Dolar kontynuował deprecjację

Dolar kontynuował deprecjację
Raport tygodniowy FMCM
Data dodania: 2010-08-06 (17:28)

Wzrosła aktywność gospodarcza: W tym tygodniu na rynek napłynęło kilka istotnych informacji makroekonomicznych. Z jednej strony pozytywnych emocji dostarczyły publikacje dotyczące aktywności gospodarczej w obu sektorach w USA oraz w sektorze produkcyjnym w Strefie Euro.

Ponadto lepsze od prognoz okazały się również dynamika sprzedaży detalicznej oraz indeksu podpisanych umów kupna domów w USA. Lekko zawiodły natomiast dane z sektora usługowego w Europie oraz dynamika wydatków konsumentów za oceanem , ale nie miało to negatywnego wpływu na nastroje.

Rozczarowanie rynkiem pracy w USA

Słabo wypadły także najważniejsze w tym tygodniu informacje makro, czyli te z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Comiesięczny raport o sytuacji w tym segmencie gospodarki wskazał na spadek liczby etatów w sektorze pozarolniczym aż o 131 tys., podczas gdy spodziewano się spadku tylko o 65 tys. Niespodziewanie wzrosła wyraźnie również liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, choć oczekiwano jej nieznacznego spadku. Pozytywnie zaskoczyła wyłącznie stop bezrobocia, która utrzymała się na poziomie z poprzedniego miesiąca (9,5%), mimo że miała wzrosnąć do 9,6%.

Mocne wzrosty EUR/USD

Początek tego tygodnia stał pod znakiem dobrych nastrojów na rynkach finansowych, dzięki czemu główna para walutowa notowała dalsze wzrosty. Później pojawiły się pewne spadki, ale nie wystraszyło to inwestorów, którzy nie pozwolili na zbyt głębokie cofnięcie. Natomiast dalszy ciąg aprecjacji euro miał miejsce w piątek, co było reakcją na kiepskie dane z USA. W efekcie para EUR/USD kończyła tydzień ponad poziomem 1,3250.

Plan finansowy przyjęty

W pierwszych dniach tygodnia pojawiły się niekorzystne dane dotyczące aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym w polskiej gospodarce. Indeks PMI zanotował znacznie silniejszy spadek niż prognozowano, gdyż wyniósł 52 pkt zamiast 53,2 pkt. Jednak kolejne dni przyniosły już lepsze informacje. Najpierw przyjęcie przez rząd długoterminowego planu finansowego spotkało się z dobrym przyjęciem przez agencję ratingową S&P, której analityk stwierdził, że plan wraz z najnowszymi prognozami wzrostu gospodarczego potwierdzają stabilność naszego ratingu na poziomie A-. Następnie napłynęły dobre wyniki aukcji obligacji, na które popyt był wyraźnie wyższy niż się spodziewano. A ponadto Ministerstwo Pracy ogłosiło, że spodziewa się dalszego spadku stopy bezrobocia (za lipiec ma wynieść 11,4%).

Aprecjacja polskiej waluty

Polska waluta ponownie zyskała na wartości w tym tygodniu. Zarówno para EUR/PLN jak i USD/PLN zanotowały spadki, choć w przypadku tej drugiej były one znacznie większe. Złoty zyskał do waluty amerykańskiej ponad 7 groszy, a do euro ok. 2,5 grosza. Różnica ta wynika głównie z dużego osłabienia dolara na świecie, podczas gdy wartość euro nie zmieniała się aż tak znacząco. Dobre nastroje z końcówki tygodnia sprzyjały złotemu, dlatego można liczyć na próbę kontynuacji spadków w kolejnych dniach.

