Wracają stare obawy?

Wracają stare obawy?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2010-10-04 (12:01)

Wygląda na to, że przez weekend inwestorzy mieli czas na przemyślenie kilku spraw i poniedziałkowy handel nie zaczyna się już od tak optymistycznego akcentu, jak w pierwszym dniu października (piątek). Przede wszystkim uznano, iż piątkowy odczyt ISM dla przemysłu, który spadł do 54,4 pkt., rodzi jednak pewne obawy, iż gospodarka nadal będzie tkwić w marazmie.

Dodatkowo ten tydzień może być dość istotny z punktu widzenia całego miesiąca. Jutro poznamy odczyt ISM dla usług, w czwartek swoje wyniki za III kwartał podadzą Alcoa i PepsiCo, chociaż sezon wyników rozpocznie jutro mało znana Yum!Brands Inc. W końcu tydzień zakończy publikacja kluczowych danych z rynku pracy. W międzyczasie poznamy decyzje 4 banków centralnych – Australii, Japonii, Anglii i ECB. Impulsów będzie, zatem aż nadto, stąd też lepiej się „asekurować” i zrealizować zyski z dotychczasowych ruchów. Zwłaszcza, że z punktu widzenia analizy technicznej widać mocny opór na 1,38 w przypadku EUR/USD, dodatkowo wzmacniany przez wsparcie US Dollar Index na poziomie 78 pkt. Czy to sugeruje, iż ten tydzień będzie się wyraźnie różnił od tego, co obserwowaliśmy w miniony piątek? Jest to dość prawdopodobne.

EUR/PLN: W zasadzie pusty kalendarz danych z kraju na ten tydzień (uwagę przykuje jedynie środowa aukcja obligacji OK0113) sprawia, że złoty będzie pod wpływem sytuacji na rynkach globalnych. W piątek zwracałem uwagę, iż spadek może być krótki, a w kolejnych dniach rynek powróci w rejon 3,99. To nadal wydaje się możliwe, gdyż wybroniło się wsparcie na 3,93, a ujęcie wskaźnikowe (dzienne i 4-godzinowe) daje szanse na realizację takiego scenariusza. Oczywiście kluczowy będzie powrót powyżej 3,9600-3,9650, która to strefa stała się teraz silnym oporem.

USD/PLN: Spadek dolara w piątek był dość imponujący. Niemniej nie udało się złamać wsparcia na 2,85, o którym wspominam też w raporcie tygodniowym (chociaż kluczowe są dopiero 2,80-2,82). W najbliższym czasie kluczowym poziomem będzie pokonane 2,90, powyżej którego rynek może wrócić przy wsparciu ze strony EUR/USD. Ujęcie wskaźnikowe daje pole do realizacji tego scenariusza – całkiem obiecująco wygląda to w ujęciu dziennym. Tym samym nie można wykluczyć, iż w perspektywie tygodniowej przetestujemy do 2,93-2,94.

EUR/USD: Rynek nie zdołał sforsować rejonu silnego oporu na 1,38, co otworzyło pole do ataku podaży. Wsparcie na 1,37 powinno zostać łatwo złamane, a kluczowy poziom to rejon 1,3650. Jego złamanie otworzy drogę do 1,36, co z kolei byłoby już sygnałem do wyraźniejszej korekty. Wskaźniki dzienne pokazują jednak, iż popyt łatwo nie odpuści, ale w najbliższych dniach będzie stał na przegranej.

GBP/USD: Piątkowy atak popytu był imponujący, ale nie doprowadził do naruszenia rejonu 1,59. Dzisiaj podaż znów zaczyna dominować, chociaż w nieco dłuższym ujęciu widać wielką konsolidację 1,57-1,59. Są jednak spore szanse, iż opuścimy ją w tym tygodniu dołem i zaatakujemy rejon 1,56. Słabość płynie z dziennych wskaźników.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

10:40 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.