Brak zdecydowania

Brak zdecydowania
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-08-04 (12:22)

Zachowanie rynku sugeruje, że na obecnych poziomach gracze nie są już skłonni podejmować ryzyka pozostawania "long" na indeksach. Na S&P500 "straszy" silny opór w strefe 1120-1130, w pobliżu szczytu poprzedniej korekty wzrostowej oraz zniesienia 61,8% całych spadków.

Brakuje jednak katalizatora, który odwróciłby krótkoterminową przewagę techniczną byków. Być może piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy wywołają silniejszy ruch. Ostatnia seria danych makro potwierdza osłabienie koniunktury w gospodarce, ale nie musi to oznaczać, że akcje będą spadać. Niewątpliwie nastroje są dalekie od optymizmu, co widać choćby po danych o przepływach do funduszów inwestycyjnych. W USA zanotowano 12 tydzień z rzędu odpływu kapitałów z funduszy akcyjnych. Można argumentować, że jest to sygnał kontrariański, ale należy pamiętać, że to właśnie takie przepływy często rządzą rynkiem. Odpływy z funduszy tłumaczą również niski wolumen na wzrostach i wysoki wolumen na spadkach. Jeśli próba utrzymania rynku na tych poziomach (lub wypchnięcia wyżej) się nie powiedzie, to popyt w końcu skapituluje i będziemy świadkami kolejnego tąpnięcia podobnego do tego z maja. W takim scenariuszu indeksy mogłyby stracić kolejne 10-15% do końca września 2010, a S&P500 testowałby szczyt z czerwca 2009 w pobliżu 950. Obecnie jednak rynek nie wykazuje większej skłonności do wyprzedaży. W krótkim terminie bardziej prawdopodobny wydaje się atak na wspomnianą strefę oporu (1120-1130) z możliwym chwilowym wyłamaniem powyżej. Taki ruch interpretowalibyśmy jako ucieczkę niedźwiedzi. Dopiero wyłamanie powyżej 1150 otworzy drogę do ataku na kwietniowy szczyt.

EURPLN

Lekkie pogorszenie sentymentu na rynkach wystarczyło by złoty korekcyjnie się osłabił. Taki scenariusz był prawdopodobny ze względu na zbliżające się piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Rynek będzie ostrożny przed danymi i w związku ze sporym wykupieniem możliwa jest głębsza korekta. Zbiegłoby się to z realizacją zysków na eurodolarze. Najbliższy opór techniczny to strefa 4,0430-4,05 na EURPLN. Na USDPLN możliwe jest nieco większe odbicie w kierunku strefy 3,088-3,09.

EURUSD

Trend na eurodolarze wyhamował w pobliżu oporu technicznego w strefie 1,3240-60. Biorąc pod uwagę zakres najgłębszej korekty w trwającym impulsie, istotna strefa wsparcia znajduje się w okolicach 1,3080-1,31. Można to rozszerzyć do 1,3060-1,31 ze względu na zniesienie fibo 38,2%. W zależności od skali korekty będzie można ocenić siłę trendu. Spadek poniżej tej strefy zasygnalizuje odwrócenie tendencji. Scenariusz realizacji zysków przed piątkowymi danymi NFP jest prawdopodobny. Interesującym faktem jest to, że cotygodniowe raporty CFTC wskazują na systematyczny spadek pozycji (na kontraktach) w trwającej zwyżce. Sugeruje to słabość trendu wzrostowego. Jest to jedynie sygnał ostrzegawczy, bowiem nie ma jeszcze sygnałów odwrócenia.

GBPUSD

Impuls wzrostowy na GBPUSD wyhamował poniżej 1,60, ale notowania utrzymują się powyżej przebitej niedawno linii kanału wzrostowego. Rynek jest wykupiony, ale nie wykazuje jeszcze chęci do skorygowania wzrostu. Część graczy będzie jednak skłonna do realizacji zysków przed publikacją piątkowych danych i powinno to przynajmniej wyhamować wzrosty. Korekta większa od 200 pipsów będzie sygnałem zakończenia trwającego impulsu. Symptomatyczne jest to, że rynek praktycznie nie zareagował na dzisiejsze gorsze dane PMI. Psychologia jest ciągle korzystna dla funta.

USDJPY

Kolejna słaba sesja na japońskiej giełdzie i słaby odczyt indeksu PMI dla usług sprzyja dalszemu umocnieniu japońskiego jena. Gospodarka Japonii doświadcza ciągle deflacji, co generalnie sprzyja umocnieniu lokalnej waluty. Technicznie notowania USDJPY są obecnie blisko słabego wsparcia wynikającego z linii po ostatnich minimach (po zamknięciach). Dopóki rynek pozostaje poniżej strefy 86,40-80 nie szanse na większe odbicie są niewielkie.

