Gospodarka spowalnia, Wall Street rośnie

Gospodarka spowalnia, Wall Street rośnie
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-09-09 (09:45)

Amerykańska gospodarka znacznie spowolniła, ale wciąż znajduje się w fazie umiarkowanej ekspansji, taką ocenę sytuacji zawierała opublikowana w środę raport Fed o stanie gospodarki zwany Beżową Księgą. Nie wystraszyło to Wall Street.

S&P500 wzrósł o 0,64% do 1098,87 pkt., a Nasdaq Composite zyskał 0,9%, kończąc dzień na poziomie 2228,87 pkt. Inwestorzy ponownie uwierzyli, że amerykańskie indeksy mogą kontynuować wzrosty z poprzedniego tygodnia. Poprawa nastrojów na rynkach akcji, wsparła wczoraj notowania ropy i miedzi oraz walut uważanych za bardziej ryzykowne.

Beżowa Księga i pakiet Obamy

W okresie od połowy lipca do sierpnia umiarkowane tempo odbicia zanotowały dystrykty: St. Louis, Minneapolis, Kansas City, Dallas i San Francisco, wynika z opublikowanej w środę Beżowej Księgi. Boston i Cleveland poinformowały o poprawie aktywności gospodarczej. Wyhamowanie odbicia gospodarczego odnotowano natomiast w rejonie Nowego Jorku, Filadelfii, Richmond, Atlanty i Chicago. Raport zwraca uwagę, że wciąż ograniczona pozostaje presja na wzrost cen. Niewielka jest presja na wzrost płac. W dalszym też ciągu Stany Zjednoczone borykają się z zapaścią na rynku nieruchomości.
Publikacja Beżowej Księgi została przyjęta bez emocji. Podobnie jak wystąpienie prezydenta USA Baracka Obamy, który ponownie zapowiedział wielomiliardowe inwestycje infrastrukturalne i ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw, żeby tym samym wesprzeć wzrost gospodarczy (i szanse Demokratów w listopadowych wyborach).

AUD/USD najwyżej od maja

Podobnych problemów gospodarczych co Stany Zjednoczone nie ma Australii, skąd wciąż napływają optymistyczne dane makroekonomiczne, a jedynym zmartwieniem są tylko niepewne perspektywy światowej gospodarki. Takie dane dotarły dziś w nocy. W sierpniu stopa bezrobocia w Australii nieoczekiwanie spadła do 5,1% z 5,3% miesiąc wcześniej (prognoza: 5,2%). To najniższy odczyt od 17 miesięcy. Ten spadek szedł w parze ze wzrostem zatrudnienia. W sierpniu przybyło 30,9 tys. nowych miejsc pracy (prognoza: 29 tys.), po tym jak w lipcu wzrost ten sięgnął 25 tys. Był to największy skok od dwóch lat.

Dane z rynku pracy wsparły notowania AUD/USD. Kurs wzrósł do 0,9234, testując najwyższe poziomy od początku maja br. Część rynku może interpretować opublikowane dane, jako krok w stronę kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Bank Rezerw Australii (RBA). Obecnie główna stopa kształtuje się na poziomie 4,5%.

Kanada: stopy w górę, PMI również

Stopy procentowe podwyższył tymczasem w środę Bank Kanady (BoC). Rynek oczekiwał tego kroku. Po tej decyzji główna stopa wzrosła do 1% z 0,75%. Była to trzecia podwyżka w tym roku. Wcześniej koszt pieniądza był podnoszony na posiedzeniach w czerwcu i lipcu.
Komunikat towarzyszący wczorajszej podwyżce nie daje jasnej odpowiedzi, jak w przyszłości będzie kształtowała się ścieżka zmiany kosztu pieniądza w Kanadzie. Bank zwraca w nim uwagę zarówno na niepewne perspektywy światowej gospodarki, jak i silny popyt konsumpcyjny oraz wzrost inwestycji. Ma więc podobny dylemat co RBA.

Kurs USD/CAD zareagował spadkiem nad decyzję BoC. Ruch do dołu dodatkowo wsparł doskonały odczyt indeksu Ivey PMI, opisującego aktywność gospodarczą w Kanadzie. W sierpniu wzrósł on aż do 65,9 z 54 miesiąc wcześniej. Tymczasem oczekiwano jego wzrostu jedynie do 56.

Wczorajszy spadek USD/CAD wpisuje się w koncepcję ruchu w kierunku sierpniowego dołka (1,0170 na wykresie dzienny) w ramach rysowanego od maja br. trendu bocznego.

