W oczekiwaniu na payrolle

W oczekiwaniu na payrolle
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-09-03 (12:14)

Ciężko jest znaleźć parę walutową, której zachowanie w dniu wczorajszym można by określić inaczej niż konsolidacja. Nawet bardzo dobry odczyt indeksu podpisanych umów kupna domów nie ruszył rynkiem walutowym.

Inwestorzy wyraźnie czekają na publikację danych o zmianie miejsc pracy w sektorze pozarolniczym, w szczególności zwrócą uwagę na sektor prywatny. Środowy raport ADP (znacznie poniżej prognoz) może sugerować, iż dzisiejszy odczyt również może zaskoczyć negatywnie.

Wczorajsza konsolidacja nie oznacza jednak, że nie znalazły się osoby, które zyskały fortunę (jak również takie, które ją straciły). Różnica między kursem maksymalnym a minimalnym pary EURUSD w dniu wczorajszym wyniosła 71 pipsów. Jest to niewiele ponad pół procent, jednak fenomem rynku walutowego i stosowanej na nim dźwigni finansowej sprawił, iż można było zyskać (stracić) ponad 50% swojego kapitału (przy standardowej dźwigni 100:1). 50% przy bardzo małych wahaniach - to pokazuje jakie możliwości daje ten rynek.

Czego tak naprawdę możemy się spodziewać po dzisiejszym odczycie? Po dwóch dniach wyczekiwania na parze EURUSD silna reakcja po publikacji jest wysoce prawdopodobna. Dużo lepsze od oczekiwań dane powinny wspomóc dolara, ale już umiarkowanie lepsze powinny byc bodżcem dla euro. Wczoraj ECB zrewidował prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w strefie euro. Wzrost ten będzie wyższy zarówno w 2010 jak i w 2011 roku. Reakcji na tę inforamcje póki co nie było żadnej, ale z pewnością pozostała ona w pamięci inwestorów.

EURPLN

Tak jak w dniu wczorajszym, tak również i dzisiaj z Polski nie napłyną istotne publikacje fundamentalne. Kurs EURPLN powinien zareagować na ewentualne różne od oczekiwań dane z USA, chociaż zdecydowanie większy ruch powinniśmy zaobserwować na USDPLN (jeśli chodzi o pary złotowe). Główna para złotowa znajduje sie bardzo blisko wsparcia, usytuowanego na wysokości 3.9514. Po ewentualnym jego pokonaniu następnym celem będzie poziom 3.9230. W przypadku ruchu w górę barierę powinien stanowić kurs 3.9750.

EURUSD

Do godziny 14.30 wydaje się, że nic nie ma prawa się wydarzyć. Od góry ograniczeniem będzie poziom 1.2850, natomiast w dół kurs nie powinien zejść niżej niż 1.2790. Sama publikacja natomiast ma duże szanse wyznaczenia przyszłotygodniowego trendu, i jeśli będzie się różnić od prognoz to ruch pewnie będzie większy niż amplituda wahań z ostatnich dwóch dni.

GBPUSD

Funt w dalszym ciągu porusza się w zakresie kanału spadkowego zapoczątkowanego w pierwszych dniach sierpnia. Wczoraj kurs zbliżył się do jego górnej granicy, jednak dzisiejszy odczyt indeksu PMI w sektorze usługowym był dużo słabszy od oczekiwań i sprowadził kabla 50 pipsów w dół. Górna granica kanału pozostaje jednak najbliższym oporem. Najbliższe wsparcie znajduje się natomiast na poziomie 1.5329. Wyznacznikiem dla GBPUSD po publikacji payrolli będą notowania eurodolara.

USDJPY

Mimimalny wzrosty, zmienność na wyjątkowo niskim poziomie - tak zachowywał się wczoraj kurs dolarjena. W przypadku tej pary walutowej również zauważalne jest wyczekiwanie na to, co pokażą dzisiejsze dane. w przeciwieństwie do EURUSD i GBPUSD nie będzie miało znaczenia czy odczyt będzie umiarkowanie czy też znacznie lepszy od prognoz - w obu przypadkach kurs podąży w kierunku północnym. Do zmiany układu sił na tej parze potrzebny jest jednak znaczny wzrost, przynajmniej w okolice 86.00.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zdecydują dane NFP

Zdecydują dane NFP

12:29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że sytuacja rozstrzygnie się dopiero po godz. 14:30. Wtedy Departament Pracy USA zwyczajowo opublikuje swoje comiesięczne dane dotyczące stopy bezrobocia, nowych etatów poza rolnictwem, czy też dynamiki średniej płacy godzinowej. We wrześniu oczekuje się w zasadzie utrzymania status quo z sierpnia - stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc., oraz NFP wokół 140 tys., oraz dynamiki płac na poziomie 3,8 proc. r/r.
Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

10:40 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).