Źródło: Dariusz Pilich, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

11:52 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).
Nowe rekordy na Wall Street

Nowe rekordy na Wall Street

11:51 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacyjny raport z USA, który został zaprezentowany wczoraj, osłabił dolara amerykańskiego oraz spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i jednoczesny wzrost indeksów giełdowych, zarówno tych z Wall Street jak i Europy. W kwietniu dynamika wzrostu cen lekko spowolniła, choć nadal inflacja znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej. Tak czy inaczej wzrosły „zakłady” rynku na obniżki stóp procentowych we wrześniu oraz grudniu tego roku.
Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

08:50 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.
Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

2024-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o kwietniowej inflacji PPI nie wstrząsnęły rynkiem, chociaż teoretycznie w ujęciu miesięcznym dane bazowe były wyższe od oczekiwań - to jednak "zasługa" wyraźniejszej rewizji w dół wcześniejszych odczytów. Tym samym dolar osłabił się, a indeksy na Wall Street poszły w górę. Rynki pomału zaczynają realizować scenariusz w którym dane z USA, jakie napłyną w tym tygodniu nie zaszkodzą oczekiwaniom, co do wrześniowej obniżki stóp przez FED, ...
Dolar słabszy po raporcie PPI

Dolar słabszy po raporcie PPI

2024-05-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street ponownie dominował obóz „kupujących”. Indeksy zamknęły dzień wyżej mimo, że inflacja PPI przekroczyła szacunki rynkowe. W dużej mierze o reakcji zadecydowała rewizja w dół marcowych wyników. Jerome Powell powtórzył, że stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas i należy uzbroić się w cierpliwość, zanim dojdzie do łagodzenia warunków monetarnych. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych początkowo wzrosły po raporcie PPI, ale odwróciły się i zamknęły dzień niżej, co podniosło amerykańskie akcje.
Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

2024-05-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny dzień na rynkach globalnych przynosi nam solidną dawkę informacji. Wczoraj w godzinach popołudniowych Powell wygłosił swoje dosyć jastrzębie stanowisko dotyczące polityki monetarnej. Premier Polski, Donald Tusk przypomniał o śledztwie w sprawie szefa NBP, a prezydent Polski Andrzej Duda wyraził swoje wątpliwości związane z sytuacją geopolityczną za granicą na terenie Ukrainy. Z kolei już dzisiaj poznamy nowe dane inflacyjne z USA, które mogą istotnie wpłynąć na rynek forex, w tym na euro oraz złotego.
PPI już o godz. 14:30

PPI już o godz. 14:30

2024-05-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy ranek na rynku FX upływa dość spokojnie. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi zniżkami, co pokazuje, że zmienność wzrośnie dopiero po publikacji danych o inflacji PPI i CPI z USA - kluczowa będzie ta druga, którą poznamy o godz. 14:30. Niemniej dzisiejszy odczyt danych producenckich PPI, nie będzie bez znaczenia. Oczekuje się, że w kwietniu PPI lekko wzrosła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, a bazowa pozostała na poziomie 2,4 proc. r/r. Rynki zareagują optymistycznie w sytuacji nieco niższego odczytu - giełdy pójdą w górę, a dolar się osłabi. Niemniej kluczowa będzie dopiero reakcja na jutrzejsze dane.
W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

2024-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza oraz jutrzejsza sesja na rynkach finansowych skupiona będzie na odczytach inflacyjnych z USA. Dzisiaj inwestorom zostaną zaprezentowane dane o wzroście cen dóbr i usług w sektorze produkcyjnym, a jutro będą to główne dane CPI. Ich wydźwięk może mieć kluczowe znaczenie dla kreacji sentymentu FED względem stóp procentowych, dlatego możemy spodziewać się, że najbliższe dwie sesją będą na rynkach wywoływały spore skoki zmienności.
Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

2024-05-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy konsolidację notowań głównych indeksów giełdowych. Byliśmy świadkami również niewielkich zmian rentowności amerykańskich obligacji. Kurs EUR/USD urósł powyżej 1,08 a złoto wykonało korektę z poziomu 2375 do 2335 USD. Inwestorzy czekają na środowy raport inflacyjny z USA, który może wzmocnić narrację o wyższych stopach procentowych przez dłuższy czas tego roku.
czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

2024-05-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta ma ostatnio znakomitą passę. Po ubiegłotygodniowej decyzji RPP kurs EURPLN ponownie znalazł się poniżej bariery 4,30. Czy tę korzystną sytuację mogą zmącić wydarzenia geopolityczne? Zacznijmy od naszego podwórka, na którym Rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Sama ta decyzja nie była w ogóle zaskoczeniem, rynek koncentrował się na wypowiedziach prezesa, aby wyrobić sobie opinię co do szansy na obniżkę stóp w tym roku.