Dobre nastroje w strefie euro

Dobre nastroje w strefie euro
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-07-30 (12:29)

Wszystkie opublikowane w dniu wczorajszym wskaźniki koniunktury gospodarczej w strefie euro okazały się wyższe od oczekiwań. Dane były również dużo lepsze niż w poprzednim miesiącu. Wzrosły nastroje w biznesie i w usługach, więcej optymizmu wykazują zarówno konsumenci jak i producenci.

Bardzo dobre nastroje są częściowo wynikiem dobrych wyników największych europejskich spółek w II kwartale, jak również wyższą produkcją przemysłową i rosnącym popytem konsumpcyjnym w strefie euro. Częściowo jednak są oparte również na oczekiwaniach, że przyszłe dane będą równie dobre. Czy te oczekiwania znajdą potwierdzenie w liczbach? Dwa najbliższe tygodnie powinny dać na to odpowiedź.
Tymczasem kurs EURUSD wzrósł w dniu wczorajszym, przełamując opór na poziomie 1,3050. Bezpośrednią przyczyną nie były jednak wspomniane wyżej wskaźniki, a dane z rynku pracy w Niemczech. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, w czerwcu było o 20 tysięcy bezrobotnych mniej, a stopa bezrobocia spadła o 0,1 punktu procentowego.

Słabsze dane z kolei, opublikowane zostały w Kanadzie. Inflacja w sektorze produkcyjnym spadła o prawie 1% m/m. W tym tygodniu to już kolejne złe dane z tego kraju. Po niedawnych raportach kanadyjskiego urzędu statystycznego, przedstawiających tamtejszą gospodarkę w bardzo świetlanych barwach, sugerujących aprecjację dolara kanadyjskiego, wszystko zaczyna obracać się w przeciwną stronę. Dzisiaj bardzo ważna publikacja z Kanady - odczyt PKB. Czy ta figura przeważy szalę na parze USDCAD? Dowiemy się o 14.30.

EURPLN

W Polsce trwają dyskusje na temat podwyższenia podatku VAT. Ostatnie doniesienia wskazują, iż jego stawka ma wzrosnąć o 1 punkt procentowy. Do tej pory polska waluta zdaje się nie zwracać na to uwagi i już czwarty dzień porusza się w przedziale 3.99 - 4.0150. Brak danych fundamentalnych z Polski powinien sprzyjać dalszej konsolidacji w tym zakresie. Zawierając pozycję na złotym należy zwrócić jednak uwagę na dzisiejsze dane z USA. Szczególnie wrażliwa może być para USDPLN.

EURUSD

Po dobrych danych z rynku pracy w Niemczech EURUSD przełamał opór na wysokości 1.3050. Później obserwowaliśmy trend boczny. Kurs mimo dobrych danych o koniunkturze w europejskiej gospodarce nie był w stanie przełamać oporu na wysokości 1.3100. Poziom 1.3050 stanowił tym razem wsparcie. Dopiero dzisiaj nad ranem, bez żadnych przyczyn fundamentalnych kurs wyłamał się dołem z tego wąskiego zakresu. Dzisiaj po południu kilka istotnych publikacji z USA, szczególnie ważny będzie odczyt o PKB w drugim kwartale.

GBPUSD

Para GBPUSD zachowywała się wczoraj bardzo stabilnie. Od połowy maja kurs pozostaje w kanale wzrostowym i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja miała ulec zmianie. Dobre dane z amerykańskiej gospodarki mogą spowodować spadek do wsparcia na wysokości 1.5540, lecz na wyłamanie z kanału w dniu dzisiejszym nie ma raczej szans. Oporem ewentualnych wzrostów pozostaje poziom 1.5860.

USDJPY

Dzisiaj w nocy napłynęło dużo danych fundamentalnych z japońskiej gospodarki. Wydatki gospodarstw domowych były wyższe od oczekiwań, negatywnie zaskoczyły z kolei wstępne szacunki produkcji przemysłowej w czerwcu oraz rozpoczęte budowy domów. Na te niejednoznaczne odczyty jen zareagował jednak kolejny raz umocnieniem. Rynek wyraźnie miał ochotę przetestować wsparcie na poziomie 86.26. Na razie jest ono na tyle silne, iż kurs odbija się w górę. Większy ruch w dół będzie sygnałem sprzedaży.

Źródło: Kamil Rozszczypała, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

PPI już o godz. 14:30

PPI już o godz. 14:30

2024-05-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy ranek na rynku FX upływa dość spokojnie. Wczoraj indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi zniżkami, co pokazuje, że zmienność wzrośnie dopiero po publikacji danych o inflacji PPI i CPI z USA - kluczowa będzie ta druga, którą poznamy o godz. 14:30. Niemniej dzisiejszy odczyt danych producenckich PPI, nie będzie bez znaczenia. Oczekuje się, że w kwietniu PPI lekko wzrosła do 2,2 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, a bazowa pozostała na poziomie 2,4 proc. r/r. Rynki zareagują optymistycznie w sytuacji nieco niższego odczytu - giełdy pójdą w górę, a dolar się osłabi. Niemniej kluczowa będzie dopiero reakcja na jutrzejsze dane.
W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

