURUSD, raport ADP. Już jutro natomiast Bank Anglii podejmie decyzję o stopach procentowych. Zmiana nie jest oczekiwana, dużo istotniejszy będzie komunikat po posiedzeniu.

USDJPY

Japoński minister finansów zapowiedział nie tak dawno, że przedział wahań pomiędzy 82.00 a 83.00 będzie baczniej obserwowany w kontekście kolejnych interwencji na rynku walutowym . Rynek chcę najwyraźniej poznać jaka jest interpretacja tych słów i z coraz większą śmiałością stara się sprowadzić kurs właśnie w te rejony. Wczoraj kurs zszedł kilka pipsów poniżej 83.00 jednak powrót nastąpił bardzo szybko. W chwili obecnej trwa testowanie tego poziomu.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?