Doroczne spotkanie przedstawicieli banków centralnych

Doroczne spotkanie przedstawicieli banków centralnych
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2010-08-30 (11:07)

W weekend w amerykańskim kurorcie górskim Jackson Hole odbyło się doroczne spotkanie przedstawicieli banków centralnych, organizowane przez Rezerwę Federalną USA. Najważniejszym punktem programu było wystąpienie szefa Fedu Bena Bernanke.

Referat Bernankego było jego pierwszym publicznym przemówieniem od momentu podjęcia przez Fed na początku sierpnia decyzji o skupie dodatkowych papierów dłużnych na rynku i tym samym luzowaniu polityki monetarnej. Podczas piątkowego przemówienia, szef Fedu zapewnił, że jego instytucja jest gotowa dostarczyć na rynek finansowy dodatkowy pieniądz jeśli zajdzie taka potrzeba. Rezerwa Federalna zrobi wszystko, aby wesprzeć ożywienie gospodarcze w USA. Bernanke przyznał, że sytuacja gospodarcza w kraju jest trudniejsza niż oczekiwał bank centralny. Wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku będzie umiarkowany, ale w 2011 roku powinno nastąpić odbicie. Jeżeli jednak tak się nie stanie, Fed ma wystarczająco amunicji by wesprzeć rozwój gospodarczy poprzez dalszy skup rządowych obligacji i utrzymanie stóp procentowych na minimalnym poziomie przez okres dłuższy, niż obecnie wyceniają to rynki finansowe. Obecnie jednak Fed nie sprecyzował kryteriów, które zainicjują dodatkowe działania banku centralnego.

Spowolnienie amerykańskiej gospodarki jest widoczne, o czym świadczą ostatnie dane makroekonomiczne. Jeszcze przed wystąpieniem Bernanke na rynek trafiła publikacja rewizji dynamiki PKB USA za II kwartał. Wstępny odczyt sprzed miesiąca na poziomie 2,4 proc. został zrewidowany do 1,6 proc. i choć był wynikiem lepszym od oczekiwań (1,4 proc.) nie napawa on optymizmem. W pierwszym kwartale dynamika PKB wyniosła 3,7 proc. i wynik ten nie powtórzy się przez kilka następnych kwartałów. Pozytywnym akcentem piątkowego raportu była wyższa od wstępnych szacunków dynamika wydatków konsumpcyjnych, 2 proc. wobec wstępnie szacowanych 1,6 proc., które odpowiadają za niemal 70 proc. PKB USA. Jednak brak na horyzoncie odbicia na rynku nieruchomości oraz wciąż utrzymujące się wysokie bezrobocie to największe bolączki gospodarki amerykańskiej i dopóki przedsiębiorstwa nie zaczną zwiększać zatrudnienia a konsumenci nie poczują się na tyle pewni o swoją zawodową przyszłość, aby decydować się na zakup domów, dopóty ożywienie największej gospodarki świata pozostanie umiarkowane.

W nocy z niedzieli na poniedziałek miało miejsce nadzwyczajne posiedzenie banku centralnego Japonii, na którym zdecydowano o poluzowaniu polityki monetarnej w celu powstrzymania aprecjacji jena, która negatywnie uderza w gospodarkę. Do 20 bln jenów pożyczek dostępnych bankom komercyjnym na okres trzech miesięcy w ramach operacji płynnościowych dołożono 10 bln jenów w postaci sześciomiesięcznych pożyczek. Nie zmieniono głównej stopy procentowej (0,1 proc.). Ustalenia decydentów Bank of Japan nie były zaskoczeniem, podjęto politykę małych kroków pozostawiając bardziej agresywne narzędzia na wypadek wystąpienia wyraźnego spowolnienia gospodarki.

Zwiększenie pakietu pożyczkowego to jednak za mało, aby powstrzymać aprecjację jena. Pierwotne zapowiedzi dodatkowych działań banku centralnego chwilowo powstrzymały umocnienie japońskiej waluty, jednak dzisiejsza decyzja wyraźnie rozczarowała, o czym najlepiej świadczy silny spadek kurs USDJPY po ogłoszeniu decyzji BoJ. Kontynuacja aprecjacji jena zbliża japońskie władze do interwencji na rynku walutowym, której skuteczność stoi pod dużym znakiem zapytania.

W dniu dzisiejszym najważniejszą informacją dla złotego będzie publikacja przez GUS dynamiki produktu krajowego brutto za II kwartał. Oczekiwania kształtują się na poziomie 3,2 proc., o 0,2 pkt. proc. ponad wynik za pierwsze 3 miesiące. Odczyt na oczekiwanym poziomie, stawiający Polskę w czołówce państw europejskich, nie powinien doprowadzić do znacznego umocnienia złotego, gdyż dobra kondycja polskiej gospodarki jest już uwzględniona w wycenie krajowej waluty. Nie mniej jednak oczekiwana jest lekka aprecjacja około godziny publikacji (godz. 10.00).

Oprócz raportu z Polski w poniedziałek opublikowane zostaną: indeks nastrojów w gospodarce Eurolandu (prog. 101,7 pkt.) oraz dynamika dochodów i wydatków Amerykanów (w obu przypadkach oczekiwany wzrost o 0,2 proc. m/m).

Źródło: Konrad Białas, Analityk Advanced Financial Solutions
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zdecydują dane NFP

Zdecydują dane NFP

12:29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że sytuacja rozstrzygnie się dopiero po godz. 14:30. Wtedy Departament Pracy USA zwyczajowo opublikuje swoje comiesięczne dane dotyczące stopy bezrobocia, nowych etatów poza rolnictwem, czy też dynamiki średniej płacy godzinowej. We wrześniu oczekuje się w zasadzie utrzymania status quo z sierpnia - stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc., oraz NFP wokół 140 tys., oraz dynamiki płac na poziomie 3,8 proc. r/r.
Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

10:40 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).