W oczekiwaniu na raporty inflacyjne z USA

2024-05-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza oraz jutrzejsza sesja na rynkach finansowych skupiona będzie na odczytach inflacyjnych z USA. Dzisiaj inwestorom zostaną zaprezentowane dane o wzroście cen dóbr i usług w sektorze produkcyjnym, a jutro będą to główne dane CPI. Ich wydźwięk może mieć kluczowe znaczenie dla kreacji sentymentu FED względem stóp procentowych, dlatego możemy spodziewać się, że najbliższe dwie sesją będą na rynkach wywoływały spore skoki zmienności.
Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

Wyczekiwanie na raport inflacyjny z USA

2024-05-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy konsolidację notowań głównych indeksów giełdowych. Byliśmy świadkami również niewielkich zmian rentowności amerykańskich obligacji. Kurs EUR/USD urósł powyżej 1,08 a złoto wykonało korektę z poziomu 2375 do 2335 USD. Inwestorzy czekają na środowy raport inflacyjny z USA, który może wzmocnić narrację o wyższych stopach procentowych przez dłuższy czas tego roku.
czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

czy geopolityka zaszkodzi złotemu?

2024-05-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Polska waluta ma ostatnio znakomitą passę. Po ubiegłotygodniowej decyzji RPP kurs EURPLN ponownie znalazł się poniżej bariery 4,30. Czy tę korzystną sytuację mogą zmącić wydarzenia geopolityczne? Zacznijmy od naszego podwórka, na którym Rada nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Sama ta decyzja nie była w ogóle zaskoczeniem, rynek koncentrował się na wypowiedziach prezesa, aby wyrobić sobie opinię co do szansy na obniżkę stóp w tym roku.
Dane “drugiego kalibru”

Dane “drugiego kalibru”

2024-05-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dane “drugiego kalibru” jakimi są wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA grały wczoraj „pierwsze skrzypce”. To trochę efekt tego, że kalendarz makro jest w tym tygodniu dość ubogi. Silna reakcja osłabienia dolara amerykańskiego, wzrosty indeksów giełdowych oraz spadki rentowności amerykańskiego długu były pokłosiem dość dużej niespodzianki jaką otrzymaliśmy.
Dolar będzie dalej słabł?

Dolar będzie dalej słabł?

2024-05-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł nieznaczne osłabienie dolara po tym, jak rynek dostał słabe dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które mogą podbijać oczekiwania, co do wrześniowej obniżki stóp procentowych przez FED. Ruch ten nie był jednak kontynuowany wieczorem, a piątkowy ranek nie przynosi konkretnego kierunku. Zmiany są kosmetyczne - pośród G-10 najlepiej wypada korona norweska, a najsłabsze są dolar nowozelandzki i japoński jen.
Złoty umacnia się po decyzji RPP

Złoty umacnia się po decyzji RPP

2024-05-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Oświadczenie banku po decyzji również nie zaskoczyło i nie dało żadnych sygnałów wskazujących na to, że może dojść do zmiany myślenia ze strony polskich bankierów centralnych. Skoro decyzja była oczekiwania, to skąd umocnienie złotego? Najprawdopodobniej ze zwiększającej się dywergencji pomiędzy bankami centralnymi.
Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

Czy to koniec kilkutygodniowych spadków cen ropy naftowej?

2024-05-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowa sesja na Wall Street przyniosła mieszane wyniki indeksów giełdowych. Podczas gdy Dow Jones zyskał 0,4 proc. Nasdaq Composite stracił 0,2 proc. SP500 zamknął się w okolicy poziomu otwarcia. Rentowności amerykańskich obligacji urosły na długim końcu krzywej dochodowości a dolar był umiarkowanie mocniejszy. Inwestorzy czekają na kolejną porcję danych o inflacji w USA (przyszła środa).
Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

Czy BoE zakomunikuje obniżki w czerwcu?

2024-05-09 Komentarz walutowy XTB
Przed nami dwie ważne decyzje ze strony banków centralnych. W przypadku Rady Polityki Pieniężnej nie powinno być zaskoczenia i ewentualna dyskusja na temat obniżek stóp procentowych może rozpocząć się po okresie wakacyjnym, kiedy znany już będzie wpływ częściowych podwyżek cen energii. Z kolei w przypadku Banku Anglii może pojawić się więcej głosów za obniżką, co sugerowałoby, że również w przypadku Wielkiej Brytanii możliwe są obniżki jeszcze w czerwcu.
Bank Anglii w centrum uwagi

Bank Anglii w centrum uwagi

2024-05-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar jeszcze nieco zyskiwał na szerokim rynku, ale był to ruch czysto kosmetyczny. Widać, że do kontynuacji umocnienia amerykańskiej waluty potrzeba będzie nowych argumentów, a te mogą pojawić się (lub wcale nie) dopiero przy okazji publikacji danych CPI z USA w najbliższą środę, 15 maja. Wczoraj mieliśmy niewielką korektę indeksów na Wall Street, ale biorąc pod uwagę skalę ruchu w górę z pierwszych dni maja, jest ona raczej dowodem na to, że rynek jest silny, a apetyt na ryzyko może dalej rozdawać karty (i być może inflacja CPI z USA w przyszłym tygodniu mu w tym aż tak nie przeszkodzi).