Pozytywne nastroje przed weekendem

Pozytywne nastroje przed weekendem
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-07-09 (13:30)

Na giełdach pozytywny sentyment utrzymał się w dniu wczorajszym, a końcówka sesji na Wall Street wskazuje na krótkoterminową przewagę byków. Impuls wzrostowy powinien napotkać silny opór w strefie 1081-1084 (na kontraktach S&P500), gdzie znajduje się zbieg zniesień fibo 38,2% całych spadków i 61,8% ostatniej fali spadkowej.

Wolumen handlu był niższy niż w środę i wyniósł 1,166 miliarda akcji. Przeważały spółki rosnące w proporcji około 3:1 do spadających. Po tak silnym impulsie rynek jest w krótkim terminie wykupiony i dzisiaj może pojawić się niewielka realizacja zysków. Najbliższym wsparciem będzie wczorajsze minimum w okolicach 1055 na kontraktach wrześniowych.

Coraz więcej kontrowersji wzbudzają zapowiadane testy odporności banków. W dzisiejszym WSJ jest bardzo ciekawy artykuł porównujący podejście amerykańskie w ubiegłym roku i podejście europejskie do kwestii testów. Podstawowym problemem wydaje się to, że inicjatorzy testów są niechętni do uwzględnienia w nich ewentualności restrukturyzacji długu mocno zadłużonych krajów takich jak Grecja. Zwraca się uwagę, że bez takiego założenia testy nie będą wystarczająco wiarygodne. Niemniej jednak giełdy rosną, podobnie jak rok temu, w oczekiwaniu na pozytywne zakończenie sprawy (lub przynajmniej chwilowy spokój wokół tematu). Pomagają w tym również oczekiwania na relatywnie dobre wyniki spółek. Kolejny dzień spada zmienność implikowana, co potwierdza poprawę nastrojów. Indeks dolara systematycznie spada. Osłabia się również jen japoński. Warto pamiętać, że w takich okresach jak obecny nastroje mogą zmieniać się bardzo gwałtownie. Na rynku brakuje jednego kierunku i dominują krótkie, silne ruchy o ograniczonym zasięgu.

Popołudniowe kalendarium danych makro jest dzisiaj skąpe. W centrum uwagi będą dane z kanadyjskiego rynku pracy. Wydarzeniem dnia jest podwyżka stóp procentowych w Korei i dobre zachowanie rynków azjatyckich.

EURPLN

Dzisiaj od rana złoty lekko się umacnia, w szczególności do dolara amerykańskiego. Ruchy nie są jednak silne, ze względu na krótkoterminowe wykupienie złotego. Ponadto notowania EURPLN zbliżają się do dolnego zakresu obowiązującej konsolidacji, co może zniechęcać graczy do kupowania złotego na tych poziomach EURPLN handlowany jest w pobliżu 4,07, USDPLN między 3,20 a 3,21. Na dolarzłotym powinien pojawić się niedługo bardziej zdecydowany impuls. Jest to prawdopodobne ze względu na bliskość średnioterminowej linii trendu spadkowego na eurusd.

EURUSD

Zwyżka notowań eurodolara wyraźnie traci impet. Rynek jest bardzo ostrożny na tych poziomach z kilku względów. Impuls wzrostowy zbliżył się do ważnego oporu technicznego wynikającego ze linii średnioterminowego trendu spadkowego. Po drugie euro jest w krótkim terminie wykupione. Dlatego poranna próba wyjścia powyżej 1,27 nie powiodła się. Rynek zrobił nowe maksimum i zawrócił. Takich sygnałów mieliśmy w ostatnich dniach conajmniej kilka i za każdym razem korekty okazywały się bardzo płytkie. Końcowka tygodnia może sprzyjać silniejszej realizacji zysków.

GBPUSD

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami decyzja Banku Anglii nie wpłynęła istotnie na notowania funtdolara. Rynek pozostaje w bardzo wąskim zakresie, mimo systematycznej zwyżki notowań eurodolara w osatnich dniach. Należy spodziewać się, że wybicie z trwającej konsolidacji będzie bardzo dynamiczne. Potencjalny zakres ruchu po wybiciu to około 250-300 pipsów. Dzisiejsze dane z Wielkiej Brytanii nie miały większego wpływu na notowania. W poniedziałek publikowane będą dane o dynamice PKB w I kwartale (ostateczne), a we wtorek dane o inflacji CPI.

