Tydzień pod znakiem kontynuacji osłabienia dolara

Tydzień pod znakiem kontynuacji osłabienia dolara
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2010-10-01 (16:44)

W ostatnich dniach złoty zyskał na wartości w stosunku do dolara, funta i franka, natomiast konsolidował się względem euro. O umocnieniu polskiej waluty decydowały w dużej mierze czynniki zewnętrzne, jednak tym razem nie bez znaczenia były również czynniki krajowe.

Tendencje obserwowane na rynku polskiej waluty w mijającym tygodniu mają szansę utrzymać się również w najbliższych dniach, jednak ich dynamika powinna stopniowo wyhamowywać. Następnie może mieć miejsce korekta ostatnich zmian.

Impuls do spadku kursu USD/PLN oraz GBP/PLN dał wzrost oczekiwań uczestników rynku na dalsze poluźnianie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Oczekiwania te sprawiają, że dolar i funt tracą na wartości względem głównych walut. W przypadku pierwszej z wymienionych walut trudno wskazać kiedy wspomniany czynnik przestanie oddziaływać, bowiem termin najbliższego posiedzenia Fed jest dość odległy. Szybciej rozstrzygnięcia mogą nastąpić w notowaniach funta, gdyż spotkanie Banku Anglii odbędzie się już w przyszłym tygodniu (komunikat po jego zakończeniu zostanie opublikowany w czwartek).

Jeżeli chodzi o czynniki krajowe to zauważalny był pozytywny wpływ lepszego od prognoz odczytu indeksu PMI dla polskiego przemysłu oraz stosunkowo wysokiej prognozy Ministerstwa Finansów dotyczącej wrześniowej inflacji. Indeks PMI odnotował wzrost, co oznacza, że zwiększyło się tempo rozwoju polskiego sektora przemysłowego. W całym III kw. pozostawało ono wysokie, co pozytywnie nastraja przed publikacją danych o PKB Polski za okres lipiec-wrzesień. Wciąż silne fundamenty polskiej gospodarki powinny wspierać krajową walutę również w dłuższym terminie. Nie należy jednak zapominać o negatywnej dla złotego dyskusji na temat deficytu oraz długu publicznego naszego kraju. Polskie władze wciąż nie podjęły zdecydowanych działań, by ten problem rozwiązać, dlatego może on co pewien czas przypominać się uczestnikom rynku okresowo szkodząc notowaniom złotego.

Prognoza Ministerstwa Finansów, według której inflacja we wrześniu w naszym kraju wzrosła do poziomu 2,3 proc. r/r zwiększyła nieco oczekiwania inwestorów na rychłą podwyżkę stóp procentowych w naszym kraju. W komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się w mijającym tygodniu polskie władze monetarne wskazały na fakt, iż pewne czynniki mogą w najbliższych miesiącach powodować stopniowy wzrost inflacji. Jeśli będzie on tak szybki, jak wskazuje prognoza MF, koszt pieniądza z pewnością zostanie bardzo szybko w naszym kraju podniesiony. O dokładnym terminie podwyżki prawdopodobnie zadecyduje październikowa projekcja inflacji NBP, którą poznamy pod koniec miesiąca. Choć jednorazowa podwyżka stóp w naszym kraju w ostatnim kwartale została już w dużej mierze wcześniej zdyskontowana w notowaniach złotego, to jednak dyskusja na jej temat może w najbliższym czasie tworzyć pewną presję aprecjacyjną na rynku polskiej waluty.

W przyszłym tygodniu nie poznamy żadnych istotnych danych z naszego kraju. Z tego względu polska waluta pozostawać będzie pod silnym wpływem ważnych wydarzeń makro, które rozgrywać się będą na zagranicznych rynkach. Jak na razie sytuacja na świecie, wobec zachowujących potencjał wzrostowych giełd i osłabiającego się dolara, przemawia za umocnieniem złotego.

W dobiegającym końca tygodnia kurs eurodolara kontynuował wzrosty. Po wybiciu się notowań EUR/USD w połowie września z kilkutygodniowej konsolidacji w dalszym ciągu obserwować możemy silny trend wzrostowy. Najbliższy opór stanowi poziom 1,3820 wyznaczony przez szczyt z marca tego rok, jednak przy obecnym tempie wzrostów zdecydowanie trwalszym oporem prawdopodobnie okaże się dopiero poziom 1,3900, który jest jednocześnie 61,8-procentowym zniesieniem fali spadkowej zapoczątkowanej w grudniu 2009 roku.

