Nieco niższe prognozy dla gospodarki USA

Nieco niższe prognozy dla gospodarki USA
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2010-07-15 (10:26)

Brak konsekwencji po przebiciu oporu: Wczorajsze dane makro nie zachęcały inwestorów do inwestowania w ryzykowne aktywa, mimo to znaleźli się chętni do kupowania wspólnej waluty, dzięki czemu w sesji amerykańskiej udało się pokonać opór na poziomie 1,2720.

Niestety zabrakło sił do zdecydowanej kontynuacji tego ruchu i dziś rano znajdujemy się ponownie w pobliżu tego poziomu. Do pewnego stopnia przyczynił się do tego raport z ostatniego posiedzenia FED, z którego wynika, że amerykański bank centralny spodziewa się mniejszego wzrostu gospodarczego niż jeszcze przed kilkoma miesiącami. Najnowsze prognozy sugerują, że tempo rozwoju gospodarki USA w 2010 roku wyniesie 3-3,5%. Ta rewizja prognoz w dół ograniczyła popyt na ryzyko, a dziś uwaga inwestorów powinna skupić się na danych makro oraz wynikach finansowych spółek.

Komentarze do założeń budżetowych

Sytuacja na parach złotowych nie uległa wczoraj zbyt dużej zmianie. Niewielkie wzrosty na giełdach oraz głównej parze walutowej ustabilizowały wartość złotego. Jednak zaplanowane na dziś wydarzenia makroekonomiczne mogą zaburzyć ten spokój. Kurs EUR/PLN wynosi obecnie 4,0590, a USD/PLN 3,19. Wczoraj pojawił się komentarz minister pracy, której zdaniem na koniec 2011 roku bardziej prawdopodobna jest stopa bezrobocia wynosząca 12%, a nie jak założył rząd 9,9%. Pojawiły się również komentarze rynkowe sugerujące, że założenia budżetowe są bardziej ukierunkowane na sondaże, a nie na realne możliwości naszej gospodarki.

Dużo danych z USA

Dzisiejsza sesja przyniesie dane makro wyłącznie ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza grupa informacji pojawi się o 14:30. Poznamy wówczas z jednej strony cotygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych, których liczba w tym tygodniu ma spaść do 450 tys., ponadto aktualny poziom indeksu NY Empire State, którego wartość ma spaść z 19,57 pkt do 18,5 pkt. O tej samej godzinie poznamy jeszcze dane o inflacji PPI oraz inflacji bazowej PPI. W pierwszym przypadku spodziewany jest odczyt na poziomie -0,1% m/m (poprzednio -0,3%), natomiast w drugim przypadku 0,1% m/m (poprzednio 0,2%). Na godzinę 15:15 zaplanowano publikację dynamiki produkcji przemysłowej, która ma wynieść -0,1% m/m, czyli wyraźnie słabiej niż poprzednie 1,3%. Z kolei o 16:00 inwestorzy poznają najnowszy poziom indeksu FED z Philadelphii. Oczekiwania wskazują, że zanotuje on wzrost z 8 pkt do 10 pkt.

Źródło: Dariusz Pilich, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zdecydują dane NFP

Zdecydują dane NFP

12:29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że sytuacja rozstrzygnie się dopiero po godz. 14:30. Wtedy Departament Pracy USA zwyczajowo opublikuje swoje comiesięczne dane dotyczące stopy bezrobocia, nowych etatów poza rolnictwem, czy też dynamiki średniej płacy godzinowej. We wrześniu oczekuje się w zasadzie utrzymania status quo z sierpnia - stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc., oraz NFP wokół 140 tys., oraz dynamiki płac na poziomie 3,8 proc. r/r.
Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

10:40 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).