Dzisiaj początek serii danych z amerykańskiego rynku pracy

Dzisiaj początek serii danych z amerykańskiego rynku pracy
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2010-08-04 (09:11)

We wtorek złoty nieco stracił na wartości względem euro. Kurs EUR/PLN powrócił ponad poziom 4,0000. Negatywnie na polską walutę wpłynęło wyhamowanie wzrostów na światowych giełdach, do którego przyczyniła się m.in. kolejna seria słabszych od prognoz danych z USA.

W ostatnich dniach złoty był bardziej wrażliwy na negatywne doniesienia z rynku, niż na te pozytywne, co może oznaczać, iż w krótkim terminie jego potencjał do umocnienia uległ ograniczeniu. Prawdopodobnie jedynie powrót euforii na światowe rynki dałby impuls do większej aprecjacji polskiej waluty.

W notowaniach USD/PLN wyhamowała wczoraj, obserwowana od kilku dni dynamiczna zniżka, dokonująca się na fali silnego wzrostu eurodolara. Spadek zatrzymał się w dość istotnym punkcie – w pobliżu psychologicznej bariery 3,0000. W najbliższym czasie wsparcie to może w dalszym ciągu hamować umocnienie złotego względem dolara.

Wczoraj rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa, który zakłada m.in. podwyżkę głównej stawki podatku VAT. W godzinach popołudniowych plan ten został zaprezentowany przedstawicielom klubów parlamentarnych. W prezentacji nie brali udziału członkowie PiS. Partia ta, jak również Lewica nie godzą się na podwyżkę podatku VAT. Żądają oni naprawy finansów państwa. Dzisiaj dyskusja na temat planu będzie prawdopodobnie prowadzona w Sejmie. Doniesienia na jego temat napływały na rynek już pod koniec minionego tygodnia, dlatego też został on zdyskontowany przez uczestników rynku. Z tego względu wspomniana dyskusja prawdopodobnie nie wpłynie znacząco na notowania złotego. Polska waluta będzie pozostawać pod wpływem wydarzeń rozgrywających się na rynkach zagranicznych.

W ostatnich godzinach w notowaniach EUR/USD obserwowaliśmy konsolidację ponad poziomem 1,3200. Rynek łapie chwilę oddechu po dynamicznych wzrostach, jakie dokonały się w ostatnich dniach. Brak większej korekty spadkowej świadczy o utrzymującym się potencjale euro do umocnienia względem dolara. Potencjał ten zostanie zanegowany po spadku pod pasmo wsparć 1,3125-1,3150. W najbliższym czasie zmienność w notowaniach eurodolara może stopniowo spadać z uwagi na oczekiwania inwestorów na publikację miesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy. Dzisiaj poznamy wskazówki na temat tego, jak może wypaść oficjalny, piątkowy raport z tego sektora. Dostarczy nam ich raport ADP, który zostanie przedstawiony o godz. 14.15. Zakłada on wzrost zatrudnienia w lipcu w amerykańskich przedsiębiorstwach prywatnych o 40 tys. Nie będzie to jedyna dzisiaj istotna publikacja makro. Ze strefy euro, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych poznamy wskaźniki odzwierciedlające sytuację w sektorze usług w minionym miesiącu. Dla notowań EUR/USD istotny może okazać się odczyt tych danych z USA, w postaci indeksu ISM. Zostanie on przedstawiony o godz. 16.00. Szacunki tego indeksu dla sektora przemysłowego w ostatnich dniach pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Jeśli podobnie będzie z odczytem dla sektora usług, obawy przed spowolnieniem w amerykańskiej gospodarce mogą nieco zmaleć, co w niewielkim stopniu może wesprzeć dolara. Niewielkim, bowiem w bieżącym tygodniu dla inwestorów kluczowe będzie to, jak wypadnie oficjalny raport z amerykańskiego rynku pracy.

Obecnie dolar pozostaje słaby względem większości głównych walut. Słabość ta szczególnie jest widoczna w notowaniach USD/JPY, który zbliżył się do 15-letnich minimów usytuowanych na 85,00. Tak niski poziom kursu tej pary walutowej budzi niepokój japońskich władz, zmagających się z deflacją i obawiających się o tempo wzrostu gospodarki, której motorem jest eksport. Dzisiaj minister finansów Kraju Kwitnącej Wiśni powtórzył, iż uważnie przygląda się rozwojowi wydarzeń na rynku walutowym. Jeśli kurs USD/JPY będzie kontynuował spadek bardzo prawdopodobna stanie się interwencja japońskich władz. Może ona zostać dokonana właśnie w okolicy 15-letnich minimów, co z poziomu 85,00 czyni bardzo istotne wsparcie. O jego trwałe przebicie będzie z pewnością bardzo trudno.