USDJPY

Jen dzisiaj jest stosunkowo stabilny w relacji do większości walut. Najsilniej zyskuje do szwajcarskiego franka ze wględu na słabość tego ostatniego. Trwające odbicie na dolarjenie jest jak dotychczas bardzo słabe. Rynek nie przetestował jeszcze strefy oporu 89,00-89,20. Dopóki notowania USDJPY pozostają poniżej tej strefy jen będzie miał kłopoty z większym osłabieniem. W poniedziałek publikowane będą dane z Japonii w postaci indeksu zaufania konsumentów. We wtorek publikowane będą dane o produkcji przemysłowej.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDMSA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Zdecydują dane NFP

Zdecydują dane NFP

12:29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara, co pokazuje, że sytuacja rozstrzygnie się dopiero po godz. 14:30. Wtedy Departament Pracy USA zwyczajowo opublikuje swoje comiesięczne dane dotyczące stopy bezrobocia, nowych etatów poza rolnictwem, czy też dynamiki średniej płacy godzinowej. We wrześniu oczekuje się w zasadzie utrzymania status quo z sierpnia - stopy bezrobocia na poziomie 4,2 proc., oraz NFP wokół 140 tys., oraz dynamiki płac na poziomie 3,8 proc. r/r.
Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

Emocje związane z NFP zredukowane przez eskalację napięć na Bliskim Wschodzie

10:40 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Emocje związane z danymi dotyczącymi amerykańskiego rynku pracy przed nami. Kiedy w tle toczy się wojna, wydarzenia związane z publikacją kluczowych figur makroekonomicznych schodzą jednak na drugi plan. Działania na Bliskim Wschodzie, które zaczęły w końcu wpływać na rynek ropy naftowej, powodują, że nastroje wśród inwestorów są dość słabe. Indeksy wykonały co prawda lekką korektę, spadki są jak na razie jedynie umiarkowane i brakuje ewidentnych sygnałów zmiany trendu. Cena ropy przełamała trzy-miesięczną linię trendu spadkowego i w szybkim tempie znalazła się na 4 tygodniowych szczytach.
Dane NFP w centrum uwagi

Dane NFP w centrum uwagi

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj inwestorzy poznają wrześniowy raport z rynku pracy w USA. O godzinie 14:30 dowiemy się, w jakiej sytuacji znajduje się obecnie gospodarka USA i czy uzasadni ona nagły zwrot w polityce FED wobec stóp procentowych. Rezerwa Federalna stwierdziła w ostatnich komunikatach oraz decyzjach, że koncentruje się na pełnym zatrudnieniu w ramach swojego mandatu teraz, gdy inflacja spada. Dlatego też dane z tego tygodnia są kluczowe dla rynków.
Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

Co może oznaczać niska inflacja w Szwajcarii?

2024-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dwa dni temu nowy prezes Narodowego Banku Szwajcarii przyznał, że perspektywy inflacyjne przemawiają za dalszymi cięciami stóp na tyle, że nie można wykluczyć scenariusza w którym ponownie spadną one poniżej zera. W tym roku SNB obniżył stopy procentowe już trzykrotnie schodząc do 1,00 proc. i co ważne, nie doprowadziło to do osłabienia się franka.
Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

Czy RPP da cień nadziei na obniżki?

2024-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na październikowym posiedzeniu. Oczywiście nikt nie spodziewa się tego, aby w najbliższym czasie stopy procentowe miały być obniżone, w szczególności w okresie podwyższonej inflacji. Warto jednak spojrzeć na oświadczenie RPP po decyzji, która nie przejęła się znacząco podwyższoną inflacją, co wskazuje na brak zmian w nastawieniu. To z kolei daje szanse na to, że faktycznie w marcu przyszłego roku może dojść do rozpoczęcia rozważań nad obniżkami.
na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

2024-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

2024-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

2024-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).