Rynek czeka na decyzję FOMC

Rynek czeka na decyzję FOMC
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2010-09-21 (09:27)

Złoty w dalszym ciągu pozostaje w konsolidacji względem euro – kurs EUR/PLN od dłuższego czasu porusza się w przedziale 3,9200 – 3,9600. Notowania USD/PLN natomiast od kilku dni nie są w stanie zejść poniżej wartości 3,0000.

Jeśli jednak nastroje na giełdach zdołają utrzymać się na tak dobrym poziomie jak w czasie wczorajszej sesji amerykańskiej, złoty powinien kontynuować umocnienie, a wsparcia 3,0000 zł za dolara oraz 3,9200 zł za euro mają szanse zostać pokonane.

Z Polski o 14.00 poznamy dane o inflacji bazowej za sierpień, odczyt ten nie powinien mieć jednak istotnego wpływu na sytuację na rynku złotego. Poza tym z regionu nie napłyną żadne istotniejsze publikacje.

Zdaniem Z. Hockuby, członka zarządu NBP, inflacja w Polsce po wygaśnięciu efektów bazy powinna rosnąć, w tym roku jest możliwe przekroczenie celu NBP na poziomie 2,5 proc. Indeks CPI nie powinien jednak przekroczyć górnej granicy odchyleń od celu, czyli 3,5 proc. Zdaniem prezesa NBP natomiast w nadchodzącym czasie inflacja nie będzie stanowiła największego problemu dla krajowej gospodarki.

Na początku dzisiejszej sesji europejskiej eurodolar konsoliduje się pod poziomem 1,3100 – sytuacja ta ma szansę utrzymać się do godzin wieczornych, kiedy to poznamy decyzję Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych w USA oraz komunikat do tej decyzji. Publikacja ta będzie miała miejsce o godz. 20.15. Na rynku oczekuje się sugestii ze strony FOMC odnośnie kontynuacji poluźniania polityki monetarnej alternatywnymi metodami (quanitative easing). Jeśli te oczekiwania potwierdziłyby się, eurodolar ma szansę przebić poziom 1,3100 i kontynuować zwyżkę w okolice sierpniowych szczytów (1,3340).

Notowania dolara australijskiego względem USD natomiast jeszcze wczoraj lekko odbiły od swojego dziennego szczytu i obecnie znajdują się w okolicach 0,9450. Dziś miała miejsce publikacja protokołu z posiedzenia banku centralnego Australii. Po wczorajszych jastrzębich komentarzach ze strony prezesa banku, w dzisiejszym komunikacie stwierdzono m.in. iż wyższe stropy procentowe mogą być konieczne, by utrzymać inflację w ryzach. Kurs AUD/USD ma szansę po raz kolejny zbliżyć się w okolice poziomu 0,9500.

Dziś kolejny dzień z rzędu władze Chin zezwoliły na umocnienie juana względem dolara. Notowania USD/CNY zeszły dziś rano poniżej istotnego psychologicznego poziomu 6,7000.

Brazylia natomiast podjęła kolejne w ostatnich miesiącach kroki w celu osłabienia rodzimej waluty – reala. Wczoraj rząd tego kraju zdecydował, iż państwowy fundusz, stworzony w celu wspierania brazylijskich firm w ekspansji zagranicznej, może dokonywać zakupów dolara na rynku. W reakcji na tę informację notowania USD/BRL lekko zwyżkowały. Władze Brazylii zdecydowały się na interwencję słowną po tym jak real od drugiej połowy czerwca zyskał względem dolara ponad 4 proc. Taka dynamika umocnienia stwarza zagrożenie dla krajowych eksporterów.

Źródło: Joanna Pluta, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

10:40 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.