Czy amerykański Senat popsuje nastroje na rynkach?

Czy amerykański Senat popsuje nastroje na rynkach?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2010-05-18 (12:30)

Wtorek przyniósł poprawę nastrojów na rynkach. Amerykańskie giełdy zignorowały nieoczekiwany spadek indeksu NY FED Mfg. w maju – niewykluczone, że reakcja pojawi się dopiero w sytuacji, kiedy słabszy będzie także odczyt indeksu z Filadelfii, który poznamy w czwartek.

Z kolei po silnym spadku z poniedziałku, we wtorek mieliśmy odbicie na giełdzie w Szanghaju, co w pewnym sensie przełożyło się na nastroje na rynku walut, chociaż pojawia się coraz więcej głosów, iż hossa na chińskiej giełdzie zmierza ku końcówi. Niemniej jednak euro wsparły oczekiwania związane z posiedzeniami Eurogrupy (poniedziałek) i dzisiejszym Ecofin’em, czyli posiedzeniem ministrów finansów Unii Europejskiej. Chociaż może trudno mówić tutaj o oczekiwaniach, a raczej lepszym określeniem będzie „prewencyjne” pokrywanie nadmiaru krótkich pozycji w euro. Inwestorzy nadal pozostają dość sceptyczni, co do tempa przeprowadzenia koniecznych reform (konsolidacji finansów publicznych) w krajach Eurostrefy. Nadal w pamięci mają pesymistyczne wypowiedzi szefa ECB i kanclerz Merkel z weekendu, które wyraźnie sygnalizowały, że sytuacja jest „bardzo napięta”. Niemniej trzeba zwrócić uwagę na ciepłe przyjęcie propozycji cięć w budżetach przez rządy Hiszpanii i Portugalii przez szefa Eurogrupy, a także zapowiedź dalszych prac w końcu tygodnia nad szczegółami funkcjonowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (wartego 750 mld EUR) w końcu tygodnia. Tutaj jednak zaczynają pojawiać się czarne chmury. Widać, że nie tylko niemieccy politycy byli przez dłuższy czas dość sceptyczni do odgrywania roli „międzynarodowego Janosika”. Teraz podobne nastroje widać w amerykańskim Senacie, który przyjął wczoraj uchwałę sugerującą, aby nie dopłacać dodatkowych środków do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i sprawdzić słuszność ponoszonych wydatków. Jeżeli USA rzeczywiście będą dążyć do zablokowania dotacji do MFW (a mają prawo veta), to pod znakiem zapytania może stanąć 250 mld EUR wkład MFW do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, co może ponownie posłać notowania euro na „dalekie południe”. Dodatkowo, jeżeli dokładniej spojrzeć na wczorajsze depesze, to także politycy opozycyjnej niemieckiej SPD, chcą „ugrać swoje” przy okazji zapowiadanego na czerwiec głosowania nad niemieckim wkładem do EMS.

Zaplanowane na dzisiaj informacje z Europy, mogą nie być zbyt optymistyczne. Wprawdzie niemiecki wskaźnik ZEW, który poznamy o godz. 11:00, może pozytywnie zaskoczyć (nie dojdzie do jego spadku w okolice 47 pkt. w maju), ale już „newsy” z ECOFIN-u mogą nieco rozczarować. Na dzisiaj planowana jest dyskusja wśród unijnych ministrów finansów odnośnie wdrożenia propozycji Komisji Europejskiej, zakładających opiniowanie budżetów poszczególnych krajów przez Brukselę, jeszcze przed ich uchwaleniem przez krajowe parlamenty. Wydaje się jednak, że dzisiaj do żadnych wiążących ustaleń nie dojdzie (to raczej kwestia miesięcy i konieczności zmiany mentalności u polityków), a jedynie być może uda się przegłosować narzucenie większych regulacji na fundusze hedge (co niekoniecznie musi być pozytywnie odebrane przez rynki finansowe). Planowane na godz. 14:30 publikacje danych z USA mogą być neutralne dla rynku.

W kraju złoty umocnił się rano poniżej 4 zł za euro. Widać, jednak, że inwestorzy wciąż pozostają dość ostrożni i na wyraźniejsze umocnienie naszej waluty w ciągu kolejnych godzin chyba nie ma co liczyć. W kolejnych dniach ta kwestia pozostaje otwarta.

EUR/PLN: Teoretycznie na wykresie dziennym buduje się mini-formacja gwiazdy wieczornej, która powinna sprowadzić notowania w okolice 3,94 w ciągu kolejnych dni. Za takim scenariuszem przemawiają też dzienne wskaźniki. Lepiej jednak zachować pewną ostrożność, zwłaszcza, że w ujęciu intraday nie można wykluczyć próby zwyżki do 4,01-4,02, przed właściwym ruchem w dół.

USD/PLN: Na obecną chwilę trudno zakładać, że zwyżka w okolice 3,29-3,30, jaka miała miejsce wczoraj, była zakończeniem wtórnej fali wzrostowej (zwłaszcza, jeżeli EUR/USD w średnim terminie może nadal spadać). Tym samym, o ile w perspektywie najbliższych dni możliwy jest spadek poniżej 3,20, to w dniu dzisiejszym nie można wykluczyć próby powrotu w okolice 3,23-3,24.

EUR/USD: Na dziennym wykresie buduje się formacja mogąca sugerować krótkoterminową korektę w okolice 1,25-1,26. Tą koncepcję zdają się dobrze potwierdzać wskaźniki 4-godzinowe. Niemniej warto zachować dość dużą ostrożność, zwłaszcza, że wczoraj wieczorem wielokrotnie dochodziło do naruszenia poziomu 1,2330 (słabość popytu w obecnej fali?). Teoretycznie, zatem powrót w okolice 1,2330 na dzisiejszej sesji nie jest wykluczony. W kolejnych dniach możliwe będzie jednak wykonanie się fali wzrostowej do 1,25-1,26.

GBP/USD: Na razie koncepcja zakładająca podobieństwa obecnej sytuacji na wykresie dziennym do zwrotu rynku z 7 maja, ma pewne podobieństwa. To może sugerować w ciągu kolejnych dni ruch w stronę 1,46-1,47. Na dzisiaj bardziej prawdopodobna będzie jednak konsolidacja 1,4400-1,45550.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

08:51 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

07:26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

07:23 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.