Koreański bank centralny kolejny raz zaskoczył

Podwyżka stóp procentowych była też oczekiwana w Korei Południowej. Rynek prognozował, że tamtejszy bank centralny podniesie koszt pieniądza o 25 punktów bazowych. Bank jednak zaskoczył, pozostawiając główną stopę na dotychczasowym poziomie 2,25%. To kolejna już niespodzianka w wykonaniu tego banku. Pierwsza miała miejsce w lipcu, gdy nieoczekiwanie podwyższył on stopy z rekordowo niskiego poziomu 2%. Dzisiejszy brak podwyżki bank argumentował niepewnymi perspektywami światowej gospodarki.

W reakcji na tę decyzję koreański won osłabił się w relacji do głównych walut. Kurs USD/KRW wyznaczył miesięczne minimum na 1166,3, natomiast EUR/KRW spadł do 1480,5, testując najniższe poziomy od końca czerwca br.

Bank Anglii nie zmieni stóp

Śladem koreańskiego banku powinien dziś podążyć Bank Anglii (BoE). Jest niemal pewne, że nie zmieni on głównych parametrów polityki monetarnej, pozostawiając stopy na rekordowo niskim poziomie oraz utrzymując skupu aktywów w ramach ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej na poziomie 200 mld GBP.

Obecnie główna stopa procentowa na Wyspach kształtuje się na poziomie 0,5%. Ostatni raz jej wysokość zmieniła się w marcu 2009 roku, gdy BoE obniżył ją o 50 punktów bazowych (pb). Rynek prognozuje, że bank centralny zacznie podwyższać stopy od II kwartału 2011 roku, systematycznie podnosząc je po 25 pb co 3 miesiące. Na koniec czerwca 2012 oczekiwany jest wzrost głównej stopy do 1,75% z obecnych 0,5%.

Czwartkowe kalendarium

W czwartek, obok wspomnianego posiedzenia Banku Anglii, źródłem potencjalnych impulsów może być jeszcze publikacja lipcowych danych o bilansie handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych (prognoza: -47,2 mld USD) oraz tygodniowych danych nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 470 tys.).

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek

2025-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar kanadyjski osłabił się po ogłoszeniu przewidywanego wąskiego zwycięstwa Partii Liberalnej w wyborach krajowych. Partia Liberalna Kanady ma wygrać czwarte z rzędu wybory, dając mandat byłemu prezesowi banku centralnego Markowi Carneyowi, który w kampanii obiecywał pobudzenie wzrostu gospodarczego i przeciwstawienie się prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w wojnie handlowej. Margines zwycięstwa wydaje się być jednak wąski, co zmusi rząd do współpracy z innymi partiami w celu uchwalania budżetów i innych ustaw.
Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

Amerykanie obawiają się drastycznego wzrostu cen

2025-04-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wzrost długoterminowych oraz krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA, rejestrowany przez Uniwersytet Michigan, przestaje wyglądać na statystyczną anomalię. Dane z drugiej rundy kwietniowych badań jedynie potwierdzają tendencję, którą wskazywały już wcześniejsze wyniki z marca i początku kwietnia: konsumenci wyraźnie zaczęli spodziewać się wyższej cen w krótkim oraz długim horyzoncie czasowym. To znacząca zmiana, zwłaszcza w zestawieniu z okresem inflacji po pandemii covid, kiedy wzrost oczekiwań był stosunkowo niewielki.
Wyczekiwanie na kolejne wieści

Wyczekiwanie na kolejne wieści

2025-04-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Sekretarz Skarbu Scott Bessent poinformował agencje o spotkaniu z przedstawicielami Chin, po którym stwierdził, że tak wysokie, wzajemne stawki celne są nie do utrzymania, co podbiło spekulacje, co do ich obniżenia. Presja rynków na konkretne działania rośnie, choć trudno ocenić, kiedy pojawiłyby się konkrety. Niemniej administracja Trumpa zdaje się czuć naciski z Wall Street, gdyż pojawiły się doniesienia, że urzędnicy chcieliby zawrzeć nowe umowy handlowe z niektórymi krajami nawet w tym tygodniu, chociaż mogą pojawić się opóźnienia - innymi słowy: chcemy, rozumiemy i pracujemy nad jak najszybszą finalizacją.
Intensywna majówka

Intensywna majówka

2025-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.