Beżowa Księga w centrum uwagi

Beżowa Księga w centrum uwagi
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2010-06-09 (11:48)

Wczorajsza sesja charakteryzowała się mieszanymi nastrojami na giełdach, jednak generalnie można stwierdzić, że wtorek przyniósł lekko poprawę nastrojów. Większość zagranicznych indeksów akcji zdołała wybronić tegoroczne minima lokalne- wyjątek stanowił DJI.I.

Koniec końców, indeks DJI zyskał 1,26%. Wyhamowanie spadków oraz brak ważniejszych danych makroekonomicznych może przyczynić się do tego, iż środowa sesja będzie przebiegała w lekko korekcyjnych nastrojach w oczekiwaniu na raport na temat kondycji amerykańskiej gospodarki.

Na rynku walutowym sytuacja pozostawała dość stabilna. Waluta amerykańska traciła nieznacznie na wartości. Pomimo ustanowienia nowego maksimum lokalnego na eurodolarze, nie obserwowaliśmy kontynuacji ruchu i notowania szybko powróciły do zakresu konsolidacji. Być może wczorajsze lepsze dane z Niemiec na temat produkcji przemysłowej przyczynią się do wyhamowania spadków na EURUSD i ruchu korekcyjnego w okolice linii trendu spadkowego przebiegającej w rejonie 1,2100. Należy jednak pamiętać, że sentyment do euro ozostaje skrajnie negatywny. Na uwagę zasługuje sytuacja na EURCHF, gdzie wczoraj kurs ustanowił nowe tegoroczne minimum.

Spodziewamy się, że w dalszym ciągu motorem wszelkich ruchów powinien pozostawać apetyt na ryzyko, bądź jego brak. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie natomiast publikacja Beżowej Księgi. Raport ujawni ocenę kondycji amerykańskiej gospodarki przez Fed. Sondaże ekonomiczne pokazują, iż rekordowo niska inflacja, a także dość wolne ożywienie na rynku pracy mogą spowodować wstrzymanie się z zacieśnianiem polityki monetarnej w USA do 2011r.

EURPLN

Eurozłoty w dalszym ciągu koryguje ostatnie wzrosty, zbliżając się do linii trendu i strefy wsparcia w okolicach 4,09-4,10. Górne ograniczenia tej strefy wyznacza zniesienia 61,8% całości fali wzrostowej z okolic 4,0360. Dopóki jednak pozostajemy powyżej linii trendu, dalsza aprecjacja krajowej waluty powinna mieć ograniczony charakter. Oczywiście bardzo pomocna byłaby poprawa nastrojów na giełdach zagranicznych. Kurs EURPLN pozostaje silnie skorelowany z notowaniami eurodolara.

EURUSD

Od początku tego tygodnia utrzymuje się węższy zakres ruchów na eurodolarze. Najbliższe wsparcie wyznacza minimum lokalne z czerwca tego roku. Sentyment do euro pozostaje skrajnie negatywny, jednak przedłużająca się konsolidacja w rejonie 1,1950, może być symptomem do ruchu korekcyjnego. 100-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza opór w rejonie 1,2020. Jutro poznamy decyzje ECB w sprawie stóp procentowych, a dzisiaj będzie przemawiał jeszcze Trichet. Dzisiejsze wystąpienie szefa ECB powinna pozostawać w cieniu czwartkowej konferencji prasowej.

GBPUSD

GBPUSD po raz kolejny zdołał wybronić wsparcie w postaci 76,4% całości ostatniej fali wzrostowej z okolic 1,4225. Pomimo, iż Fitch poinformował w dniu wczorajszym, że UK może stracić obecny rating, to waluta brytyjska zdołała skorygować ostatnie osłabienie. Notowania powróciły w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego na wykresie godzinowym, które wyznacza opór na poziomie 1,4500. Dopóki pozostajemy poniżej linii trendu spadkowego na GBPUSD wszelkie ruchu korekcyjne powinny być wykorzystywane w dalszym ciągu do zajmowania krótkich pozycji na tej parze walutowej.

USDJPY

Notowania USDJPY w dalszym ciągu utrzymują się tuż ponad wsparciem wynikającym z 50% zniesienia fib całości fali wzrostowej z poziomu 89,00, oscylując mniej więcej w połowie zakresu wahań wynikającego z formacji trójkąta symetrycznego, widocznej na wykresie dziennym. Dopiero silny spadek apetytu na ryzyko mógłby przynieść silniejsze umocnienie jena w stosunku do dolara, mając na uwadze to silne wsparcie na poziomie 90,95 gdzie z przebiega 200 okresowa średnia na wykresie dziennym. Z krótkimi pozycjami na tej parze poczekalibyśmy jednak do momentu zejścia kurs poniżej 90,90 jenów za dolara.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

2024-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!