Dane jakie w tym tygodniu napłynęły z amerykańskiej gospodarki miały mieszany wydźwięk. Indeks zaufania konsumentów Conference Board wyniósł we wrześniu 48,5 pkt, podczas gdy oczekiwano 52,5 pkt. Pogarszające się nastroje wśród konsumentów sugerować mogą, że spowolniona dynamika ożywienia gospodarczego w USA utrzyma się również w IV kwartale. Gorsze dane ze Stanów Zjednoczonych rodziły spekulacje, że Fed zostanie zmuszony wcześniej podjąć kroki w zakresie ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej. Oczekiwania takie przekładały się na dalsze osłabienie amerykańskiej waluty i wzrost notowań EUR/USD. W drugiej części tygodnia na rynek napłynęło kilka bardziej optymistycznych publikacji. Lepiej od prognoz wypadł m.in. odczyt finalnej dynamiki amerykańskiego PKB za drugi kwartał oraz indeksu Chicago PMI za wrzesień. Publikacje te w nieznacznym stopniu krótkotrwale wzmocniły amerykańską walutę. Po takiej serii wzrostów w notowaniach eurodolara korekta byłaby czymś naturalnym, jednak póki nie zostanie przełamane wsparcie 1,3600 wyznaczone przez linię trendu wzrostowego to w dalszym ciągu scenariuszem bazowym pozostają wzrosty notowań EUR/USD.

W mijającym tygodniu notowania jena wobec dolara powróciły do umocnienia. Kurs USD/JPY zszedł w okolice poziomu 83,20. Ponowna zniżka kursu tej pary walutowej spotkała się z zapowiedziami japońskich władz, że w dalszym ciągu będą one walczyć z aprecjacją krajowej waluty. Po tych słowa wzrosło prawdopodobieństwo przeprowadzenia kolejnej interwencji na rynku walutowym w przypadku dalszego spadku notowań USD/JPY.

Ostatni tydzień września udany był dla rynku złota. Początkowo psychologiczna bariera 1300 pkt skutecznie ograniczała dalszą zwyżkę kursu, jednak wraz z napływem gorszych danych z USA i rosnących spekulacji na temat ewentualnych działań Fed cena kruszcu ostatecznie przełamała wspomniany opór, ustanawiając nowe historyczne maksima. W obecnej sytuacji możliwa jest kontynuacja trendu wzrostowego w notowaniach złota.

Źródło: Tomasz Regulski, Michał Fronc, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Kurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Trump planuje stan wyjątkowy?

Trump planuje stan wyjątkowy?

2025-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?
Dolar dominuje na rynku

Dolar dominuje na rynku

2025-01-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara. Dodatkowo Rezerwa Federalna wciąż prezenutje dosyć jastrzębi pogląd na przyszłość, wskazując na spore ryzyka inflacyjne. Czy w takim wypadku dolar ma jakiegokolwiek konkurenta? Przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni?
Dolar nie odpuszcza

Dolar nie odpuszcza

2025-01-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze lepsze dane z USA (ISM dla usług, zwłaszcza subindeks cen płaconych, ale i też dane z rynku pracy JOLTS) rysują wciąż niezły obraz amerykańskiej gospodarki, a kolejne kontrowersyjne komentarze Donalda Trumpa (wygląda na to, że nie zamierza on rezygnować z globalnej wojny celnej), sprawiły, że rynek skrócił oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED w tym roku, choć niewiele (do -38 punktów baz.). To pokazuje, że w temacie FED nie ma już przestrzeni i raczej jest mało realne, aby rynki zaczęły wyceniać tylko jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów baz. w USA w tym roku.
Spółki technologiczne pod presją

Spółki technologiczne pod presją

2025-01-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie dane ekonomiczne z USA, w tym wskaźniki aktywności w sektorze usług oraz raport JOLTS dotyczący liczby ofert pracy, wywołały zaniepokojenie na Wall Street. Rosnąca rentowność obligacji oraz obawy o trwałą inflację skłoniły inwestorów do wyprzedaży akcji, co szczególnie dotknęło spółki technologiczne. Głównym źródłem niepewności pozostaje perspektywa utrzymania wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na dłużej, niż wcześniej zakładano.
Rynki w cieniu rosnących rentowności

Rynki w cieniu rosnących rentowności

2025-01-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych gwałtownie rosną, zbliżając się powoli do psychologicznej bariery 5% dla 10-letnich papierów - poziomu niewidzianego od października 2023 roku. W ciągu ostatniego miesiąca rentowności wzrosły o około 50 punktów bazowych do 4,7%, co świadczy o znaczącym pogorszeniu nastrojów na rynku długu.
Dolar na noworocznej fali

Dolar na noworocznej fali

2025-01-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj doszło do podbicia dolara na szerokim rynku, co doprowadziło do złamania ważnych poziomów na niektórych majors (EURUSD, GBPUSD). Dolar został wsparty przez lepsze od oczekiwań dane o cotygodniowym bezrobociu i PMI dla przemysłu, ale i też rynkowe emocje związane ze zbliżającym się przejęciem władzy przez Donalda Trumpa (zaprzysiężenie 20 stycznia).
Dolar rozpoczął rok od pokazania swojej dominacji

Dolar rozpoczął rok od pokazania swojej dominacji

2025-01-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rok rozpoczął się od znacznej aprecjacji dolara amerykańskiego choć rynek nie otrzymał jakiś kluczowych danych, które mogłyby wpłynąć na znaczącą zmianę postrzegania kształtu przyszłej polityki monetarnej Fed-u. Amerykańskie indeksy próbowały odrobić straty poniesione pod koniec roku ale ostatecznie zakończyły dzień pod kreską oddalając się od historycznych rekordów. Dobra passa trwa w notowaniach ropy naftowej, która już czwarty dzień z rzędu drożała.