Spojrzenie długoterminowe na rynek walutowy

Spojrzenie długoterminowe na rynek walutowy
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-09-10 (11:33)

Niewątpliwie zmienną, która decyduje ostatnio o nastrojach na rynkach globalnych jest sytuacja na rynku pracy. To właśnie ta składowa gospodarki została najbardziej dotknięta przez kryzys i to właśnie na nią władze, między innymi w USA, starają sie chuchać i dmuchać.

Na skutek kryzysu subprime pracę w USA straciło ponad 8 mln osób. Odbudowa będzie bardzo powolna. Biorąc pod uwagę, że Amerykanie mogą liczyć na maksimum 200-300 tys. więcej miejsc pracy każdego miesiąca, w tym optymistycznym scenariuszu potrwałoby to około 3 lat. A przecież z pewnością zdarzą sie miesiące dużo gorsze, w których notowane będą spadki zatrudnienia (ostatnio obserwowaliśmy spadek 3 miesiące pod rząd). Jaki z tego wniosek? Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych pozostanie przez długi czas na wysokim poziomie i awersja do ryzyka będzie w tym czasie wysoka. Wnioskując krok dalej, waluty które uchodzą za najbezpieczniejsze mogą przez dłuższy okres pozostawać silne. Może się też okazać, że zmieni się postrzeganie dolara. Określenie safe heaven być może już wkrótce nie będzie najwłaściwsze w stosunku do tej waluty.

Drugą zmienną, której poziomy obserwuje każdy inwestor na rynku walutowym, jest stopa procentowa. Jest ona bezpośrednią pochodną inflacji (i w gruncie rzeczy w dużej mierze zależy też od sytuacji na rynku pracy). W którym kraju mamy więc największą szansę na wzrost cen powyżej celu inflacyjnego? Wybierając wśród najbardziej rozwiniętych gospodarek, najszybciej może to nastąpić w Wielkiej Brytanii.

GBPUSD

Wczoraj władze monetarne Wielkiej Brytanii pozostawiły stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa wynosi cały czas 0.50%. Nie było to oczywiście zaskoczeniem, jednak coraz więcej wskazuje na to, że podwyżka może nastąpić szybciej niż wskazuje na to średnia prognoz analityków. Inflacja w lipcu wyniosła 3.1% (wobec celu inflacyjnego 2%) i jeśli w sierpniu poziom ten będzie podobny, to niewykluczone, że pierwsza podwyżka będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

EURUSD

Korelacja między kursem EURUSD a GBPUSD w okresie ostatnich czterech miesięcy jest bardzo wysoka. Różnica jest za to w wysokości sierpniowych spadków. Euro straciło do dolara 50% wcześniejszych wzrostów, natomiast funt tylko 38.2%. Może to oznaczać, że ewentualne odbicie może być również silniejsze niż na funcie, przynajmniej z technicznego punktu widzenia. Ostatnimi dniami kurs EURUSD utrzymał linię trendu wzrostowego trwającego od 24 sierpnia. Była to juz kolejna nieudana próba przełamania, co jest także silnym argumentem za kierunkiem północnym na głównej parze walutowej.

EURPLN

Polska jest coraz lepiej postrzegana przez inwestorów zagranicznych jako potencjalny cel inwestycyjny. Coraz wyżej jesteśmy również w rankingu konkurencyjności. Na polskie obligacje popyt utrzymuje sie na wysokim poziomie, a fakt że Ministerstwo Finansów zaspokoiło już większość potrzeb pożyczkowych na ten rok, może ten popyt (proporcjonalnie do podaży) jeszcze zwiększyć. Czynniki te wydają się jednoznacznie wskazywać na kierunek EURPLN w najbliższych tygodniach. Technicznie sygnałem do kupna będzie przełamanie bariery 3.9200.

USDJPY

Jen przez ostatnie dwa dni trochę stracił na wartości w stosunku do dolara, jednak nastroje do tej pary walutowej pozostają niezmienione, a ruch ten wydaje się idealnie kształtować w korektę trendu spadkowego. Szybkie odreagowanie trwające dzisiaj od samego rana jest tego potwierdzeniem. Dzisiaj nie będzie istotnych publikacji, ani ze Stanów, ani z Japonii i dlatego testowanie 15- letnich minimów będzie miało miejsce dopiero w następnym tygodniu.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zdecydują dane NFP

Zdecydują dane NFP

12:29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że sytuacja rozstrzygnie się dopiero po godz. 14:30. Wtedy Departament Pracy USA zwyczajowo opublikuje swoje comiesięczne dane dotyczące stopy bezrobocia, nowych etatów poza rolnictwem, czy też dynamiki średniej płacy godzinowej. We wrześniu oczekuje się w zasadzie utrzymania status quo z sierpnia - stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc., oraz NFP wokół 140 tys., oraz dynamiki płac na poziomie 3,8 proc. r/r.
Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

10:40 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).