Rynek finansowy pozytywnie odebrał informacje z Irlandii

Rynek finansowy pozytywnie odebrał informacje z Irlandii
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2010-10-01 (10:35)

Tak jak się spodziewano rynek finansowy pozytywnie odebrał informacje z Irlandii o szacunkach kwot jakie mogą być jeszcze wymagane przez krajowy sektor bankowy (dodatkowe 14,4 mld euro w przypadku wystąpienia czarnego scenariusza) i skąd będą pochodzić pieniądze (dodatkowe cięcia budżetowe).

Nie był też zaskoczeniem brak reakcji na obniżenie ratingu Hiszpanii przez agencję Moody’s z poziomu AAA do Aa1. Po tym jak podobna decyzję wcześniej ogłosiły agencję S&P oraz Fitch, podobny krok ze strony Moody’s był tylko kwestią czasu. Uspokajająca była również przyznana stabilna perspektywa ratingu. Komisja Europejska pochwaliła Irlandię za ujawnienie potrzeb sektora bankowego, które powinno zwiększyć wiarygodność kraju i rozpocząć drogę do ograniczania długu publicznego. KE podobnie wypowiedziała się na temat Hiszpanii i Portugalii, które w ciągu ostatnich dni uchwaliły plany cięć wydatkowych i podwyżek podatków na przyszły rok. Działania te przynoszą już pierwsze skutki. Wzrost zaufania do Europy nie tylko widać po notowaniach euro (m.in. nowy 5-miesięczny szczyt względem dolara na poziomie 1,3683), ale także zmniejszeniu zaczęły ulegać rentowności obligacji hiszpańskich, irlandzkich i portugalskich na rynku wtórnym oraz spadła wycena kontraktów CDS tych państw. Wzrost zaufania powinien przynieść uspokojenie na rynkach finansowych i spadek awersji do ryzyka. Sytuacja ta daje szanse złotemu na lekką aprecjację względem euro, jak również dalsze umocnienie unijnej waluty wobec dolara, franka i funta poprawi sytuacje złotego na parach krzyżowych.

Narodowy Bank Polski opublikował w czwartek „Założenia polityki pieniężnej na rok 2011”. Podtrzymany został podstawowy cel polityki monetarnej, a mianowicie utrzymanie inflacji w średnim okresie na poziomie 2,5 proc. Jednocześnie polityka będzie prowadzona w sposób sprzyjający zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu. Ciągły cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z dopuszczonymi odchyleniami +/- 1 proc. obowiązuje w polityce pieniężnej Polski od 2004 r. W dokumencie czytamy, że „Rada realizuje strategię w warunkach płynnego kursu walutowego. System płynnego kursu nie wyklucza prowadzenia interwencji na rynku walutowym, gdyby okazało się to niezbędne do zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej kraju, co sprzyja średniookresowej realizacji celu inflacyjnego”. Oznacza to oficjalne zakomunikowanie rynkom finansowym, że wydarzenia z 9 kwietnia, kiedy przeprowadzona została pierwsza w historii interwencja na rynku złotego przez NBP, mogą się powtórzyć. Sytuacja na rynku złotego nie wymaga jednak w najbliższym czasie nadzwyczajnych działań banku centralnego.

Piątek przyniesie spora dawkę danych makroekonomicznych, które będą stanowić czynniki zwiększające aktywność na rynkach finansowych. Rano poznamy finalne odczyty indeksów PMI dla przemysłu z Polski, Eurolandu, Wielkiej Brytanii (prognozy odpowiednio 53,5 pkt., 53,6 pkt., 53,8 pkt.). O godz. 11.00 Eurostat poda dane o bezrobociu w strefie euro (utrzymanie się wskaźnika na poziomie 10 proc.), a po południu z USA napłyną informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów (w obu przypadkach oczekiwany jest wzrost o 0,3 proc. m/m), oraz finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (66,9 pkt.). oraz indeks ISM dla przemysłu (54,5 pkt.).

Źródło: Konrad Białas, Analityk Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

10:40 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.