Rynek czeka na BoE i ECB

Rynek czeka na BoE i ECB
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-08-02 (10:15)

Podczas wczorajszej sesji złoty początkowo stracił na wartości testując wobec euro poziom 3,81. Z kolei USD/PLN znalazł się na maksimum w okolicy 2,7950. Kolejne godziny handlu przyniosły uspokojenie i nieznaczne umocnienie PLN, który powrócił w stosunku do wspólnej waluty do poziomu 3,79, a wobec USD do poziomu 2,7750.

Większość zmian na rynku złotego zdeterminowana jest wahaniami jena japońskiego, który w ostatnich dniach wyraźnie zyskał na wartości po tym jak wśród inwestorów pojawiło się szereg obaw o dalsze pogorszenie sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości. To z kolei powoduje wzrost awersji do ryzyka i realizację zysków na rynkach wschodzących, co możemy dobitnie zaobserwować na rynkach kapitałowych. W dalszym ciągu naszym zdaniem trudno jest znaleźć czynniki przemawiające za dalszym umocnieniem PLN. Opublikowane wczoraj przez resort finansów prognozy inflacji na lipiec i sierpień nie przyniosły nic nowego. Według MF inflacja w lipcu ukształtuje się na poziomie 2,4% r/r wobec 2,6% w czerwcu, a w sierpniu wskaźnik CPI ma szansę znaleźć się poniżej pułapu 2,0%. Informacje te stawiają pod znakiem zapytania dalsze podwyżki stóp procentowych. Naszym zdaniem na kolejny ruch Rady podwyższający koszt pieniądza można oczekiwać we wrześniu. Oczywiście decydowały o tym będą napływające w kolejnych tygodniach dane makroekonomiczne. W umocnieniu złotego przeszkadza również sytuacja polityczna i niepewność z nią związana. Brak decyzji o przedterminowych wyborach przedłuża obecny pat polityczny, a plany przeprowadzenia nowych wyborów na wiosnę 2008 r. zapowiadają utrzymanie obecnego stanu rzeczy. Podczas czwartkowej sesji oczekujemy testowania przez złotego poziomu 3,7850 wobec euro i 2,7650 wobec dolara. Poziomy te w naszej opinii należy wykorzystać do zakupu walut.

W dniu wczorajszym na wykresach kursom USD/JPY oraz EUR/JPY udało się ostatecznie wybronić naruszonych wsparć i lekko się od nich oddalić. Zostało to bardzo szybko zdyskontowane w notowaniach EUR/USD który nie pogłębił spadków i poziom 1,3610 pozostaje nadal nienaruszonym ważnym poziomem wsparcia. Po południu poznaliśmy nowe dane z USA dotyczące indeksu ISM dla przemysłu w VII. Prognozowane 55,5 pkt. było wyższe od rzeczywistej figury 53,8 pkt., co zostało wykorzystane do lekkiego wzrostu kursu euro do poziomu 1,3710. Poza indeksem ISM poznaliśmy popołudniu także indeks pending home sales, który mówi o wielkości sprzedaży domów będących jeszcze w budowie. Jest on wykorzystywany do prognozowania przyszłego popytu. Wielkość tego indeksu okazała się zaskakująco wysoka i wyniosła 5% wobec prognozowanego -0,5 % . Była to niespodziewana figura szczególnie w sytuacji kiedy ostatnimi czasy większość informacji podawanych z amerykańskiego rynku nieruchomości było raczej rozczarowujące i świadczyło o pogarszającej się sytuacji w tym sektorze gospodarki.

Na dzień dzisiejszy zaplanowana jest publikacja danych z USA o cotygodniowym bezrobociu (prognoza 310 tysięcy) oraz o zamówieniach fabrycznych w czerwcu (m/m) tutaj (prognoza 1%). Z ważnych informacji poznamy dziś jeszcze decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Prognozy zakładają utrzymanie obecnego poziomo 5,75% i większość spodziewa się że zmiany nastąpią dopiero za trzy miesiące. O godzinie 13.45 poznamy także decyzje ECB i tym przypadku prognozy zakładają pozostawienie obecnych stóp procentowych na niezmienionym poziomie 4%. Po dzisiejszej decyzji nie ma zaplanowanej konferencja, więc rynek będzie w najbliższym czasie uważnie słuchał wypowiedzi i wywiadów z członkami ECB aby prognozować kolejne ruchy. W przypadku gdyby, któryś z bank ogłosił dziś decyzję odmienną od prognoz para EUR/USD na pewno szybko zareaguje zmianą swojego kursu.

Źródło: Jacek Malinowski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...