Źródło: Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

08:50 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.
Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

Pozytywny klimat przed ważnymi danymi CPI

2024-05-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o kwietniowej inflacji PPI nie wstrząsnęły rynkiem, chociaż teoretycznie w ujęciu miesięcznym dane bazowe były wyższe od oczekiwań - to jednak "zasługa" wyraźniejszej rewizji w dół wcześniejszych odczytów. Tym samym dolar osłabił się, a indeksy na Wall Street poszły w górę. Rynki pomału zaczynają realizować scenariusz w którym dane z USA, jakie napłyną w tym tygodniu nie zaszkodzą oczekiwaniom, co do wrześniowej obniżki stóp przez FED, ...
Dolar słabszy po raporcie PPI

Dolar słabszy po raporcie PPI

2024-05-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street ponownie dominował obóz „kupujących”. Indeksy zamknęły dzień wyżej mimo, że inflacja PPI przekroczyła szacunki rynkowe. W dużej mierze o reakcji zadecydowała rewizja w dół marcowych wyników. Jerome Powell powtórzył, że stopy procentowe pozostaną na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas i należy uzbroić się w cierpliwość, zanim dojdzie do łagodzenia warunków monetarnych. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych początkowo wzrosły po raporcie PPI, ale odwróciły się i zamknęły dzień niżej, co podniosło amerykańskie akcje.
Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

Dolar traci w oczekiwaniu na słabsze dane CPI z USA

2024-05-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny dzień na rynkach globalnych przynosi nam solidną dawkę informacji. Wczoraj w godzinach popołudniowych Powell wygłosił swoje dosyć jastrzębie stanowisko dotyczące polityki monetarnej. Premier Polski, Donald Tusk przypomniał o śledztwie w sprawie szefa NBP, a prezydent Polski Andrzej Duda wyraził swoje wątpliwości związane z sytuacją geopolityczną za granicą na terenie Ukrainy. Z kolei już dzisiaj poznamy nowe dane inflacyjne z USA, które mogą istotnie wpłynąć na rynek forex, w tym na euro oraz złotego.
PPI już o godz. 14:30

PPI już o godz. 14:30

2024-05-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy ranek na rynku FX upływa dość spokojnie. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi zniżkami, co pokazuje, że zmienność wzrośnie dopiero po publikacji danych o inflacji PPI i CPI z USA - kluczowa będzie ta druga, którą poznamy o godz. 14:30. Niemniej dzisiejszy odczyt danych producenckich PPI, nie będzie bez znaczenia. Oczekuje się, że w kwietniu PPI lekko wzrosła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, a bazowa pozostała na poziomie 2,4 proc. r/r. Rynki zareagują optymistycznie w sytuacji nieco niższego odczytu - giełdy pójdą w górę, a dolar się osłabi. Niemniej kluczowa będzie dopiero reakcja na jutrzejsze dane.
W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

2024-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza oraz jutrzejsza sesja na rynkach finansowych skupiona będzie na odczytach inflacyjnych z USA. Dzisiaj inwestorom zostaną zaprezentowane dane o wzroście cen dóbr i usług w sektorze produkcyjnym, a jutro będą to główne dane CPI. Ich wydźwięk może mieć kluczowe znaczenie dla kreacji sentymentu FED względem stóp procentowych, dlatego możemy spodziewać się, że najbliższe dwie sesją będą na rynkach wywoływały spore skoki zmienności.
Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

2024-05-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy konsolidację notowań głównych indeksów giełdowych. Byliśmy świadkami również niewielkich zmian rentowności amerykańskich obligacji. Kurs EUR/USD urósł powyżej 1,08 a złoto wykonało korektę z poziomu 2375 do 2335 USD. Inwestorzy czekają na środowy raport inflacyjny z USA, który może wzmocnić narrację o wyższych stopach procentowych przez dłuższy czas tego roku.
czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

2024-05-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta ma ostatnio znakomitą passę. Po ubiegłotygodniowej decyzji RPP kurs EURPLN ponownie znalazł się poniżej bariery 4,30. Czy tę korzystną sytuację mogą zmącić wydarzenia geopolityczne? Zacznijmy od naszego podwórka, na którym Rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Sama ta decyzja nie była w ogóle zaskoczeniem, rynek koncentrował się na wypowiedziach prezesa, aby wyrobić sobie opinię co do szansy na obniżkę stóp w tym roku.
Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.