Źródło: Wojciech Smoleński, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

11:52 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).
Nowe rekordy na Wall Street

Nowe rekordy na Wall Street

11:51 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacyjny raport z USA, który został zaprezentowany wczoraj, osłabił dolara amerykańskiego oraz spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i jednoczesny wzrost indeksów giełdowych, zarówno tych z Wall Street jak i Europy. W kwietniu dynamika wzrostu cen lekko spowolniła, choć nadal inflacja znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej. Tak czy inaczej wzrosły „zakłady” rynku na obniżki stóp procentowych we wrześniu oraz grudniu tego roku.
Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

08:50 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.
Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

2024-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o kwietniowej inflacji PPI nie wstrząsnęły rynkiem, chociaż teoretycznie w ujęciu miesięcznym dane bazowe były wyższe od oczekiwań - to jednak "zasługa" wyraźniejszej rewizji w dół wcześniejszych odczytów. Tym samym dolar osłabił się, a indeksy na Wall Street poszły w górę. Rynki pomału zaczynają realizować scenariusz w którym dane z USA, jakie napłyną w tym tygodniu nie zaszkodzą oczekiwaniom, co do wrześniowej obniżki stóp przez FED, ...
Dolar słabszy po raporcie PPI

Dolar słabszy po raporcie PPI

2024-05-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street ponownie dominował obóz „kupujących”. Indeksy zamknęły dzień wyżej mimo, że inflacja PPI przekroczyła szacunki rynkowe. W dużej mierze o reakcji zadecydowała rewizja w dół marcowych wyników. Jerome Powell powtórzył, że stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas i należy uzbroić się w cierpliwość, zanim dojdzie do łagodzenia warunków monetarnych. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych początkowo wzrosły po raporcie PPI, ale odwróciły się i zamknęły dzień niżej, co podniosło amerykańskie akcje.
Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

2024-05-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny dzień na rynkach globalnych przynosi nam solidną dawkę informacji. Wczoraj w godzinach popołudniowych Powell wygłosił swoje dosyć jastrzębie stanowisko dotyczące polityki monetarnej. Premier Polski, Donald Tusk przypomniał o śledztwie w sprawie szefa NBP, a prezydent Polski Andrzej Duda wyraził swoje wątpliwości związane z sytuacją geopolityczną za granicą na terenie Ukrainy. Z kolei już dzisiaj poznamy nowe dane inflacyjne z USA, które mogą istotnie wpłynąć na rynek forex, w tym na euro oraz złotego.
PPI już o godz. 14:30

PPI już o godz. 14:30

2024-05-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy ranek na rynku FX upływa dość spokojnie. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi zniżkami, co pokazuje, że zmienność wzrośnie dopiero po publikacji danych o inflacji PPI i CPI z USA - kluczowa będzie ta druga, którą poznamy o godz. 14:30. Niemniej dzisiejszy odczyt danych producenckich PPI, nie będzie bez znaczenia. Oczekuje się, że w kwietniu PPI lekko wzrosła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, a bazowa pozostała na poziomie 2,4 proc. r/r. Rynki zareagują optymistycznie w sytuacji nieco niższego odczytu - giełdy pójdą w górę, a dolar się osłabi. Niemniej kluczowa będzie dopiero reakcja na jutrzejsze dane.
W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

2024-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza oraz jutrzejsza sesja na rynkach finansowych skupiona będzie na odczytach inflacyjnych z USA. Dzisiaj inwestorom zostaną zaprezentowane dane o wzroście cen dóbr i usług w sektorze produkcyjnym, a jutro będą to główne dane CPI. Ich wydźwięk może mieć kluczowe znaczenie dla kreacji sentymentu FED względem stóp procentowych, dlatego możemy spodziewać się, że najbliższe dwie sesją będą na rynkach wywoływały spore skoki zmienności.
Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

2024-05-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy konsolidację notowań głównych indeksów giełdowych. Byliśmy świadkami również niewielkich zmian rentowności amerykańskich obligacji. Kurs EUR/USD urósł powyżej 1,08 a złoto wykonało korektę z poziomu 2375 do 2335 USD. Inwestorzy czekają na środowy raport inflacyjny z USA, który może wzmocnić narrację o wyższych stopach procentowych przez dłuższy czas tego roku.
czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

2024-05-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta ma ostatnio znakomitą passę. Po ubiegłotygodniowej decyzji RPP kurs EURPLN ponownie znalazł się poniżej bariery 4,30. Czy tę korzystną sytuację mogą zmącić wydarzenia geopolityczne? Zacznijmy od naszego podwórka, na którym Rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Sama ta decyzja nie była w ogóle zaskoczeniem, rynek koncentrował się na wypowiedziach prezesa, aby wyrobić sobie opinię co do szansy na obniżkę stóp w tym roku.