Giełdy nadal straszą

Giełdy nadal straszą
Popołudniowy komentarz do rynku złotego X-Trade Brokers
Data dodania: 2010-05-21 (20:22)

Piątkowy handel na złotym był względnie spokojny, przynajmniej jeśli za punkt odniesienia weźmiemy poprzednie dni. Polska waluta nawet nieznacznie zyskała względem dolara. To nieco pozorne uspokojenie zawdzięczamy odbiciu w notowaniach EURUSD. Nie oznacza to jednak, iż zagrożenie dalszą przeceną złotego minęło, gdyż na rynkach globalnych nadal jest bardzo nerwowo.

W piątek do inwestorów nie napłynęło wiele nowych informacji. Najważniejsza publikacja, którą były niemieckie dane (indeks Ifo w maju obniżył się ze 101,6 do 101,5 pkt.) nieco rozczarowała, ale odchylenie od oczekiwań nie było duże. Jednak brak nowych sygnałów przy dużym poziomie nerwowości na rynku wystarczył do tego, żeby przesądzić o dalszych spadkach cen na globalnych rynkach akcji. Złotego tym razem uchroniło odbicie w notowaniach spoza Europy, ale traciły inne waluty z rynków wschodzących, takie jak meksykańskie peso czy południowoafrykański rand. Sytuacja uległa poprawie po otwarciu handlu kasowego na Wall Street, jednak nie musi to oznaczać końca większej przeceny akcji. Jeśli przecena na rynkach akcji będzie kontynuowana, złoty nie oprze się deprecjacji względem dolara i euro.

To na ile poważna będzie przecena na rynkach walut wschodzących, w tym złotego, zależy w dużej mierze od tego, czy będziemy mieli do czynienia z kryzysem płynności na rynkach globalnych, takim jak po upadku Lehman Brothers, choćby w mniejszej skali. Dobrą miarą w tym przypadku jest tzw. TED spread, czyli różnica pomiędzy 3-miesięczną stawką LIBOR a oprocentowaniem 3-miesięcznych bonów skarbowych. Ta miara odnotowała w ostatnich dniach wzrost o 15 bp do ponad 30 bp. Taka sytuacja miała miejsce w marcu 2007 roku, kiedy pojawiały się dopiero pierwsze sygnały kryzysu subprime. Nie jest to jednak jeszcze z pewnością sytuacja kryzysowa – po upadku Lehman Brothers TED spread wzrósł powyżej 450 bp, odzwierciedlając zamarcie rynku międzybankowego i masową ucieczkę kapitału od ryzyka.

Pod koniec piątkowego handlu notowania EURPLN wynoszą 4,1355, USDPLN 3,2897, zaś CHFPLN 2,8650. W przyszłym tygodniu z ważniejszych publikacji amerykańskich danych warto wymienić sprzedaż domów, indeks nastrojów Conference Board, zamówienia na dobra trwałego użytku i pierwszą rewizję danych o PKB za pierwszy kwartał. Gdyby dane zaskoczyły negatywnie tak jak publikowane w mijającym tygodniu dane z rynku pracy i indeks NY Fed, rynki akcji miałyby dobry powód do kontynuowania spadków (wywierając presję na walutach rynków wschodzących). Rozwiązania problemu europejskiego nie należy się bowiem spodziewać szybko. Sytuacja polskiego złotego będzie zależała również od tego, na ile trwałe jest odbicie w notowaniach EURUSD. Para ta kończy tydzień wyraźnie powyżej minimów z 2008 roku, jednak sytuacja techniczna nie jest jednoznaczna.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar zaczyna odbijać...

Dolar zaczyna odbijać...

2024-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek i jednocześnie ostatni dzień handlu w kwietniu przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku. Najmocniej tracą Antypody - na AUDUSD mamy realizację zysków po mocnym wzroście z ostatnich dni napędzanym "jastrzębimi" perspektywami wobec RBA. Bezpośrednim pretekstem stały się słabsze dane o sprzedaży detalicznej, która nieoczekiwanie spadła w marcu o 0,4 proc. m/m. Rynek dostał też mieszane indeksy PMI z Chin, choć w tym wypadku bardziej zdają się liczyć oczekiwania, co do działań stymulacyjnych chińskich władz.
Czy to koniec korekty na Wall Street?

Czy to koniec korekty na Wall Street?

2024-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowe dane PCE, które są preferowana przez Fed miarą inflacji okazały się lekko wyższe od oczekiwań. Brak dużej negatywnej niespodzianki spowodował, że nastroje na rynkach polepszyły się co było zobrazowane dynamicznymi wzrostami indeksów. Nasdaq Composite zyskał aż 2 proc., SP500 1 proc. a Dow Jones 0,4 proc. Wzrosty były widoczne również w Europie. DAX zamknął dzień z wynikiem 1,4 proc. Na rynku walutowym kurs EUR/USD po spadku do 1,0680 ponownie wrócił powyżej 1,07. Dużo dzieje się na japońskim jenie.
Interwencja na jenie

Interwencja na jenie

2024-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie traciła w piątek po tym, jak rynek uznał, że działania decydentów są mało skuteczne, a przekaz po posiedzeniu Banku Japonii wybrzmiał "gołębio". Ruch ten był kontynuowany w poniedziałek nad ranem - para USDJPY sięgnęła okolic 160,19, po czym doszło do gwałtownego odbicia japońskiej waluty i przed godz. 10:00 byliśmy już poniżej 155,00. Tradycyjnie decydenci nabrali wody w usta, ale ruch ten miał znamiona interwencji. Czy skutecznej, czas pokaże.
Interwencja na jenie?

Interwencja na jenie?

2024-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Nie da się ukryć, że w ostatnich dniach kwietnia, na początku nowego tygodnia zdecydowanie najciekawszą kwestią jest potężnie umacniający się jen. Ze względu na to, że nie ma do tego żadnych przesłanek, najbardziej prawdopodobnym powodem jest przeprowadzenie interwencji walutowej. Ministerstwo Finansów Japonii nie komentuje jednak tej sprawy, choć brak wcześniejszej słownej interwencji, czyli skala samego ruchu przemawia za rozpoczęciem sztucznego wsparcia jena.
Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

2024-04-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!